Nie będzie wcześniejszych wyborów

Skomentuj (23)
Nie będzie wcześniejszych wyborów samorządowych. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy, na mocy których utracili mandaty radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, są niezgodne z konstytucją.
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego orzekli, że niezgodne z konstytucją są uchwalone dwa lata temu przepisy, które mówią o tym, że nawet za niewielkie spóźnienie się ze złożeniem oświadczenia majątkowego samorządowiec traci mandat. Zdaniem Trybunału tak surowa kara za niewielkie przewinienie jest sprzeczna z podstawowymi zasadami prawa.

A to oznacza, że nie będzie już prób odbierania mandatów spóźnionym samorządowcom. MSWiA, które początkowo zobowiązało do tego wojewodów, teraz zmienia decyzję. Jego rzecznik oświadczył, że wojewodowie nie będą już wydawać rozstrzygnięć, mówiących o utracie mandatów.

Wczorajszy wyrok to szansa dla spóźnionych samorządowców, którzy nie utracili jeszcze mandatu, tzn. wojewoda nie zdążył podjąć w ich przypadku decyzji o wygaszeniu mandatu albo taka decyzja już jest, ale samorządowy skierowali sprawę do sądu.

W Kazimierzu Dolnym Rada Miasta nie odwołała burmistrza Grzegorza Duni, nie zrobił też tego wojewoda. Sprawa jest, więc oczywista…burmistrz pozostaje na swym stanowisku.

Burmistrz Kazimierza Dolnego poproszony o komentarz w tej sprawie nie kryje zadowolenia.

- Cieszę się, że Trybunał Konstytucyjny w sposób definitywny rozstrzygnął, że przepisy, które chciały pozbawić mnie mandatu burmistrza, są niezgodne z konstytucją, czyli jako przepisy są złe, o czym od początku mówiłem.

Burmistrz Grzegorz Dunia znalazł się w tej szczęśliwej dla niego sytuacji, że nie zdążyły w jego sprawie zapaść żadne wiążące decyzje. Jego mandat nie został uchylony, bo mimo żądania wojewody rada miejska w pełnym składzie osobowym zagłosowała przeciwko podjęciu uchwały o uchyleniu tego mandatu. Kiedy wojewoda ponownie wystąpił z pismem o uchylenie mandatu w ciągu kolejnych 30 dni, rada postanowiła, ze nie będzie znowu rozpatrywać tej sprawy, skoro raz się w tej kwestii wypowiedziała i swoje stanowisko podtrzymuje. Wojewoda mógł wydać zarządzenie zastępcze, ale wstrzymał się do wydania orzeczenia w tej sprawie Trybunału Konstytucyjnego, kiedy ustawę zaskarżono. Teraz na mocy tego orzeczenia burmistrzowi Kazimierza nie grozi już utrata mandatu, a miastu i gminie – kolejne wybory samorządowe.

Teraz przed kazimierskim burmistrzem sporo spraw do załatwienia. Dotąd – jak sam mówi – wstrzymywał się od podejmowania decyzji niosących skutki prawne, takich jak ogłaszanie przetargów inwestycyjnych, podpisywanie umów cywilno-prawnych o znaczeniu finansowym oraz umów cywilno-prawnych z tytułu decyzji personalnych. Teraz podpisze akt notarialny sprzedaży działki przy ulicy Kwaskowa Góra – środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na sfinansowanie remontu kotłowni w budynku rotacyjnym przy tej ulicy. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę pierwszego etapu wodociągu w miejscowościach Rzeczyca i Rzeczyca Kolonia. W najbliższym czasie podpisze także nominacje na dyrektora kazimierskiej przychodni i sekretarza Urzędu Miasta.

- Udało się nam pozyskać fundusze z MSWiA na sprawy związane z usuwaniem klęsk żywiołowych. Promesa ministerialna wynosi 400 tys. zł: 100 tys. na odbudowę infrastruktury drogowej i 300 tys. na zabezpieczenie przed erozją dna wąwozów. Do Remontu zakwalifikowano 3 wąwozy: Korzeniowy Dół, głębocznicę przebiegającą przez cmentarz parafialny oraz wąwóz na Kwaskowej Górze. Prace rozpoczną się najprawdopodobniej już w drugiej połowie bieżącego roku. – Grzegorz Dunia nie kryje zadowolenia.

- Podjąłem także konkretne rozmowy z Zarządem Powiatu Puławskiego na temat wprowadzenia do planu na lata 2008 – 20013 przebudowy dróg na terenie Powiatu Puławskiego ciągu drogi od Bochotnicy – przez Kazimierz aż do Uściąża – mówi Grzegorz Dunia. – Mam nadzieję, że rozmowy te zaowocują podpisaniem porozumienia trójstronnego pomiędzy powiatem puławskim, opolskim o gminą Kazimierz Dolny i wkrótce rozpoczną się prace remontowe, gdzie zadaniem gminy będzie wykonanie przebudowy kanalizacji sanitarnej wodociągowej oraz skablowanie sieci energetycznej na ternie Kazimierza – na ul Tyszkiewicza i Nadrzecznej – powiaty zrealizują część drogową.

Burmistrz zapewnia, że gdy tylko zostaną upublicznione wzory wniosków o przyznanie środków unijnych gmina ubiegać się będzie o takie środki. W planach jest rewitalizacja ulicy Klasztornej i Krakowskiej oraz kolejny etap budowy wodociągu w Rzeczycy. Na swoją kolej czekają także takie inwestycje jak przebudowa dróg łączących Góry i Skowieszynek oraz Zbędowice z Kolonią Zbędowice, a także budowa wodociągu na Dąbrówce i Cholewiance.
Agnieszka Skrzyńska
Anna Ewa Soria

Skomentuj


Dodane komentarze (23)

 • zakalec (gość)
  Kolego Ze Studiów - stanowiska pisze się z dużej litery - czy się je szanuje, czy nie.
 • kolega ze studiów (gość)
  Szkoda że o kolegach ze studiów zapomniało się panu burmistrzowi. ale cóz jeszcze w szkole podstawowej człowiek mógł poznac znane przysłowie: 'prawdziwyuch przyjaciól poznaje się w biedzie. O Sz.P. Grzegorzu tego powiedziec nie mogę że jest przyjacielem ba! nawet znajomym... . Cóz sumienie niektórych osób najwidoczniej ewoluuje szybciej niż ich poglądy!
 • karol (gość)
  Nie ma sprawy Karolu:)
  Dziękuję:)
 • Anonim (gość)
  oh Karolu przepraszam poprostu podpisałem się własnym imieniem z rozpędu.Raz jeszcze przepraszam .Pozdrawiam
 • karol (gość)
  Och karol!!! Protestuję!!!
  Ten nick (Nick - z ang. nickname - przezwisko, pseudonim, po polsku po prostu ksywa) jest już zajęty. Bądź uprzejmy i zmień to. To ja (karol) od dawna jestem tak zalogowany.Bardzo proszę nie podpisywać się karol
 • karol (gość)
  Były zostawił [po sobie więcej w pozytywnym znaczeniu a nieżeli każdy z nas.W tym Ty anonimie radze nie słuchać bzdur
 • Anonim (gość)
  Ciągle tylko pan dunia. Mże się ktoś wreszcie zainteresuje schedą po Wielkim Byłym, ktara nam się jeszcze dużą czkawką odbije. Zainteresujcie się tym co tamten po sobie zostawił to wam włosy dęba staną.
 • Anonim (gość)
  Mimo ,że nie należę do grona osób cieszących się z wyboru pana Duni na burmistrza uważam że oceny Jego działań można będzie dokaonać za jakiś czas! Rozmowy na temat że był w jakiejś komisji,coś podpisywał itp za czasów Szczypy nie mają sensu! Musi samodzielnie zacząc podejmować decyzje i dopiero Jego i tylko Jego decyzje będą podlegały ocenie ! Przecież to szybko będzie widoczne albo w poprawie naszego życia w Kazimierzu albo w dalszym regesie.
  Nie powinno sie przyjmować postawy wrogiej tylko z zasady : ja jestem przeciw.. mimo nieporadności Rady - ale zawsze tak to wyglądało,nigdy nie przeszkadzała konstruktywnie burmistrzowi,więc może to tylko pomóc Panu Duni.Dajmy spokój przeszłości ,patrzmy na decyzje dnia dzisiejszego i Burmistrza i Rady ,wytykajmy na sesjach to co nas niepokoi ale bierzmy w tym udział,na ostatniej Radzie było ...kilka osób bo musieli być / dyrektorzy/ szkół i...na zebraniu mieszkańców również ... całe dwadzieścia osób...Zacznijmy żyć tym Miastem a nie historią która jest za nami...
 • Maria (gość)
  Panie Mariuszu obawiam się że ma Pan nie dokońca poprawne informacje bo pan Dunia nie był żadnym kozłem a tym bardziej nie podpisywał żadnych kontrowersyjnych dokumentów , ba mało mtego nie potrafił napisać żadnego wniosku.Cieszu mnie fakt że jest Pan krytyczny co do swojej osoby to świadczy tylko i wyłącznie dobrze o Panu-Gratuluje .Myśle że nie ma co rozprawiać nad rozlanym mlekiem ,grunt że pare rzeczy się udało zrobić .Mam nadzieje że miasto i gmina przez te 4 lata nie stoczą się na dno -tutaj duża rola rady miasta.Miejmy nadzieje że nadal będziemy mogli być dumni z tego że mieszkamy w naszej małej ojczyźnie.A Pana serdecznie pozdrawiam i życze wszystkiego najlepszego.
 • Mariusz Zyska (gość)
  Pani mario!
  Miło mi, że uważa mnie Pani za osobę inteligentną, ale nie rozumiem, dlaczego uważa Pani że się kompromituję! Nie wiem z jakiego źródła pochodzi wiedza, którą się Pani z nami na forum dzieli, dlatego trudno mi się do tego ustosunkować ! Dlatego spróbuję podać kilka ogólników - do przemyślenia! Jeśli zastępca nic nie robił, to po co Burmistrz Go trzymał i płacił niezłą kasę? Należałoby oskarżyć o to Szczypę, i pośrednio mnie, ponieważ byłem wtedy przewodniczącym Komisji Rewizyjnej! Zastępca burmistrza był do ,,czarnej" roboty i podpisywania kontrowersyjnych dokumentów, żeby mieć ,,Kozła ofiarnego"(w każdej kadencji był inny). Pomysł budowy Obiektów Sportowych, był kontrowersyjny, ale mógł się udać. Błędem było powierzenie przeprowadzenia konkursu niezależnym ,,ekspertom -artystom". Wybrano projekt który nie podobał się ówczesnym Radnym i mieszkańcom, ale mogliśmy tylko za niego zapłacić bez prawa oceny i wyboru (podobał się projekt, który zajął trzecie miejsce), lub płacić astronomiczne ,,odszkodowanie" . Gdyby wybrano ładny projekt, można by go było sprzedać inwestorowi takiemu jak ten, co wybudował ,,Króla Kazimierza" na Puławskiej. Wtedy Obiekt zarabiałby na wynajmie apartamentów (również mogłyby być organizowane zgrupowania dla drużyn sportowych), a miasto -w ramach porozumienia- posiadałoby dla dzieci bezpłatny lub ulgowy dostęp na basen, halę sportową, i PODATEK! Wtedy należało podjąć MĘSKĄ decyzję, i albo rozliczyć Tych, co zawinili i wycofać się z feralnego projektu, albo szybko się go pozbyć ,,za ile kto da"! Nie wiem czy jestem lub byłem czyimś ,,polecznikiem" - nie wiem co to słowo oznacza? Nie lubię jak ktoś znęca się na zwierzętach (ludziach), wrażliwy jestem na chamstwo i obrzucanie innych błotem, zwłaszcza gdy robi to ktoś bezkarnie! A tak to wygląda! Odbywa się sąd kapturowy, gdzie wybiera się ofiarę i znęca się nad nią. Jeśli Jesteś niezadowolony z tego co robią wybrane przez Ciebie władze, to walcz z tym przy otwartej przyłbicy! Jeśli wybrana osoba nie odpowiada Twoim preferencjom, to Wybierz innych! Zgłoś swoją osobę do wyborów - wtedy Będziesz mógł zrobić więcej! Jeśli żadna z tych propozycji Ci nie leży, to Wyluzuj i uszanuj demokratyczny wybór! Widocznie społeczeństwo ma takich przywódców, na jakich zasługuje. Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem! Pozdro!
 • julia (gość)
  Do sołtysa .Mam pytanie a dlaczego Pan Dunia nie protestował przeciwko temu? Sam był w komitecie i stawiał na budowę .W czasie kampani był przeciwny a teraz znowu za budową .A szczerze to nie uważa Pan że Kazimierz zasłużył sobie na taki obiekt,wtedy także w zimie zjeżdżali by turyści .Sęk w tym że Szczypa miał pomysł i pewne deklaracje finansowe od firm i i nstytucji zewnętrznych na finansowanie tego a Pan Dunia nie ma nic żadnego pomyssłu nie tylko na to ale i na miasto i gmine.A szkoda bo obiecywał i obiecywał a ty lipa .Nawet przystanku nie zrobił.Zresztą szkoda gadać jaki Pan taki kram
 • maria (gość)
  Panie Mariuszu to że był Pan polecznikiem Pana Duni niech nie przysłania Panu wielu innych rzeczy .Spójrzmy praewdzie w oczy co zrobił Pan Dunia jak był vice?Kompletne nic.Nie miał też czasu na zebrania wiejskie bo po co? Toalna zlewka i dobrze Pan o tym wie.Naprwade niech się Pan n9ie kompromituje bo jest Pan osoba inteligentną.
 • Anonim (gość)
  Nie zapominajmy, że budową sali zajmował się Pan Dunia gdy był jeszcze zastępcą burmistrza On nadzorował i wybierzał projekt oraz popierał i popiera wydanie pieniędzy na ten cel. Przecież był Przewodniczącym Komitetu budowy a w komitecie są też inne osoby min. Panowie Świderski.Domański i inni.
 • karol (gość)
  Tak Panie Sołtys i Inni - pamiętam!!! Trwam!!!
  Zadłużenie to sprwa normalna dla wielu gmn w tym dla Kazimierza...Ja po prostu staram się na to wszystko spojrzeć bdez egzaltacji, bo ani z jednym ani z drugim burmistrzem nie mam nic wspólnego.
  Ok!!! Poczekam póżniej ocenię następnika!!! I Naprawdę życzę sukcesów panu Duni. Nie "podniecam się" tak szybko, bo cenię jakość a nie ilość....:)
 • sołtys (gość)
  Panie Karolu proszę pamiętać, iż Pan Dunia przejął Urząd po poprzedniku z "dobrodzeijstwem inwentarza" tzn z zasługami i długami. Jeśli chce Pan być rzetelny i wiarygodny to proszę obok zasług poprzednika przypomnieć o ponad 4 milionach długu. I nikt by tego faktu nie poddawał krytyce gdyby nie to ze są to pieniądze wyrzucone w błoto, co innego gdyby gmina zadłużyła się na budowę drogi, chodnika, wodociągu itp. A zadłużyła się na projekty kontrowersyjnej hali sportowej, która i tak nigdy nie powstanie. Pozdrawiam Pana Karola i prosze o więcej obiektywizmu.
 • karol (gość)
  Do Mariusza Zyski
  Człowieka poznajemy po czynach, a nie po laurkach lub paszkwilach na jego temat.
 • Mariusz Zyska (gość)
  Do karola!
  Wyluzuj!
  Każde działanie można w dowolny sposób ocenić! Dla jednych ważne i pozytywne będzie zrobienie chodnika, dla drugich utrzymanie wiejskiej szkoły, a jeszcze inni będą chcieli dobrą opiekę zdrowotną. Na wszystko potrzeba kasy i czasami trzeba podjąć trudną decyzję, i np. zamknąć szkołę lub coś sprzedać. W ostatnich latach brak było odważnych i błyskotliwych decyzji Burmistrza. W ciągu ok.25 lat rządów Szczypy(jeśli się nie mylę?) były kadencje lepsze i gorsze. Ja mogę pokusić się o nieśmiałą ocenę ostatnich 12 lat. Decyzje podejmowane w tym czasie były populistyczne, a działania pozorne, zachowawcze.Mam nadzieję że nowy Burmistrz nie odwżnie, z polotem bedzie podejmował decyzje. Napewno nie ustrzeże się błędów, ale nie popełnia błędów ten co nic nie robi. Jak widać nie brakuje mu oponentów. Ale może będzie to dla niego dodatkową motywacją do pracy i nie wystraszy się podejmować trudne decyzje."Jeszcze się taki nie urodził, żeby wszystkim dogodził, ale się naiwni znajdują co ciągle tego próbują".
  Grzesiek wyszedł "cało" z tej trudnej sytuacji. Ponoć szczęście sprzyja lepszym! I niech tak zostanie. Może to jest dobry znak ! Może za trzy lata będziemy dumni z Burmistrza! Dlatego nie plujmy teraz na Niego, aby się później nie wstydzić .
 • ałą (gość)
  ps. A nie mówiłem, że to ustawa jawnie niekonstytucyjna i trzeba poczekać spokojnie, bez emocji na wyrok TK (co dedykuję zwolennikom PiS, którzy na wielu forach tego oczywistego jeszcze przed orzeczeniem TK faktu nie uznawali).
  Teraz pan Dunia ma prawie całą kadencję na działanie. Byle tylko bzdur nie narobił, któe trwale zaszkodziłyby Kazimierzowi.
 • Vincent (gość)
  Mr. Dunia , way to go , mam nadzieje iz nas pan nie zawiedzie i udowodni tym mniej pozytywnie nastawionym " ludkom " ze jednak stanie pan na wysokosci zadania , i z pewnoscia zadba pan o nasz piekny Kazimierz . Powodzenia rzycze z calego serca .
 • bogdan (gość)
  Tak, burmistrz niech się dobrze stara, bo kadencja szybko mija. A my chcemy mieć dobrego burmistrza i zadecydujemy w głosowaniu

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę