Na ratunek wąwozom

Skomentuj (2)
Wypłukiwanie lessu w czasie ulewnych deszczów może doprowadzić do zniszczenia kazimierskich wąwozów. Z pomocą przyszli naukowcy z UMCS i uniwersytetu w Kolonii.
Na kazimierskie uliczki spływają strumienie błota z Wąwozu Małachowskiego i Plebanki. Na skutek erozji zagrożone są drzewa rosnące na skarpach w Wąwozie Małachowskiego prowadzącym do Domu Prasy. Zniszczeniu ulega również teren obok cmentarza w Kazimierzu. Grobowce mogą runąć w dół.

Z pomocą naukowców próbowano zabezpieczyć część skarp. Brzegi wąwozów obłożono siatkę typu secudran. Taka ochrona jest jednak kosztowna i nie do końca zdała egzamin na stromych zboczach.

Obecnie naukowcy przeprowadzają badania, podczas których opiszą historię wąwozów, przyczyny ich powstania i tempo rozwoju w poszczególnych fazach. Zostanie również wykonana precyzyjna mapa kazimierskich wąwozów.

Program jest finansowany z Komitetu Badań Naukowych. Jego koszt to 120 tys. złotych.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę