O pierścień Czarnej Damy

Skomentuj (2)
W najbliższą sobotę 26 lipca na dwa dni obejmą we władanie janowiecki zamek drużyny zbrojnych mężów, którzy wraz ze swymi damami zjadą tu na doroczny Turniej Rycerski "O pierścień Czarnej Damy".
Scenerię dla Turnieju Rycerskiego na Zamku w Janowcu "O pierścień Czarnej Damy" stanowi janowiecki zamek, jedna z największych tego typu budowli w Polsce. Zamek szczególnie związany jest z rodem Firlejów, którzy uznawani są za jedną z najznakomitszych rodzin Lubelszczyzny dawnej Rzeczpospolitej. Starannie wykształceni, byli mecenasami Jana Kochanowskiego, a ich rolę podkreśla fakt pełnienia przez wielu jej przedstawicieli wysokich stanowisk w państwie. Budowniczym zamku w Janowcu był Mikołaj Firlej, hetman wielki koronny, który na początku XVI wieku wzniósł zamek w typie nowożytnej obronnej fortecy.

Turniej w Janowcu jest nawiązaniem do tej pięknej rycerskiej tradycji. Przez dwa weekendowe dni lipca – 26 i 27 główne siły rycerskie janowieckiego zamku stanowić będą członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Lubelskiej z Lublina, pojawią się również posiłki z Ukrainy.
Oprócz zabaw rycerskich i potyczek goście obejrzą wystawę strojów XVII-wiecznych autorstwa Ireny Pogorzelskiej z Kijowa, która po raz kolejny odwiedzi Janowiec. Doskonałym uzupełnieniem ubiorów będzie broń historyczna wykonana przez Andrzeja Majznera ze Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Lubelskiej oraz figurki rycerskie autorstwa Wojciecha Mazura.

Oczywiście nie zabraknie dotąd tu panującej Czarnej Damy, o której pierścień walczyć będą rycerze. Jak głosi legenda Czarna Dama to duch nieszczęśliwie zakochanej księżniczki Heleny Lubomirskiej, która nie może rozstać się z ziemskim miejscem swego szczęścia i nieszczęścia zarazem. Tylko więc najodważniejsi będą w stanie przyjąć nagrodę z takiej ręki, stąd konkurs. Zapraszamy.

Program:

26 lipca sobota

10.00 – Przywitanie grup i gości przybyłych na turniej przez władze samorządu terytorialnego

10.30 – Wymarsz grup korowodem do zamku w Janowcu

11.00 – Powtórne przywitanie na dziedzińcu zamkowym, uroczyste otwarcie wystawy strojów Państwa Ireny i Jana Pogorzelskich oraz kopii historycznej broni Andrzeja Majznera

12.00 – Rozpoczęcie turnieju

12.00-14.00 – Turniej walk pokazowych oraz konkursy dla widzów

14.00-15.30 – Gry i zabawy plebejskie dla widzów, konkursy dla dzieci, nauka tańca dawnego

15.30 – Rozpoczęcie turnieju łuczniczego, który trwał będzie do godz. 17.00

15.30 – Równolegle do turnieju łuczniczego rozgrywany będzie turniej walk pokazowych cz. II

17.00 – Konkurs dla dzieci „ Nie tak łatwo duchem być”

18.00 – koncert i pokazy tańca – Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo”

27 lipca niedziela

10.30 – Rozpoczęcie drugiego dnia turnieju rycerskiego na zamku w Janowcu – walki pokazowe i strzelanie z łuku

11.30 – Walki pokazowe przeplatane konkursami dla widzów, nauka tańca

13.00-14.00 – Walki finałowe

14.00 – Zabawy i zajęcia dla publiczności oraz konkurs „Nie tak łatwo duchem być”

15.30 – Wręczenie nagród i zakończenie turnieju rycerskiego
Fot.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę