Niedługo otworzą zamek

Skomentuj (5)

zobacz więcej (10)

Wzgórze Zamkowe w Kazimierzu Dolnym pozostaje niedostępne dla zwiedzających od 2010 roku. Trwa bowiem realizacja projektu "Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym". Prace zakończą się prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

 - Zakończył się kolejny rok realizacji projektu "Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym" – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. W związku z tym, że temat ten cieszy się dużym zainteresowaniem oraz budzi różnego rodzaju wątpliwości, na ostatnim posiedzeniu Komisji Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, projekt ten został omówiony i wstępnie podsumowany. Gościem specjalnym był Konrad Grabowski z firmy Renova, która zajmuje się realizacją wyżej opisanego projektu.

- Przystępując do prac remontowych na zamku, należało w pierwszej kolejności kontynuować prace badawcze, archeologiczne i architektoniczne – mówi Konrad Grabowski. – W latach 70-tych przeprowadzono tutaj ostatnie badania archeologiczne. Były to prace, które nie miały charakteru kompleksowego. Związane były one z bieżącymi remontami i pojedynczymi odkryciami lub też działaniami związanymi z jakimś bieżącym projektem do prac badawczych władz konserwatorskich województwa. Dlatego też, jako badania nie kompleksowe, nie miały możliwości ogarnąć całego zamku.

Prace realizatorzy projektu podjęli w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na rozpoznaniu w wyznaczonych miejscach eksploracji archeologicznej. Jak tłumaczy Konrad Grabowski, w związku z tym, że te działania dały wielorakie efekty - w pierwszej kolejności pozyskanie szeregu artefaktów kultury materialnej, w drugiej odnalezienie szeregu bardzo istotnych elementów detali architektonicznych i węzłów murowych, które sprawiały, że wiedza na temat zamku i jego przekształceń stawała się coraz bardziej czytelna, - konieczne było przejście do kolejnego etapu. W wyniku czego kompleksowo przebadane zostały całe mury zewnętrzne, jak i pomieszczenia domu wielkiego znajdującego się w części południowej wraz z wieżą i skrzydłem zachodnim.
 
Jak wygląda sytuacja w chwili obecnej? Prace konserwatorskie murów obwodowych i domu wielkiego zostały prawie ukończone. Odrestaurowana jest także w historycznej formie korona murów całego zamku - od strony południowej, wschodniej i od zachodu. Skorygowany został poziom dziedzińca zamkowego według wskazań badaczy architektury i archeologów.  Co ważne, dokonano również rekonstrukcji i stabilizacji przypory zachodniej zamku oraz częściowo odrestaurowano wieżę ceglaną od strony Wisły.

Co oprócz tego? Wykonana została też instalacja elektryczna do iluminacji zewnętrznej zamku i oświetlenie całego terenu oraz uzupełniające nasadzenia zieleni na terenie wzgórza zamkowego. Jak się dowiedzieliśmy, zapoczątkowane zostały roboty budowlane w zakresie dróg dojazdowych do obiektów.

Odnowiona została przecież także wieża. Jakie tu prace wykonano? Przede wszystkim prace konserwatorskie. Wymieniona została również zewnętrzna i wewnętrzna klatka schodowa oraz same schody i balustrady, wykonano zadaszenie tarasu widokowego, zabezpieczono otwory okienne oraz wymieniono posadzki na tarasie (wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej). Oprócz tego zainstalowano monitoring, iluminację oraz nowe przyłącza. Konieczna była także stabilizacja gruntu wokół wieży oraz uporządkowanie zieleni i nowe nasadzenia na wzgórzu. Będą też dodatkowe atrakcje…

- Nad lochem wykonany został szklany strop – mówi Konrad Grabowski. – Ma to na celu podwyższenie atrakcyjności turystycznej. O istnieniu lochu wiedzieliśmy od dawna, jednak do tej pory był on niedostępny dla zwiedzających. Teraz wejście do niego nadal będzie niemożliwe, ale szklany strop pozwoli do niego zajrzeć i nabrać pewnego wyobrażenia, w jaki sposób przechowywano tam żywność, broń czy też nawet kogoś więziono.

Co więc jeszcze przed nami? Między innymi wykonanie drewnianych pomostów dla zwiedzających dawną część mieszkalną zamku oraz uczytelnienie w nawierzchni dziedzińca reliktów jego dawnej zabudowy.

- W ostatniej fazie rewaloryzacji zabytku zostanie wykonana wystawa, zrealizowana w pomieszczeniach piwnicy i parteru wieży zachodniej oraz w "baszcie", która zapozna nas z historią zmian bryły zamku, jego rozbudową, przekształceniami, zniszczeniami, najcenniejszymi odkryciami archeologicznymi, fragmentami kamieniarki odnalezionymi podczas eksploracji zagruzowanych piwnic zamkowych, z dawnym wyposażeniem budynków, z legendami i faktami historycznymi związanymi z zabytkiem – czytamy na stronie Urzędu Miasta. - Promocji projektu i lepszej informacji o dostępności dla turystów i działaniach kulturalnych na zamku będzie służyła wykonywana obecnie strona internetowa zespołu zamkowego oraz przygotowywany system informacji wizualnej w terenie w obrębie wzgórza zamkowego.

- Było już kilka terminów zakończenia tej inwestycji, jednak prace wciąż się przedłużają – tłumaczy Grzegorz Dunia. - Teraz naszym założeniem jest, aby w czerwcu tego roku Wzgórze Zamkowe można było oddać do użytku.

Miejmy nadzieję, że tego terminu uda się dotrzymać. Trzy lata bez dostępu do Wzgórza Zamkowego w zupełności wystarczy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę