O pierścień Czarnej Damy

W ostatni weekend lipca zamek w Janowcu po raz kolejny gościł będzie drużyny zbrojnych mężów, którzy wraz ze swymi damami zjadą tu na doroczny Turniej Rycerski "O pierścień Czarnej Damy".
Scenerię dla Turnieju Rycerskiego na Zamku w Janowcu "O pierścień Czarnej Damy" stanowi janowiecki zamek, jedna z największych tego typu budowli w Polsce. Zamek szczególnie związany jest z rodem Firlejów, którzy uznawani są za jedną z najznakomitszych rodzin Lubelszczyzny dawnej Rzeczpospolitej. Starannie wykształceni, byli mecenasami Jana Kochanowskiego, a ich rolę podkreśla fakt pełnienia przez wielu jej przedstawicieli wysokich stanowisk w państwie. Budowniczym zamku w Janowcu był Mikołaj Firlej, hetman wielki koronny, który na początku XVI wieku wzniósł zamek w typie nowożytnej obronnej fortecy.

Turniej w Janowcu jest nawiązaniem do tej pięknej rycerskiej tradycji. Stąd też w programie położono nacisk na prezentacje rycerstwa XVII – wiecznego. Będą to pokazy walk na dziedzińcu zamkowym rycerstwa z czasów: Sobieskiego, Tarły i Firleja, w tym walk zbójnickich, a poza murami zamku – pokazy strzelania z broni prochowej. Żeby przybliżyć zwiedzającym epokę panujących w Janowcu Firlejów, w której nie tylko rzemiosłem rycerskim się zajmowano, zaprezentowane zostaną scenki rodzajowe Rzeczpospolitej Sarmackiej. W tym niezwykłym widowisku przewidziano także udział widzów, dla których przygotowano różnorodne gry i zabawy z epoki: bieg dam, walka na worki z sianem, kołek kręciołek, a także konkurs na trubadura nadwornego Imć Pana Firleja. Chętni będą mogli wcielić się także w postać dotąd tu panującej Czarnej Damy, o której pierścień walczyć będą rycerze. Jak głosi legenda Czarna Dama to duch nieszczęśliwie zakochanej księżniczki Heleny Lubomirskiej, która nie może rozstać się z ziemskim miejscem swego szczęścia i nieszczęścia zarazem. O tym, czy łatwo duchem być – przekonają się ci z widzów, którzy odważą się wcielić w jej postać…

Dwudniowy program turnieju wypełnią także zmagania przedstawicieli bractw rycerskich specjalizujących się w epoce średniowiecza. W ramach pokazu „Nasi średniowieczni przodkowie”, który w sobotę i niedzielę będzie otwierał rycerskie zmagania, zobaczymy pokaz walk ciężkozbrojnych i lekkozbrojnych. Dla miłośników średniowiecza nie zabraknie także gier zręcznościowych dla widzów (raczej płci męskiej) z dyplomami za udział i zwycięstwo.

Szczegółowy program Turnieju Rycerskiego na Zamku w Janowcu "O pierścień Czarnej Damy" 28-29 lipca 2007 przedstawiamy poniżej.

28.07.2007

8.00-9.00
Przyjazd rycerstwa do Zamku w Janowcu
9.00-10.00 Rozłożenie obozu i rozstawienie namiotów – przygotowanie do pokazu
10.00-10.45 Przywitanie widzów i rozpoczęcie pokazu „Nasi średniowieczni przodkowie” – pokaz walk ciężkozbrojnych, lekkozbrojnych (walki pokazowe), część pierwsza.
10.45-11.15 Gry zręcznościowe okresu średniowiecza dla widzów (raczej płci męskiej) z dyplomami za udział i zwycięstwo.
11.15- 12.15 „Witamy w epoce Kmicica” – wprowadzenie widzów do epoki rycerstwa XVII wieku z krótką historią Zamku w Janowcu (w tym historia Czarnej Damy).
12.15-13.45 Zabawy i gry dla widzów: bieg dam, walka na worki z sianem, konkurs na trubadura nadwornego Imć Pana Firleja.
13.45-14.30 „Jak to dawnej w Rzeczpospolitej bywało” pokazy walk XVII wiecznych.
14.30-15.15 Pokazy strzelania z broni prochowej – poza murami Zamku w Janowcu.
16.00-16.30 Inscenizacja zajazdu na Zamek Janowiecki.
16.30-17.00 Gry i zabawy dla widzów z udziałem rycerstwa
17.00-17.15 „Nie tak łatwo duchem być” – widzowie wcielają się w postać Firleja i Czarnej Damy.
17.15-18.00 Scenki rodzajowe Rzeczpospolitej Sarmackiej.
18.00 Zakończenie pokazów, zaproszenie na następny dzień.

29.07.2007

10.00-10.15 Przywitanie przybyłych widzów.
10.30-11.15 „Nasi średniowieczni przodkowie” – pokaz walk ciężkozbrojnych, lekkozbrojnych (walki pokazowe), część druga.
11.15-12.15 „Rycerstwo dwieście lat później” czasy: Sobieskiego, Tarły i Firleja. Pokazy walk XVII wiecznych.
12.15-13.30 Zabawy i gry dla widzów: bieg dam, kołek kręciołek, „Jak to na wojence ładnie” – walka na worki z sianem.
13.45-14.30 „Zbójowanie świętokrzyskie” - pokazy walk XVII wiecznych.
14.30-15.00 Pokazy strzelania z broni prochowej.
15.00-15.30 Pożegnanie widzów i zaproszenie na przyszły rok.
15.30-16.00 Zwinięcie obozu i wyjazd rycerstwa z Janowca.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę