Nie święci garnki lepią

Już po raz kolejny Grodzisko Żmijowiska organizuje Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Przez kilkanaście dni miejsce to zamieszkiwać będą badacze oraz ich uczniowie. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w lepieniu naczyń, przygotowaniu posiłków czy też pozyskiwaniu dziegciu – weź udział w imprezie. Nie święci przecież garnki lepią...

Grodzisko Żmijowiska, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym po raz kolejny zaprasza wszystkich miłośników historii i archeologii na Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Rozpoczną się one w drugiej połowie sierpnia, zakończą we wrześniu.

- Choć to dziewiąta edycja warsztatów to przypada w roku, w którym obchodzimy 10-lecie naszych zmagań z archeologią doświadczalną – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Postaramy się więc, żeby były wyjątkowe.

Czym w Żmijowiskach zajmować się będą badacze wraz z uczestnikami warsztatów? Po pierwsze – wczesnośredniowiecznym garncarstwem. Projekt ten realizowany jest w terminie 20 – 31 sierpnia przez Martę Wasilczyk. Zaś wypał naczyń – 7 września.

- Obrócimy koło czasu, cofniemy się o 10 lat i powrócimy do początków naszych działań – tłumaczy Paweł Lis. - Zaczniemy od poszukiwań i pozyskiwania miejscowego surowca, na którym 1200 lat temu mógł opierać swoją działalność ośrodek garncarski produkujący naczynia na potrzeby mieszkańców chodlikowskiego grodu. Następnie podejmiemy próbę lepienia naczyń z tego surowca i ich wypału.

Drugi, również ważny projekt, który w Żmijowiskach realizowany jest przez Krzysztofa Wasilczyka to wczesnośredniowieczne dziegciarstwo. Termin realizacji: 20 – 31 sierpnia.

– Po raz pierwszy podjęte będą przez nas próby pozyskiwania dziegciu metodą beznaczyniową, w jamie dziegciarskiej – zapowiada Paweł Lis. – Inspiracją do tych działań są ostatnie okrycia z Bogucina, gmina Garbów, gdzie na wczesnośredniowiecznej osadzie odkryto liczne pozostałości takich jam.

Na warsztatach nie może zabraknąć także słowiańskiego pożywienia. – Ten projekt tradycyjnie realizowany będzie przez Hannę Lis w terminie 2 – 7 września. Tym razem badacze będą starać się uzupełnić swoją wiedzę na temat wykorzystywania grochu w kuchni wczesnośredniowiecznej, przygotowywania potraw z roślin bulwiastych oraz warzenia piwa jęczmiennego.

We wrześniu (od 5 do 7 września) na grodzisku w Żmijowiskach pojawią się goście z Instytutu Archeologii Ukraińskiej Akademii Nauk z Kijowa. Starożytne hutnictwo – to nazwa projektu realizowanego przez zespół Andreja Petrauskasa. Będzie to kolejna, ale pierwsza w wykonaniu partnerów zagranicznych, próba odtworzenia pełnego procesu uzyskiwania żelaza z rudy darniowej w piecu dymarskim.
W tym samym terminie odbędzie się też cykl eksperymentów z zakresu brązownictwa i szklarstwa, realizowany przez zespół Bohumira Dragouna z Centrum Archeologii Eksperymentalnej „Villa Nova” z Uhrinova, z Czech. Tytuł projektu to „Starożytne ozdoby”.

- Uroczystym podsumowaniem warsztatów, w trakcie którego odbywać się będą kulminacyjne, najbardziej efektowne eksperymenty i pokazy, będzie tradycyjne Słowiańskie Babie Lato, czyli spotkanie przyjaciół, partnerów i gości Grodziska Żmijowiska – mówi Paweł Lis. – Wydarzenie to odbędzie się 7 września na inaugurację obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Na zakończenie kilka ważnych informacji. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą na terenie ośrodka archeologii doświadczalnej przy Grodzisku Żmijowiska w dniach 20 – 31 sierpnia oraz 2 – 7 września, w godzinach od 10.00 do 16.00. Baza noclegowa warsztatów mieści się na polu namiotowym w centrum wsi Żmijowiska.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest osiągnięta pełnoletniość lub opieka dorosłych oraz odpłatność w wysokości 10 zł za jeden dzień pobytu – ilość dni jest dowolna. W ramach opłaty organizatorzy zapewniają: materiały niezbędne do eksperymentów, wiedzę instruktorów, możliwość korzystania z obiektów i urządzeń skansenu archeologicznego w Żmijowiskach oraz pamiątkową Kartę Uczestnictwa w warsztatach.

UWAGA!
Zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie sami. Istnieje możliwość skorzystania z pola namiotowego w Żmijowiskach, gdzie każdy znajdzie miejsce na namiot oraz podstawowe zaplecze kuchenne i sanitarne. Odpłatność: 10 zł od osoby za dobę. Osobom czy grupom, które dysponują namiotami historycznymi, organizatorzy oferują biwakowanie przy grodzisku.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem: archeologia@kazimierz-muzeum.pl lub tel. 517 331 553.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę