Nocą w muzeum? Czemu nie!

Skomentuj (1)
Zwiedzanie muzeum, słuchanie odgłosów przyrody czy oglądanie muzealnych magazynów nocą? Czemu nie! Wszyscy zainteresowani będą mieli taką okazję w nocy 17 – 18 maja podczas kazimierskiej Nocy Muzeów.
Noc Muzeów jest imprezą kulturalną, polegającą na udostępnianiu zwiedzającym muzeów, galerii i instytucji w wybranym dniu w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje, m.in. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty czy scenki rodzajowe. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Z powodu ogromnego zaintersowania zaczęły mnożyć się podobne imprezy, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 w Krakowie.

W Kazimierzu Dolnym Noc Muzeów organizowane jest przez Muzeum Nadwiślańskie, które już po raz drugi zaprasza wszystkich chętnych do nocnego zwiedzania swoich obiektów od Kazimierza zaczynając, przez Janowiec, gdzie odbedzie się koncert Orkiestry Św. Mikołaja, na starosłowiańskich Żmijowiskach kończąc. W tym roku impreza odbędzie się w nocy 17 - 18 maja w godzinach 19.00 – 01.00.

Program:

- Światła i cienie willi „Pod Wiewiórką” – koncert D-dur Brahmsa w blasku dwóch księżyców ... (ulubiony koncert Marii Kuncewiczowej) - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów

- Do Oglądania Tylko Nocą – tajemnice muzealnych magazynów - Kamienica Celejowska

- Nocne Zjawiska Przyrodnicze (zwierzęta prowadzące nocny tryb życia; nocne odgłosy przyrody) - Muzeum Przyrodnicze

- Nocna przygoda z awangardową biżuterią – spotkanie z projektantami współczesnych form złotniczych: Markiem Nowaczykiem, Mariuszem Pajączkowskim i Jackiem Skrzyńskim oraz znawcą złotnictwa, Michałem Gradowskim - Muzeum Sztuki Złotniczej

- Koncert Muzyki Folkowej – Orkiestra św. Mikołaja i Janowiecki Band - Muzeum Zamek w Janowcu - godz. 21:00-23:00

Orkiestra św. Mikołaja należy do elity zespołów folkowych w kraju, przez niektórych znawców uważana za kapelę, która ukształtowała styl folkowego muzykowania lat dziewięćdziesiątych. W odróżnieniu od innych popularnych zespołów tego nurtu, Orkiestre św. Mikołaja cechuje stosowanie wyłącznie instrumentów akustycznych i techniki tzw. "białego" śpiewu. W swoich aranżacjach grupa chętnie stosuje rzadkie instrumenty strunowe jak dutar czy cymbały, które tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu nadając mu mistyczną aurę.

- Dzieje Grodziska Prezentacje Historyczne: słowiańscy wojowie, kowalstwo, pożywienie Słowian, TANIEC OGNIA - Grodzisko Żmijowiska – „Muzeum Dawnych Słowian“

Wstęp wolny na wszystkie imprezy.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • kjl (gość)
    Warto być w Kuncewiczówce. D-dur Brahmsa to ulubiony koncert Marii Kuncewiczowej i na pewno przyjdzie posłuchać.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę