Mars na Klepisku

Skomentuj (1)

zobacz więcej (10)

"Badania solarystyczne 2:0" to kolejny spektakl, który zobaczyliśmy w teatralnej stodole na Skowieszynku. Teatr Klepisko przeniósł nas tym razem na Marsa. Spektakl przygotowało warszawskie Stowarzyszenie Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych Sztuka Nowa.

Stodoła w Teatrze Klepisko była już salą na stypę, salą balową Leopolda II, salą koncertową, a teraz wyznaczono jej funkcję zupełnie nową: stała się … Marsem. I nie jest ważne, że błyszczącą powierzchnię czerwonej planety pomagali tworzyć widzowie, których wręczono przy tym odblaskowe pomarańczowe kamizelki.

Ważne jest to, że twórcy spektaklu „Badania solarystyczne 2:0” stawiali pytania o kondycję współczesnego człowieka, o to, jaki jest człowiek, który sięga gwiazd? Czy jest doskonały? Przecież niebo kojarzy się odwiecznie z doskonałością, a do gwiazd dążymy przez trudności właśnie, które nas hartują, doskonalą. Oglądając spektakl ma się jednak wrażenie, że jako ludzie skupiliśmy się raczej na pokonywaniu trudności technicznych i fizycznych ograniczeń naszego organizmu, zapominając o naszej psychice, która zwyczajnie wymyka się niekiedy spod kontroli, komplikując kosmiczne, i nie tylko, eksperymenty, stopując badania. W drodze do gwiazd w imię celów doraźnych zapomnieliśmy o wartościach, takich jak choćby lojalność, wierność czy przyjaźń – liczy się tylko „cel uświęca środki”, „wszystko jest na sprzedaż”.

W „Badaniach solarystycznych 2:0” trudno doszukiwać się ciągłości zdarzeń.  Spektakl ma raczej charakter teatru ruchu, teatru fizycznego, niekiedy – wchodząc w interakcję z widownią – przybiera formę performance’u.

- Teatr fizyczny wywodzi się od Jerzego Grotowskiego i idei teatru zbuntowanego. I choć na pierwszy rzut oka widz może tego nie zauważyć – różni się od teatru tańca. W teatrze fizycznym wychodzimy od mozolnego treningu i szukamy odpowiedzi na pytania, „kim jestem, jaka jest moja tożsamość, czego poszukuję w świecie?" - mówił w audycji „Stacja Kultura" w radiowej Czwórce reżyser „Badań solarystycznych 2:0” Dawid Żakowski.

I ta forma podobała się widzom, zarówno młodzieży, dla której zorganizowano spektakl w piątek w czasie zajęć lekcyjnych, jak i widzom dorosłym – w sobotni wieczór.

- Rewelacja! Gratuluję i dziękuję za bardzo ciekawy wieczór – napisała nasza Czytelniczka @Kocham Sztukę.

Reżyseria: Dawid Żakowski
Scenografia i Kostiumy: Katarzyna Pol
Zespół: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Vera Popova, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska
Wizualizacje: Adrien Cognac
Muzyka: Konrad Bańburski
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę