Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima dla Małgorzaty Szejnert

Polska dziennikarka i pisarka, która swoje losy związała z pobliskim Mięćmierzem -  Małgorzata Szejnert – została tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.

Przyznawana od 2013 r. Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima jest to wyróżnienie za teksty zaangażowane, zmieniające otaczający nas świat. Mięćmierzanka Małgorzata Szejnert uhonorowana została za całokształt twórczości, a więc między innymi za książkę Czarny ogród, i za Wyspę klucz, i za Dom żółwia. Zanzibar, i za Usypać góry. Historie z Polesia. Wszystkie one wielokrotnie nagradzane, w tym nominacjami do Nagrody Literackiej Nike.

- Była od zawsze blisko ludzi. Najbliżej jak tylko się da – mówił w laudacji Michał Nogaś, członek jury.

W tej relacji pomaga pisarce słuch reporterski, który sama definiuje tak:

- No więc co to jest ten słuch reporterski? Ja wyobrażam to sobie w ten sposób - jest to zdolność do wyjścia z własnej skóry, do utożsamienia się z rozmówcami i do wtopienia w ich sytuację. Zdolność do tego, by przy tym utożsamieniu zachować instynkt samozachowawczy - nie dać się nikomu oszukać. A na koniec - zdolność wrócenia do siebie i przekazania innym tego, co się poznało, kiedy się żyło tym innym życiem – napisała kiedyś wstępie do książki reporterki Ireny Morawskiej.

Laureatka zapowiedziała, że towarzyszącą wyróżnieniu kwotę 50 tys. zł przekaże na konto Fundacji Olgi Tokarczuk, która w miniony weekend wygłosiła mowę noblowską w Sztokholmie.

Wśród laureatów Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima są m.in. Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński czy Ewa Lipska.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę