Nie żyje Jerzy Kamas

Skomentuj (2)

Jerzy Kamas nie żyje. Wybitny aktor filmowy i teatralny. Odtwórca roli Stanisława Wokulskiego z „Lalki” czy Adama, męża Róży z „Cudzoziemki”. Odszedł w wieku 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł Jerzy Kamas, wybitny aktor filmowy i teatralny. Przez ponad czterdzieści lat artysta był związany z warszawskim Teatrem Ateneum, w którym stworzył kilkadziesiąt wybitnych ról. Jednak większości z nas znany jako Stanisław Wokulski z serialu „Lalka”. Wystąpił także w wielu filmach, m.in.: w "Dolinie Issy" w reżyserii Tadeusza Konwickiego, "Nocach i dniach" - dwuczęściowym dziele Jerzego Antczaka oraz obrazach „kazimierskich” - w "Cudzoziemce" w reżyserii Ryszarda Bera, „Dwóch Księżycach” i „Różyczce”.


- Jerzy Kamas, to niezapomniany odtwórca roli Adama, męża Róży, w filmie pt. "Cudzoziemka" według powieści Marii Kuncewiczowej – pisze na Facebooku Wanda Michalak, kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. - Prototypem tego bohatera był ojciec pisarki - profesor Józef Dionizy Szczepański, matematyk.


Zdjęcia do filmów „Dwa Księżyce” i „Różyczka” były realizowane w Kazimierzu Dolnym. W „Dwóch Księżycach” Jerzy Kamas wcielił się w postać Bohdana, brata Malwiny, zaś w „Różyczce” był prezesem PEN-Clubu.


Ostatnim filmem, w którym wystąpił był obraz „Wszystkie kobiety Mateusza” z 2012 roku. W roku ubiegłym w mediach pojawiły się informacje, że aktor zmaga się z chorobą nowotworową. Jerzy Kamas zmarł 23 sierpnia.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę