Letnia Praktyka Kina Niezależnego

zobacz więcej (8)

Nadwiślańskie Miasteczko przyciąga różnorodnych artystów, a ostatnio coraz częściej również filmowców. Obecnie w Kazimierzu Dolnym trwa Letnia Praktyka Kina Niezależnego NEMO.

Od 1 sierpnia w Kazimierzu Dolnym realizowany jest niezwykle ciekawy projekt edukacyjny i filmowy - Letnia Praktyka Kina Niezależnego NEMO. Zajęcia odbywają się w trakcie przygotowań i realizacji zdjęć do filmu fabularnego pt. „SATAN SPA”. Wśród realizatorów znajdują się: Sławomir Shuty (scenariusz), Piotr Kielar (reżyseria), Andrzej Wojciechowski (zdjęcia), Jan Michalak (scenografia), Dominika Brzeska (kostiumy), Jarosław Bajdowski (dźwięk), Krzysztof Raczyński (montaż), Katarzyna Klimkiewicz (producent wykonawczy) oraz Radosław Rożniecki (kierownik produkcji).

 

- My chcemy się osadzić w Kazimierzu, bo już tu jesteśmy – mówi Piotr Kielar. - Czerpaliśmy z zasobów pejzażowych i dziedzictwa kulturowego, który jest sporym magnesem i do tego pewnym, bo wiemy, że to zadziała.

 

Praktyka NEMO dzieli się na kilka stopni. Pierwszy stopień skierowany jest do młodzieży od lat 15, w szczególności z Kazimierza Dolnego i najbliższej okolicy. Jednak tego typu zajęcia już się zakończyły. Uczestnicy odbyli teoretyczne przygotowanie do pracy na planie filmowym we wszystkich sześciu Pionach Produkcji, zajęcia praktyczne dotyczące okresu przygotowania filmu oraz wykonali samodzielne ćwiczenie w technice video. Powstał film o renowacji kościołów: św. Anny i Fary oraz o I Lubelskim LandArt Festiwalu. Młodzi filmowcy przygotowali również film krótkometrażowy, który miał swoją promocję na tegorocznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Film ten opowiada o grupie przyjaciół, którzy popłynęli na wyspę. Na tej wyspie dzieją się jednak dziwne rzeczy i nagle jeden z bohaterów znika...

 

Uczestników I Stopnia NEMO było ośmioro: Daniel Bołybok, Nadiya Rodkina, Kinga Wiercioch, Michał Turlewicz, Kamila Czosnyk, Dominika Wilk, Magdalena Naja, Paulina Litwin. Dwoje z nich przeszło do drugiego etapu. Przyjechali oni z różnych stron Polski, tych bliższych i dalszych, był również gość z zagranicy.

 

Jak zaznaczają organizatorzy projektu, przy realizacji praktyk otrzymują  wsparcie ze strony Kolegium Sztuk Pięknych. W 2012 roku pomoc obiecały również władze Kazimierza Dolnego. A najbardziej zależy tu na pomocy finansowej, bo budżet NEMO jest naprawdę niewielki. Dlatego też praktyka NEMO jest odpłatna. Stopień I kosztował 450 zł, a stopień II - 600 zł. I nie da się ukryć, że nie są to małe pieniądze dla przeciętnego młodego człowieka.

 

- Dzięki obiecanej pomocy udział w projekcie byłby tańszy – mówi Piotr Kielar. - Być może dzięki temu młodzi ludzie z okolicy będą mogli w tym przedsięwzięciu wziąć udział.

 

A bez wątpienia warto. Praktyka NEMO II Stopnia skierowana jest już do studentów i absolwentów Wydziałów Filmowych oraz młodych profesjonalistów z branży filmowo-telewizyjnej z udokumentowanym dorobkiem. Wezmą w niej udział także osoby, które ukończyły Praktykę NEMO I Stopnia.

 

NEMO II Stopnia przewiduje 6 miejsc w ekipie filmu SATAN SPA, asystentów: reżysera, kierownika produkcji, scenografa, kostiumografa, montażysty obrazu oraz operatora dźwięku. Uczestnicy Praktyki NEMO II Stopnia odbędą zajęcia w formie asystentury, doskonalące ich umiejętności w zawodach filmowych. Zdobędą oni również doświadczenie w pracy na planie filmowym oraz zostaną rozpoznani na rynku pracy przez obecność w metryce i napisach końcowych pełnometrażowego filmu fabularnego, przeznaczonego do ograniczonej dystrybucji kinowej, obiegu festiwalowego i dystrybucji telewizyjnej.

 

Film, nad którym prace właśnie trwają, nosić będzie tytuł „SATAN SPA”. O czym on będzie? Jak na razie to tajemnica. Realizatorzy zapewniają jednak, że 90% zdjęć zostanie zrealizowanych na wyspie wiślanej w Kazimierzu Dolnym. Film będzie miał premierę na kolejnej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz dystrybucję na kampusach uczelni wyższych, w kinach studyjnych, klubach filmowych i festiwalach filmowych.

 

Fot. Z archiwum organizatorów NEMO

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę