Loopy i sample na otwarcie WSS

Skomentuj (1)

Elektroniczne szaleństwo Janusza Grzywacza, miłosne wyznania Borodina i błyskotliwość Bartóka – muzyczne kręgi od klasyki, poprzez jazz i muzykę etniczną, do świata hard rocka i muzyki alternatywnej już po raz piąty spotkają się w Puławach.

Tegoroczną edycję Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata otworzy prawykonanie "Koncertu na wiolonczelę, elektronikę i orkiestrę smyczkową" Janusza Grzywacza. Utwór dedykowany wiolonczeliście Adamowi Klockowi łączy klasyczną strukturę z nowatorską formą, wykorzystującą jako element akompaniamentu i partii solowej loopy i sample.

Janusz Grzywacz to jazzman, kompozytor, pedagog, twórca Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce. Chętnie sięga po klasyczny aparat wykonawczy: orkiestrę kameralną, ale ubarwia brzmienie elektroniką, która jest jego znakiem rozpoznawczym.  Podczas puławskiego koncertu wirtuozerskie potraktowanie partii solowej wiolonczeli przeciwstawione będzie elektronicznemu groovovi, kojarzącemu się dotychczas z muzyką fusion.


Na festiwalowej scenie po raz kolejny zagra Orkiestra Filharmonii Kaliskiej. Usłyszymy „Kwartet smyczkowy nr 2”, jeden z najpopularniejszych kwartetów w historii światowej kameralistyki, który Borodin zadedykował swojej żonie. Muzyka była wyznaniem miłosnym, wyraża oddanie i zmysłowość uczuć, a jednocześnie przywołuje czas, w którym para poznała się i pokochała.

„Divertimento na orkiestrę smyczkową” Bartóka uznawane jest za bezsprzeczne arcydzieło, zachwyca finezją, błyskotliwością, bezpretensjonalnością. Motywy ludowe splatają się tutaj z archaizującymi nawiązaniami do barokowego concerto grosso.

Na 5.edycję Puławskiego Festiwalu Muzycznego Wszystkie Strony Świata i 10 koncertów zapraszamy od 7 do 15 listopada. Więcej informacji można znaleźć na www.festiwalwss.pl i na profilu  Festiwalu na Facebooku.

 

Źródło: Puławski Festiwal Wszystkie Strony Świata

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę