Na ratunek wąwozom

Skomentuj (2)
Wypłukiwanie lessu w czasie ulewnych deszczów może doprowadzić do zniszczenia kazimierskich wąwozów. Z pomocą przyszli naukowcy z UMCS i uniwersytetu w Kolonii.
Na kazimierskie uliczki spływają strumienie błota z Wąwozu Małachowskiego i Plebanki. Na skutek erozji zagrożone są drzewa rosnące na skarpach w Wąwozie Małachowskiego prowadzącym do Domu Prasy. Zniszczeniu ulega również teren obok cmentarza w Kazimierzu. Grobowce mogą runąć w dół.

Z pomocą naukowców próbowano zabezpieczyć część skarp. Brzegi wąwozów obłożono siatkę typu secudran. Taka ochrona jest jednak kosztowna i nie do końca zdała egzamin na stromych zboczach.

Obecnie naukowcy przeprowadzają badania, podczas których opiszą historię wąwozów, przyczyny ich powstania i tempo rozwoju w poszczególnych fazach. Zostanie również wykonana precyzyjna mapa kazimierskich wąwozów.

Program jest finansowany z Komitetu Badań Naukowych. Jego koszt to 120 tys. złotych.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Jakub B.
    Erozja wąwozów to naturalne zjawisko i zachodzi w kazimierzu odkąd sięgam pamiecia :)))Wydawanie pieniędzy na ten cel raczej nie ma sensu, poniewaz zbocza wąwozu (samych rynien) nie są zwiazane prawie rzadna roślinności, a układanie geowłóknin na warstwach szybko upłynniającego sie lessu to chyba nieporozumienie...Lepiej spozytkować te pieniadze na ochrone przeciwpowodziową kazimierza (chociaż i tak duzo sie robi w tym celu). Nie wiem czy naukowcy zauważyli ile nowych wąwozów zaczyna sie tworzyć w okolicach Kazimierza (górna plebanka, wąwóz Małachowskiego za Prasą).Lepiej skorzystać z mnadarzającej sie okazji i badać genezę a nie zatrzymywać naturalny proces.
  • K.P.
    Ciekawy jestem ile czasu potrzeba, aby takie wąwozy uległy całkowitej degradacji?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę