Krzysztof Findziński: Przemijam

zobacz więcej (18)

Fotografia uczennic przedwojennego gimnazjum, figurka psa, zdjęcie artysty oraz popiersie Mikołaja II. Co łączy te wszystkie elementy? Instalacja Krzysztofa Findzińskiego pt. „Przemijam”.

Krzysztof Findziński urodził się w 1948 roku w Bukareszcie. Studiował na ASP w Belgradzie i na wydziale grafiki ASP w Warszawie. Jest malarzem i grafikiem, współzałożycielem grupy twórczej Bok Wyspy. Artysta brał udział we wszystkich wystawach grupy oraz kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w Polsce i zagranicą. „Przemijam” to czwarta wystawa artysty z tego cyklu, zainspirowana Historią i Miejscem.

- „Przemijam” jest moją późnojesienną instalacją z cyklu „Historia i miejsce” - mówi Krzysztof Findziński. - Tak jak poprzednie powstała z inspiracji miejscem, tym razem stodołą Bartka Pniewskiego w Mięćmierzu. (…) W każdej chwili przed spotkaniem w stodole, w jego trakcie i po nim, teraz również, przemijam, na pewno bardziej intensywnie niż np. pięćdziesiąt lat temu. Świadomość tego ponurego zjawiska połączyła się z likwidacją mojej pracowni, czyli z zamknięciem kolejnego etapu działania, już znacznie schyłkowego.

Instalacja składa się z kilku ważnych elementów. Na czarnym tle znajdują się fotografie. Jedna z nich przedstawia uczennice przedwojennego gimnazjum – wśród których jest także mama artysty. Na drugiej jest sam artysta, na trzeciej – figurka psa. Ostatnia, czwarta fotografia to popiersie ostatniego cara Rosji – Mikołaja II. Jasne fotografie, czarne ramy i czerwone tkaniny - „coś wyznaczają i być może także coś znaczą”. Dla każdego z nas być może coś innego...

 

Warto dodać, że to już ostatni tegoroczny wernisaż w Galerii Klimaty w Mięćmierzu. Instalację można oglądać przez dwa najbliższe weekendy w godz. 12.00 - 15.00. Wtedy też będzie okazja, by porozmawiać osobiście z Krzysztofem Findzińskim.

Skomentuj


Mapa

Apartamenty

Galeria KLIMATY w Mięćmierzu - Dom Pracy Twórczej


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę