Noc Muzeów na Zamku w Janowcu

Skomentuj (5)
Muzeum Nadwiślańskie – oddział Zamek w Janowcu po raz pierwszy w swojej działalności zaprasza na noc w muzeum – imprezę, która przybliży współczesnemu człowiekowi zapomniany świat słowiański.

Inicjatywa Nocy Muzeów narodziła się we Francji rok temu. W tym roku patronat nad imprezą objęła Rada Europy w 60 – ta rocznicę Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM).

Muzeum Nadwiślańskie włącza się w to muzealne święto po raz pierwszy. W noc z 20 na 21 maja br. chce zaprezentować swoim gościom w Janowcu te rodzaje muzealnych działań, które pozostają w związku z żywiołami: ogniem, ziemią... organizujących życie wczesnośredniowiecznych Słowian.

Eksperymenty archeologiczne zmierzające do odpowiedzi na pytanie, jak naszym przodkom  - między innymi z pobliskiego Chodlika, gdzie istniało słowiańskie grodzisko - udawało się wprząc ogień, ziemię i inne żywioły w żmudny i długotrwały proces ewolucji kulturowej, prowadzone są przez Muzeum Nadwiślańskie już od trzech lat. Dla nocnych muzealnych Marków na terenie janowieckiego zamku przygotowano więc następujące propozycje:

- Warsztaty i pokazy archeologii doświadczalnej „Słowiańskie garnki – Zrodzona w ogniu – Chleb nasz powszedni”.
W czasie imprezy jej uczestnicy będą mogli zobaczyć, a nawet sami spróbować, jak formowano „chodlikowskie” garnki na wolnoobrotowym kole garncarskim tzw. techniką taśmowo-ślizgową, jak je zdobiono typowym słowiańskim ornamentem. Zajęcia warsztatowe na zamkowym dziedzińcu prowadzić będzie Marta Wasilczyk – ceramik, garncarz, pedagog, a Krzysztof Wasilczyk podejmie się przeprowadzenia, niezwykle widowiskowego w nocnej scenerii, pokazu wypału glinianych naczyń w otwartym palenisku, zgodnie z technologią stosowaną przez mieszkańców grodziska w Chodliku.
Oprócz tego zostanie odtworzony słowiański sposób przygotowywania ciasta chlebowego i wypieku chleba. Oprócz chleba przaśnego – podpłomyków, które będzie można samemu uformować i upiec na żarze, a następnie spróbować z gotowaną w glinianym garnku soczewicą – na oczach widzów upieczony zostanie chleb razowy. Wypiek nastąpi w popiele i żarze ogniska pod glinianym kloszem – pierwowzorem pieca chlebowego.

- Pokaz dawnych technik złotniczych „W warsztacie złotnika”.
To prezentacja przygotowana przez Kazimierskie Muzeum Sztuki Złotniczej, jedyną tego typu placówkę w kraju. Demonstracje starych technik złotniczych – w tym techniki przeprowadzania operacji termicznych (topienie, lutowanie, rekrystalizacja) za pomocą palnika spirytusowego i ustnej dmuchawki tzw. letrorki na węglu drzewnym, urozmaicą gawędy o dawnym złotnictwie, starej broni, wykonywanej i zdobionej także przez złotników.

- Warsztaty muzyki pierwotnej „Muzyka ziemi”
W amfiteatralnej scenerii ruin zamkowej kaplicy grupa bębniarska „Bon Ton” zaprezentuje swoje umiejętności tworzenia muzyki na pierwotnych instrumentach: bębnach, najprostszych instrumentach dętych oraz spróbuje te umiejętności przekazać wszystkim zainteresowanym.

- Widowisko plenerowe „Rytm ognia”.
„Taniec ognia” w rytm muzyki pierwotnej na dziedzińcu zamkowym w wykonaniu zespołu „Antares”.

- Twórcze działania edukacyjne - „Zamek wyobraźni”.
W części zamku zwanej Salą Rycerską uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli możliwość w sposób twórczy, wykorzystując różnorodne środki wyrazu i przekazu, tworzywa, media – papier, glina, sznurek, taśma, kamień, słowo pisane... wyrazić swoje uczucia i relacje: ja – sztuka, ja - muzeum, ja – zabytek. Ich prace zostaną zaprezentowane na wystawie „Zamek wyobraźni”.

Czas trwania jednego cyklu zajęć, adresowanych do grup 10-15 osobowych, to ok. 2 godz.
Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejsze zgłaszanie chęci uczestnictwa w działaniach do:
Dominika Kowalczyk -Tusińska
Kamienica Celejowska – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
Tel./fax. (0-81) 88 10 104
e-mail: celejowska@kazimierz-muzeum.pl

Organizatorzy: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu, „Kiton Art” Mirosław Olszówka.

Program:
 - „Słowiańskie garnki” - warsztaty garncarstwa wczesnośredniowiecznego (19.30 – 1.00)
 - „W warsztacie złotnika” - pokaz dawnych technik złotniczych (19.30 – 1.00)
 - „Muzyka ziemi” - warsztaty muzyki pierwotnej (19.30 – 23.00)
 - „Z prochu ziemi” - wernisaż wystawy ceramiki artystycznej Marty Wasilczyk (20.00)
 - „Zrodzona w ogniu” - prezentacja wypału ceramiki metodami wczesnośredniowiecznymi           (20.00 – 1.00)
 - „Zamek wyobraźni” – twórcze działania edukacyjne (20.00 – 22.00)
 - „Siły natury” – pokaz videoklipów w ramach Festiwalu Polskich Wideoklipów "Yach Film            Festiwal" (22.00 – 23.00)
 - „Chleb nasz powszedni” – pokaz słowiańskiego wypieku chleba (22.00 – 24.00)
 - Koncert zespołu „Naczynia” (23.00 – 24.00)
 - Hejnał Janowca (24.00)
 - „Rytm ognia” – widowisko plenerowe (24.00)

UWAGA: Większość elementów programu „Nocy w Muzeum”: warsztaty garncarstwa, muzyki pierwotnej, pokazy dawnych technik złotniczych, pokazy słowiańskiej kuchni oraz twórcze działania edukacyjne będzie można obejrzeć również w niedzielę 21 maja, w czasie odpłatnego udostępniania obiektów Muzeum, w godz. 10.00 -15.00.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę