Mistrzostwa na kazimierskiej plaży

Skomentuj (5)

zobacz więcej (16)

Piłka ręczna plażowa? Chyba siatkówka? – Tak większość moich rozmówców reagowała na informację o Mistrzostwach w Piłkę Ręczną Plażową w Kazimierzu. Teraz, gdy ta impreza doszła do skutku, nikt już nie będzie miał wątpliwości.

Widowiskowa i bardzo dynamiczna odmiana piłki ręcznej rozgrywana na piaszczystych boiskach. Zasady gry promują ekstra punktami bramki zdobywane w widowiskowy sposób – tak piłkę ręczną plażową opisują mistrzowie w tej dyscyplinie z BHT Piotrkowianin. Jak to wygląda w realu, mogliśmy obserwować w ten weekend Kazimierzu na dwu specjalnie w tym celu utworzonych boiskach plażowych.

Za kazimierską mariną w sobotę 21 czerwca rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej Plażowej. To nowa prężnie rozwijająca się dyscyplina sportu, pretendująca do igrzysk olimpijskich. W piłce ręcznej plażowej rozgrywane są nie tylko mistrzostwa Polski, ale także Europy i świata. W 2017 we Wrocławiu podczas World Games 2017 - Igrzysk Sportów Nieolimpijskich ta dyscyplina też będzie obecna.

- Jest to fajna dyscyplina sportu, idealna na czas wypoczynku, a chcielibyśmy, żeby to był wypoczynek aktywny, żeby się ludzie ruszali w każdym miejscu, gdzie odpoczywamy – mówi Marek Góralczyk, sekretarz generalny Związku Piłki Ręcznej w Polsce. – Nie jest to skomplikowana gra, jeśli chodzi o poziom amatorski. Jeśli chodzi o poziom profesjonalny, gdzie zawodnicy rzucając bramki kręcą piruety, to jest zdecydowanie trudniejsze, ale nie wszyscy muszą tak grać.

Ci jednak, którzy przyjechali do Kazimierza tak właśnie grają.

- Jest to jeden z sześciu w tym sezonie turniejów o mistrzostwo Polski. Drużyny zdobywają tutaj punkty, które są przeliczane na medale. Ranga tego turnieju jest w tym roku podwyższona, bo organizatorzy zgłosili rozgrywki do European Beach Handball Tour i zawodnicy grają ze świadomością, że zdobywają również punkty, które dają im szansę udziału w finale Klubowych Mistrzostw Europy EBT – mówi Andrzej Jaworski, wiceprzewodniczący Komisji ds. Piłki Ręcznej Plażowej przy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, sędzia i delegat Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej.

Taki turniej europejski jako podsumowanie ubiegłorocznych zmagań odbył się dwa tygodnie temu w Grecji. Wzięły w nim udział także dwie drużyny z Polski, w tym obecny w Kazimierzu BHT Piotrkowianin – aktualny mistrz Polski w piłkę ręczna plażową.

- Na to, by być mistrzem Polski składa się wiele czynników – mówi trener drużyny BHT Piotrkowianin – Jarosław Knapik. – Na pewno szeroki skład drużyny, bo zespół tworzy 14 zawodników, 10 może grać, ale rywalizacja w zespole warunkuje wysoki poziom gry. Również poukładane są kwestie organizacyjne: dysponujemy trenerem, masażysta. Do tego ciężki trening, mocne analizowanie gry przeciwników i idziemy do przodu z poziomem grania! Wtedy rodzi się zespół na mistrzostwo Polski.

Na kazimierskim turnieju obecne z Piotrkowa przyjechała także żeńska grupa BHT Piotrkowianin. Piotrkowianki też wiedzą, jak w piłkę ręczną plażową grać przyjemnie i skutecznie.

- Co jest ważne? Na pewno ciężkie treningi. Atmosfera w drużynie też jest bardzo ważna – mówi Roksana Szymańska z BHT Piotrkowianin. – Mamy akurat świetną drużynę. Wszystkie się wspieramy, bo to jest bardzo ważne, by mieć kogoś, kto w trudnych chwilach pomoże, doradzi.

W turniejach o mistrzostwo Polski w Piłce Ręcznej Plażowej uczestniczą głównie zespoły na co dzień profesjonalnie grające w piłkę ręczną należące do Polskiego Związku Piłki Ręcznej, chociaż piłka ręczna i piłka ręczna plażowa to nie są te same dyscypliny.

- Piłka ręczna plażowa ma być atrakcyjna i dla zawodników i dla publiczności odpoczywamy – mówi Marek Góralczyk, sekretarz generalny Związku Piłki Ręcznej w Polsce. – Różnica jest przede wszystkim taka: wielkość boiska. To do piłki ręcznej plażowej jest zdecydowanie mniejsze. Gra też mniej zawodników – nie siedmiu, ale czterech, w tym bramkarz. A co najważniejsze – za spektakularne bramki, gdzie zawodnik złapie piłkę, wykona obrót o 360 stopni i rzuci do bramki czy rzuci bramkę z powietrza nie spadając na ziemię po złapaniu piłki – zdobywa się bramki za 2 punkty, a nie za jeden. Tzw. Bramkarz, który jest kluczową postacią w piłce ręcznej plażowej, też może zdobywać bramki za 2 punkty. W rolę bramkarza po każdej obronie czy stracie bramki wchodzi najlepszy zawodnik rozgrywający.

Kazimierski turniej obserwowany przez rzesze kibiców nie tylko pozwala zawodnikom zdobywać upragnione punkty w zmaganiach o tytuł mistrza Polski w piłce ręcznej plażowej 2014. Niewątpliwie posłuży też popularyzacji tej młodej, rozwijającej się w Polsce dopiero od 12 lat, dyscypliny sportu.

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • pijany znad Grodarza
  Ab-Z napisał" "Co to ma wspólnego z piłką na plaży?"
  Kolego. Tego rodzaju komunikat winien być prezentowany WSZĘDZIE
  ps. aż sie wierzyć nie chce.
 • Ab-Z
  Co to ma wspólnego z piłką na plaży?
 • Zygi
  Jedno krótkie pytanie. Czy po stworzeniu Geoparku będzie można w sposób bardziej ludzki starać się o przekształcanie działek, jak również budować się w określonych miejscach? Geopark geoparkiem, ale na podstawie informacji dotyczących innych miejsc tego typu będzie jeszcze trudniej niż jest do tej pory. A każdy dobrze wie, że teraz już graniczy to z cudem. Mieszkańcy Kazimierza, gminy, czy też powiatu! Bądzimy za! Ale nie pozwólmy, żeby nawet najwspanialsze idee stanęły na przeszkodzie rozwoju Waszych rodzin, dzieci, etc. Na razie jest dużo szumu, ale nie ma żadnych konkretów. Typowy szum wyborczy. Czytajcie, analizujcie, i niestety, ale PILNUJCIE. W przeciwnym razie, będziecie odwiedzać swoje rodziny, tyle że w IRLANDII.
 • Zbigniew Wacławski
  Przepraszam, że nie na temat, ale ta wiadomość jest dla mnie całkowitym zaskoczeniem. Może należało ją podać do wiadomości Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców Kazimierza Dolnego albo za pośrednictwem Portalu Kazimierskiego.  Zapraszam serdecznie przedsiębiorców z Gminy Kazimierz Dolny oraz wszystkie osoby zainteresowane, na spotkanie dotyczące projektu pod nazwą „Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły”, w ramach którego mieści się m.in. wybudowanie w kamieniołomach interaktywnego muzeum o roboczej nazwie Centrum Ziemi, na wzór Centrum Kopernika w Warszawie. Założeniem jest ukazanie w interesujący sposób walorów geologicznych naszego regionu. Na spotkaniu przedstawimy dotychczasowe rezultaty prac, jak również zaprosimy Państwa do współtworzenia tego projektu. Jest on jeszcze we wstępnej fazie realizacji, w związku z tym wszelkie idee mają szansę zaistnieć. Zachęcamy Państwa do podzielenia się swoimi przemyśleniami i pomysłami, ewentualnie doświadczeniami z pobytów w tego typu miejscach. Poszukując optymalnych rozwiązań funkcjonalnych dla tego terenu chcemy zasięgnąć opinii różnych środowisk, w tym lokalnych przedsiębiorców, którzy dobrze znają specyfikę naszego miasta oraz oczekiwania turystów.

  Spotkanie odbędzie się w dniu 24 czerwca 2014 r. (wtorek) `o godz. 11.00
  w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki w Kazimierzu Dolnym, przy ul. Lubelskiej 12.  Serdecznie zapraszam i zachęcam do udziału  Burmistrz Kazimierza Dolnego

  Grzegorz Dunia
 • filip
  te rzesze kibicow to chyba lekka przesada :)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę