Magicznie dniem i nocą?

Skomentuj (3)

Czy Kazimierz jest miastem bezpiecznym, bo wystarczająco oświetlonym? Czy podświetlenie zabytków przydaje uroku miastu, czy wymaga uporządkowania? Odpowiedzi na te i inne pytania stanowić będą podstawę pracy nad oświetleniem Miasteczka podczas warsztatów oświetleniowych „Kazimierz Dolny - miasteczko magiczne dniem i nocą” .

Czy Kazimierz jest miastem właściwie oświetlonym? Ci, którzy w Kazimierzu mieszkają bądź byli tu choć raz nocną porą, znają odpowiedź. Warto się podzielić swoimi uwagami z uczestnikami warsztatów oświetleniowych, którzy od 15 do 25 lipca będą w Kazimierzu opracowywać założenia dla przyszłego masterplanu oświetlenia Kazimierza Dolnego.

Nad opracowaniem założeń „Ogólnego planu oświetlenia Kazimierza Dolnego”, które zostaną przekazane Urzędowi Miasta, podczas warsztatów pracować będą studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

W ich prace włączyć się mogą wszyscy, którym nieobojętny jest wizerunek Kazimierza poprzez wypełnienie specjalnej ankiety i udział w otwartej sesji wykładowej „Iluminacja – symbioza światła i architektury”, która odbędzie się 16 lipca w auli Gminnego Zespołu Szkół przy ul. Szkolnej w godz. 11.00-16.00. Po jej zakończeniu planowana jest dyskusja z mieszkańcami na temat oświetlenia zabytków i przestrzeni publicznej. Warto w niej uczestniczyć zgodnie z zasadą: „Nic o nas – bez nas”.

Program sesji:

  1. Iluminacja – symbioza światła i architektury – Prof. Dr hab. Wojciech Żagan
  2. Przestrzenie publiczne miast – Dr arch. Grażyna Czora
  3. Ogólna koncepcja iluminacji na przykładzie miast: Świdnica, Przemyśl, Tarnowskie Góry – Andrzej Wiórek
  4. Sztuka rodzi się w cieniu i świetle – Dr arch. Grażyna Czora
  5. Dyskusja

W ramach warsztatów w środę i czwartek 21 – 22 lipca po zmroku przeprowadzane będą próby oświetleniowe jednego czy dwóch wybranych obiektów w Kazimierzu. Profesjonalnie wyposażony w różne typy opraw oświetleniowych ledbus – pojazd z firmy Philips pozwoli sprawdzić, jak dane światło układa się na obiekcie czy fragmencie przestrzeni. Warto to będzie zobaczyć.

 

- Co wpłynęło na wybór Kazimierza Dolnego jako miejsca przeprowadzenia  warsztatów oświetleniowych?

Dr arch. Grażyna Czora –
Kazimierz jest miastem magicznym. Chcemy, żeby był magiczny nie tylko w dzień, ale także i w nocy. Musimy uświadomić sobie, że jeżeli chodzi o oprawy oświetleniowe, żyjemy w bardzo rewolucyjnych czasach. Czasach debiutu  opraw oświetleniowych o ledowych źródłach światła. Jest to oprawa zupełnie inna od wszystkich  dotąd stosowanych w oświetleniach użytkowych i architektonicznych. W bardzo prosty sposób można za pomocą tego typu oprawy emitować światło o intensywnych, zmieniających się barwach. Obawiam się – widząc pierwsze próby z oprawami ledowymi – że jeżeli nie uwrażliwimy między innymi samorządów miejskich na to, co może im grozić ze strony niewłaściwego stosowania  opraw led, to będzie „dużo i kolorowo” – czeka nas to, co ja nazywam disneylandyzacją przestrzeni. Jest to w pewnym względzie zrozumiałe: kicz jest sztuką szczęścia. Jeżeli nie zdołamy przekonać projektantów, inwestorów do adekwatnego dla walorów kulturowych i przestrzennych obiektów oświetlanych operowania  światłem barwnym, to Disneyland będziemy mieć także i w Kazimierzu. A tego chyba nie tylko ja chciałabym uniknąć…Nie znaczy to, że nie należy w ogóle iluminować obiektów przy użyciu światła barwnego, trzeba jedynie pamiętać, że można to robić nie wszędzie i tylko w odpowiednich momentach, np. przy szczególnych, incydentalnych, uroczystościach.

 

Organizatorami warsztatów iluminacji są: Philips Lighting Poland S.A. i Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę