Nie święci garnki lepią

Już po raz kolejny Grodzisko Żmijowiska organizuje Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Przez kilkanaście dni miejsce to zamieszkiwać będą badacze oraz ich uczniowie. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w lepieniu naczyń, przygotowaniu posiłków czy też pozyskiwaniu dziegciu – weź udział w imprezie. Nie święci przecież garnki lepią...

Grodzisko Żmijowiska, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym po raz kolejny zaprasza wszystkich miłośników historii i archeologii na Warsztaty Archeologii Doświadczalnej. Rozpoczną się one w drugiej połowie sierpnia, zakończą we wrześniu.

- Choć to dziewiąta edycja warsztatów to przypada w roku, w którym obchodzimy 10-lecie naszych zmagań z archeologią doświadczalną – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska Żmijowiska, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Postaramy się więc, żeby były wyjątkowe.

Czym w Żmijowiskach zajmować się będą badacze wraz z uczestnikami warsztatów? Po pierwsze – wczesnośredniowiecznym garncarstwem. Projekt ten realizowany jest w terminie 20 – 31 sierpnia przez Martę Wasilczyk. Zaś wypał naczyń – 7 września.

- Obrócimy koło czasu, cofniemy się o 10 lat i powrócimy do początków naszych działań – tłumaczy Paweł Lis. - Zaczniemy od poszukiwań i pozyskiwania miejscowego surowca, na którym 1200 lat temu mógł opierać swoją działalność ośrodek garncarski produkujący naczynia na potrzeby mieszkańców chodlikowskiego grodu. Następnie podejmiemy próbę lepienia naczyń z tego surowca i ich wypału.

Drugi, również ważny projekt, który w Żmijowiskach realizowany jest przez Krzysztofa Wasilczyka to wczesnośredniowieczne dziegciarstwo. Termin realizacji: 20 – 31 sierpnia.

– Po raz pierwszy podjęte będą przez nas próby pozyskiwania dziegciu metodą beznaczyniową, w jamie dziegciarskiej – zapowiada Paweł Lis. – Inspiracją do tych działań są ostatnie okrycia z Bogucina, gmina Garbów, gdzie na wczesnośredniowiecznej osadzie odkryto liczne pozostałości takich jam.

Na warsztatach nie może zabraknąć także słowiańskiego pożywienia. – Ten projekt tradycyjnie realizowany będzie przez Hannę Lis w terminie 2 – 7 września. Tym razem badacze będą starać się uzupełnić swoją wiedzę na temat wykorzystywania grochu w kuchni wczesnośredniowiecznej, przygotowywania potraw z roślin bulwiastych oraz warzenia piwa jęczmiennego.

We wrześniu (od 5 do 7 września) na grodzisku w Żmijowiskach pojawią się goście z Instytutu Archeologii Ukraińskiej Akademii Nauk z Kijowa. Starożytne hutnictwo – to nazwa projektu realizowanego przez zespół Andreja Petrauskasa. Będzie to kolejna, ale pierwsza w wykonaniu partnerów zagranicznych, próba odtworzenia pełnego procesu uzyskiwania żelaza z rudy darniowej w piecu dymarskim.
W tym samym terminie odbędzie się też cykl eksperymentów z zakresu brązownictwa i szklarstwa, realizowany przez zespół Bohumira Dragouna z Centrum Archeologii Eksperymentalnej „Villa Nova” z Uhrinova, z Czech. Tytuł projektu to „Starożytne ozdoby”.

- Uroczystym podsumowaniem warsztatów, w trakcie którego odbywać się będą kulminacyjne, najbardziej efektowne eksperymenty i pokazy, będzie tradycyjne Słowiańskie Babie Lato, czyli spotkanie przyjaciół, partnerów i gości Grodziska Żmijowiska – mówi Paweł Lis. – Wydarzenie to odbędzie się 7 września na inaugurację obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Na zakończenie kilka ważnych informacji. Zajęcia warsztatowe odbywać się będą na terenie ośrodka archeologii doświadczalnej przy Grodzisku Żmijowiska w dniach 20 – 31 sierpnia oraz 2 – 7 września, w godzinach od 10.00 do 16.00. Baza noclegowa warsztatów mieści się na polu namiotowym w centrum wsi Żmijowiska.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest osiągnięta pełnoletniość lub opieka dorosłych oraz odpłatność w wysokości 10 zł za jeden dzień pobytu – ilość dni jest dowolna. W ramach opłaty organizatorzy zapewniają: materiały niezbędne do eksperymentów, wiedzę instruktorów, możliwość korzystania z obiektów i urządzeń skansenu archeologicznego w Żmijowiskach oraz pamiątkową Kartę Uczestnictwa w warsztatach.

UWAGA!
Zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie sami. Istnieje możliwość skorzystania z pola namiotowego w Żmijowiskach, gdzie każdy znajdzie miejsce na namiot oraz podstawowe zaplecze kuchenne i sanitarne. Odpłatność: 10 zł od osoby za dobę. Osobom czy grupom, które dysponują namiotami historycznymi, organizatorzy oferują biwakowanie przy grodzisku.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem: archeologia@kazimierz-muzeum.pl lub tel. 517 331 553.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę