Nagroda dla Mai Wolny

Skomentuj (10)

Kazimierzanka Maja Wolny została laureatką belgijskiej nagrody literackiej Herkulesa Poirota.

W Belgii ogłoszono w niedzielę 28 października laureatów nagrody Hercule Poirotprijs, której nazwa wywodzi się od bohatera powieści Agaty Christie – Herkulesa Poirota – Belga z pochodzenia. Nagroda ta przyznawana jest od 1998 r.  za najlepszą flamandzką powieść kryminalną, która ukazała się po 1 października 2017 r. i przed 1 września 2018 r.

Główną nagrodę Hercule Poirotprijs 2018 otrzymał Jos Pierreux za swoją najnowszą powieść „Nic gorszego niż żal”.

Wśród zwycięzców jest także Polka – kazimierzanka Maja Wolny, którą nagrodzono za powieść ”Księgobójca” – uznaną za najlepszy debiut kryminalny. Powieść ta ukazała się w Polsce w lutym ubiegłego roku, a w kwietniu tego roku wydano jej niderlandzkie tłumaczenie.

- "Księgobójca" to książka o kłamstwach, o sekretach, przemilczeniach – takich na całe życie. Główny bohater mojej powieści – księgarz Wiktor Krzesim – ma maleńką księgarenkę w centrum Amsterdamu. Z okien księgarni wszystko widać. Grupa podglądanych przez Wiktora przyjaciół – niebanalnych sześćdziesięciolatków, którzy postanowili zamieszkać razem w centrum Amsterdamu, ma coś do ukrycia. Czy w czterech ścianach wąskiego amsterdamskiego domu można ukryć prawdę o zbrodni? Szyba księgarni tak jak weneckie lustro zaciera ślad pomiędzy tym, kto jest podejrzanym, a kto ofiarą – reklamowała w lutym 17 r. swoją książkę Maja Wolny.

Powieść, w której tle przewijają się historie polskich emigrantów Marca 1968 r.,  to nie tylko kryminał – to także opowieść o starości, pamięci i przemijaniu. Belgijskie jury zwróciło uwagę na bogactwo stylu oraz oryginalne tło społeczne „Księgobójcy”.

- Nie spodziewałam się tego. Jestem pierwsza Polką w historii, która otrzymuje nagrodę Hercule Piorptprijs za najlepszy debiut kryminalny dla "Księgobójcy". Zawsze uwielbiałam Herculesa Poirota – napisała pisarka na swoim oficjalnym profilu na Facebooku tuż po odebraniu nagrody.

Dotąd belgijskie jury nagradzało tylko pisarzy niderlandzkojęzycznych. Nagroda dla "Księgobójcy" jest nagrodą nie tylko dla pierwszej Polski, ale w ogóle dla pierwszego pisarza nieniderlandzkojęzycznego.

- Jestem oszołomiona tą wiadomością – mówi Maja Wolny. – To dla mnie niezwykłe!

Nagroda ta wiąże się z promocją "Księgobójcy" w jednym z najważniejszych tygodników belgijskich.

- Taka nagroda ma pomóc pisarzowi i wydawcy w promowaniu książki, która jest zdaniem jury najlepsza – mówi Maja Wolny. – Bardzo mnie to cieszy.

Maja Wolny - doktor nauk humanistycznych, autorka esejów, sztuk teatralnych i powieści, m.in. takich jak „Czarne liście”, „Kara” czy „Dom tysiąca nocy”, do której ostatnio ukazał się audiobook czytany przez Laurę Breszkę. Za kilka dni na rynku pojawi się jej najnowsza powieść „Powrót z Północy”, której pierwszy rozdział opublikowaliśmy przedpremierowo na naszym portalu. W latach 2003-2015 mieszkała w Belgii. Teraz jest kazimierzanką.

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • Ala
  Gratulacje Maju. Kazimierz jest dumny baaardzo, że zechciał być jedną z nas.!!!
 • Maja
  Dziękuję wszystkim Państwu za miłe słowa! Pozdrawiam serdecznie i już teraz zapraszam na spotkanie w Domu Kultury 24 listopada o godz. 16.00. Maja Wolny
 • nadkomisarz
  Kryminały i romansidła to BIAŁE KRUKI. Powinny być obowiązkową lekturą już w szkołach podstawowych. Będzie nam przybywać celebrytów jak " Masa", Szkatuła", " Czarna Mańka", "Lolitka"......
 • wielbiciel autorki i iej twórczosci
  Gratulacje dla laureatki a także dla rodziców, którzy panią wychowali i pomogli zdobyć wykształcenie. Dużo weny twórczej Pani Maju!
  • Maja
   Przekażę rodzicom:) M.
 • Tess
  Serdecznie Pani gratuluję i cieszę się bardzo. Kazimierzacy powinni być z Pani dumni. Ja jestem.
 • Kaśka
  Oczywiście gratulacje, ale jaka tam z Pani Mai Kazimierzanka... Z tego co wiem, to raczej Kielczanka...
 • dana
  brawo! musze przeczytać! Dana
 • Dii
  Gratulacje! Fantastyczna wiadomość.
 • pijany znad Grodarza
  Gratulacje. I po co skrtykowałem " Powrót z Polnocy ?. To chyba " wina" tego przytoczonego fragmentu przez Redakcję. Trza było inny.

  Jeszcze raz szczere gratulacje.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę