Na ratunek wąwozom

Skomentuj (2)
Wypłukiwanie lessu w czasie ulewnych deszczów może doprowadzić do zniszczenia kazimierskich wąwozów. Z pomocą przyszli naukowcy z UMCS i uniwersytetu w Kolonii.
Na kazimierskie uliczki spływają strumienie błota z Wąwozu Małachowskiego i Plebanki. Na skutek erozji zagrożone są drzewa rosnące na skarpach w Wąwozie Małachowskiego prowadzącym do Domu Prasy. Zniszczeniu ulega również teren obok cmentarza w Kazimierzu. Grobowce mogą runąć w dół.

Z pomocą naukowców próbowano zabezpieczyć część skarp. Brzegi wąwozów obłożono siatkę typu secudran. Taka ochrona jest jednak kosztowna i nie do końca zdała egzamin na stromych zboczach.

Obecnie naukowcy przeprowadzają badania, podczas których opiszą historię wąwozów, przyczyny ich powstania i tempo rozwoju w poszczególnych fazach. Zostanie również wykonana precyzyjna mapa kazimierskich wąwozów.

Program jest finansowany z Komitetu Badań Naukowych. Jego koszt to 120 tys. złotych.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę