Opowieść podręcznej... o czym?

Kazimierskie Soboty Literackie to spotkania przy książce. Jest i herbatka, ale to książka jest tu punktem wyjścia do dyskusji, która zataczając kręgi bardzo nieraz szerokie i odległe od jej treści do książki znów powraca.

Ostatnie spotkanie – które nietypowo miało miejsce nie jak zwykle w ośrodku kultury, ale bibliotece, chociaż to przecież najbardziej typowe miejsce jeśli o książki chodzi – dotyczyło „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood, powieści, która swego rodzaju kazimierską premierę miała na tegorocznym Kazimierskim Kostiumowym Balu Karnawałowym. W przebraniu podręcznej zaprezentowała się wtedy pisarka Maja Wolny.

Podczas ostatniej Soboty Literackiej powieść Atwood stała się punktem wyjścia do rozważań o zagrożeniach, jakie niesie cywilizacja. O tym, że zanieczyszczenie środowiska nie pozostaje bez wpływu nie tylko na zdrowie człowieka, ale i na jego płodność, co może w przyszłości zagrozić dalszemu istnieniu człowieka jako gatunku. O tym, że „zbawienne pomysły” ratowania kogoś lub czegoś wcielane w życie bez konsultacji ze społeczeństwem, z perspektywy kogoś, kto wie lepiej, w rzeczywistości są nie tyle ratunkiem, co niewolą.

- Jeżeli idea przeważa nad człowiekiem, to zawsze dochodzi do nieszczęść, wszelkich – zauważył jeden z uczestników spotkania Wiesław Kątnik.

Dyskutowano o sytuacji kobiet w książce, we współczesnym świecie, w różnych kulturach. O polityce. O religii. O Polsce. Dwie godziny minęły nie wiadomo kiedy. A książka mimo wcześniejszej lektury znów domaga się czytania w kontekście sobotniej dyskusji.

- Pobudzamy ludzi do czytania – mówi prowadząca spotkanie prof. Zofia Mitosek – chociaż przychodzą tu głównie ludzie, którzy czytają. Grono jest coraz mniejsze. Ale dyskusje są zawsze bardzo żywe, jak dzisiaj chociażby, i wykraczają poza tematy literackie, chociaż książka jest cały czas punktem ich odniesienia.

Kolejne spotkanie 22 czerwca o 16:00 poświęcone będzie książce „Boniecki. Rozmowy o życiu” ks. Adama Bonieckiego i Anny Goc.

- Bardzo ciekawe i opiniotwórcze spotkanie literackie w wyjątkowej atmosferze – napisał na Facebooku o ostatnim spotkaniu jeden z jego uczestników Miłosz Kobiałka.

Następne na pewno nie będzie mniej inspirujące. Nazwisko ks. Bonieckiego jest tu najlepszą gwarancją.

Soboty Literackie odbywają się w każdą przedostatnią sobotę miesiaca o godzinie 16:00 w KOKPiT przy ul. Lubelskiej. (W maju i czerwcu wyjątkowo w KOKPiT – Bibliotece Publicznej przy ul. Lubelskiej 32/34)

Soboty Literackie – lektury:
22 czerwca - ks. Adam Boniecki, Anna Goc. Boniecki. Rozmowy o życiu,
27 lipca - Calek Perechodnik, Spowiedź,
24 sierpnia - Maja Wolny, powrót z północy,
28 września - Tomasz Sikora, Dorota Wodecka, Kapitalnie oraz w terminie dodatkowym Jerzy Pilch, Pod mocnym aniołem.

Skomentuj


Mapa

Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2022. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę