Krzysztof Findziński: Przemijam

zobacz więcej (18)

Fotografia uczennic przedwojennego gimnazjum, figurka psa, zdjęcie artysty oraz popiersie Mikołaja II. Co łączy te wszystkie elementy? Instalacja Krzysztofa Findzińskiego pt. „Przemijam”.

Krzysztof Findziński urodził się w 1948 roku w Bukareszcie. Studiował na ASP w Belgradzie i na wydziale grafiki ASP w Warszawie. Jest malarzem i grafikiem, współzałożycielem grupy twórczej Bok Wyspy. Artysta brał udział we wszystkich wystawach grupy oraz kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w Polsce i zagranicą. „Przemijam” to czwarta wystawa artysty z tego cyklu, zainspirowana Historią i Miejscem.

- „Przemijam” jest moją późnojesienną instalacją z cyklu „Historia i miejsce” - mówi Krzysztof Findziński. - Tak jak poprzednie powstała z inspiracji miejscem, tym razem stodołą Bartka Pniewskiego w Mięćmierzu. (…) W każdej chwili przed spotkaniem w stodole, w jego trakcie i po nim, teraz również, przemijam, na pewno bardziej intensywnie niż np. pięćdziesiąt lat temu. Świadomość tego ponurego zjawiska połączyła się z likwidacją mojej pracowni, czyli z zamknięciem kolejnego etapu działania, już znacznie schyłkowego.

Instalacja składa się z kilku ważnych elementów. Na czarnym tle znajdują się fotografie. Jedna z nich przedstawia uczennice przedwojennego gimnazjum – wśród których jest także mama artysty. Na drugiej jest sam artysta, na trzeciej – figurka psa. Ostatnia, czwarta fotografia to popiersie ostatniego cara Rosji – Mikołaja II. Jasne fotografie, czarne ramy i czerwone tkaniny - „coś wyznaczają i być może także coś znaczą”. Dla każdego z nas być może coś innego...

 

Warto dodać, że to już ostatni tegoroczny wernisaż w Galerii Klimaty w Mięćmierzu. Instalację można oglądać przez dwa najbliższe weekendy w godz. 12.00 - 15.00. Wtedy też będzie okazja, by porozmawiać osobiście z Krzysztofem Findzińskim.

Skomentuj


Mapa

Apartamenty

Galeria KLIMATY w Mięćmierzu - Dom Pracy Twórczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę