Okrągłe dziesięć lat

Skomentuj (22)
Prowadzony przez Monikę Arbuz i Jerzego Kunę przy Kazimierskim Ośrodku Kultury Zespół Pieśni i Tańca "Kazimierz" ma już dziesięć lat! To swego rodzaju wizytówka miasta – dzieci w pięknych lubelskich strojach ludowych prezentują się podczas uroczystości lokalnych i oficjalnych wizyt przedstawicieli polskich i zagranicznych władz państwowych.
Początki były skromne. Pierwszy publiczny występ miał miejsce w kazimierskiej Szkole Podstawowej podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 1995-1996. Dzieci wystąpiły wówczas z wiązanką tańców śląskich, jeszcze bez ludowych strojów. Z czasem zespół zaczął pojawiać się w Kazimierzu podczas uroczystości lokalnych. Tańczące dzieci z „Kazimierza” w pięknych krzczonowskich strojach ludowych, które stały się symbolem ludowego stroju lubelskiego, można zobaczyć choćby podczas dorocznego Święta Jesieni czy uroczystości szkolnych. Zespół współpracuje ze wszystkimi kazimierskimi szkołami – choć jego członkowie wywodzą się głównie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Nic więc dziwnego, że w tym roku uświetnił też wspólnym występem z młodzieżą z Zespołu Szkół uroczystość poświęcenia trzech krzyży księżnej Izabeli w Parchatce.

„Kazimierzacy" tańczyli także podczas powitania ministra spraw zagranicznych Niemiec, ambasadora Wielkiej Brytanii (2003), Ambasadora Norwegii (2005), premierów państw tzw. Grupy Wyszehradzkiej (maj 2005). Włączają się w różne akcje i konkursy, takie jak Festiwal Kolęd w Puławach, gdzie w 2001 zajęli II miejsce, Dziecięce Spotkania z Folklorem, które w 2003 r. w Kazimierzu zorganizowała Monika Arbuz dla małych szkolnych zespołów ludowych prowadzonych przez nauczycieli, wspomniane Święto Jesieni czy udział w ubiegłorocznej akcji sadzenia żonkili na rzecz hospicjum – "Pola Nadziei".

Młodzi artyści promują Kazimierz nie tylko w Polsce, ale również poza jego granicami – w 2000 koncertowali na Węgrzech 2000, a w minionym roku w Niemczech – w partnerskim Staufen.

Do tej pory przez Zespół Pieśni i Tańca "Kazimierz" przewinęło się około 100 osób, co roku przychodzi ktoś nowy, ktoś inny odchodzi. Wielu z pierwszych członków zespołu ma już swoje rodziny, wielu studiuje; życiowe drogi niektórych wciąż jednak związane są z muzyką i tańcem. Z okazji dziesięciolecia zespołu byli i obecni członkowie „Kazimierza” mieli okazję się spotkać, znów wspólnie pokolędować i powspominać nie takie znów dawne dzieje. W utrzymanym w świątecznym nastroju spotkaniu opłatkowym uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Grzegorzem Dunią, przewodniczącym Rady Miasta Piotrem Rucińskim i przewodniczącym Komisji Oświaty Teodorem Józefackim.

Zajęcia taneczne w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbywają się regularnie we wtorki i czwartki w godzinach od 15:00 do 18:00. Kierowane są głównie do dzieci z Kazimierza i najbliższych okolic, gdyż próby i spotkania zespołu odbywają się dość często, zawsze w godzinach popołudniowych. Jednak każdy chętny może spróbować swoich sił.

- Nie ma żadnej selekcji. Każde dziecko, które zgłosi się do zespołu, tu nauczy się tańczyć. Tym bardziej, że grupa jest naprawdę mała, co znacznie ułatwia pracę – mówi kierownik zespołu „Kazimierz” Monika Kubiś-Arbuz. – Przynależność do zespołu to wielka odpowiedzialność, wielki wysiłek i wyrzeczenia, z jakich trudno jest zrezygnować większości dorosłych ludzi, a co dopiero małemu dziecku. Aby uzyskać efekty trzeba wielu godzin ciężkiej pracy, zaangażowania, systematyczności. Kilka minut na scenie, to około trzech miesięcy prób.

Wydaje się, że w czasach telewizji, gier komputerowych i Internetu nie ma miejsca na tego rodzaju zainteresowania. Jednak Zespół Pieśni i Tańca "Kazimierz" wciąż istnieje, kontynuując tym samym obecną tu od dawna ludowych tańców i pieśni.
Agnieszka Skrzyńska

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę