Młodzi z kamerą

Skomentuj (4)

zobacz więcej (9)

Sześć dni wykładów, ćwiczeń i zajęć praktycznych pod czujnym okiem profesjonalisty i poznawanie Kazimierza przez pryzmat kamery. Warsztaty filmowe zorganizowane przy Kuncewiczówce zaowocowały powstaniem krótkometrażowego filmu o Miasteczku. Jego premiera wkrótce.

Warsztaty trwające od poniedziałku do soboty realizowane były w ramach projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęcia prowadzone z inicjatywy Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów oddziale Muzeum Nadwiślańskiego miały za zadanie przygotować grupę młodych osób do tworzenia w przyszłości literackiej telewizji internetowej. Sześcioosobowa grupa składająca się z gimnazjalistów, licealistów oraz studentów pod kierunkiem reż. Barbary Szewczyk poznawała tajniki filmowania i doskonaliła swoje umiejętności.

Program warsztatów był bardzo zróżnicowany. Uczestnicy podczas wykładów poznawali intrygujący świat filmu od podszewki. Dowiedzieli się, na czym polega pisanie scenariusza, jakie czynności wchodzą w skład produkcji czy jakie obowiązki spoczywają na członkach ekipy filmowej. Teoria była uzupełniana przykładami, czyli kadrami oraz fragmentami z popularnych filmów. Po przyswojeniu teorii przyszedł czas na praktykę, czyli naukę posługiwania się kamerą. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na małe grupy, w których realizowali zdjęcia do filmu. Część osób nagrywała ujęcia w Kuncewiczówce, pozostali w centrum Kazimierza. Zwieńczeniem warsztatów był montaż ujęć oraz dyskusja nad efektami sześciodniowej pracy.

Uczestnicy w skupieniu i z zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania. Część z nich miała już pewne doświadczenie w realizacji swoich filmów, próbowali także wcześniej swoich sił w montażu oraz fotografii.

- Warsztaty poszerzyły ich wiedzę – mówi reż. Barbara Szewczyk. – Uczestnicy z pewnością wykorzystają te nowe, nabyte na zajęciach, umiejętności w swoich dalszych działaniach, by ich prace filmowe zyskały bardziej profesjonalny wygląd i stały się zauważalnymi dziełami. Myślę, że niektórzy z uczestników warsztatów są przyszłymi kandydatami na studentów szkoły filmowej.

Dalsze działania młodej ekipy filmowej nastąpią być może już za kilka miesięcy, podczas tworzenia literackiej telewizji internetowej. Premiera filmu będącego owocem wspólnej pracy młodzieży oraz reż. Szewczyk odbędzie się 15 sierpnia podczas dorocznego Święta Marii Kuncewiczowej.


Tekst i foto: Katarzyna Gurmińska

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę