Królewski Flis na Wiśle

Skomentuj (3)

zobacz więcej (6)

Przez kazimierski odcinek Wisły w piątek 6 maja w godzinach popołudniowych przepłyną flisacy. Warto zobaczyć, jakimi łodziami nasi przodkowie spławiali towary do Gdańska.

Szkuta zwana również berlinką czy krypą to duży płaskodenny statek żaglowy przeznaczony przede wszystkim do transportu śródlądowego ładunków masowych. Jednorazowo zabierał na pokład do 100 ton zboża lub innych towarów. Galar to również rodzaj statku rzecznego, ale bez masztu, przypominający duży prostokąt z nisko wzniesionym ku górze dziobem. Bat z kolei to łódź charakteryzująca się płaskim dnem i niewielkim zanurzeniem, opatrzona żaglem.

Te i inne łodzie pływały po Wiśle w czasach, gdy pełniła ona rolę głównej drogi transportowej, czyli od roku 1447, kiedy to Sejm w Piotrkowie uchwalił wolność żeglugi na Wiśle aż do końca XIX wieku, kiedy to bardziej opłacalny okazał się transport koleją.

Tamte zamierzchłe czasy, czasy świetności Kazimierza ściśle związanego z handlem zbożem, przypomnieć chce grupa zapaleńców, która 28 kwietnia wyruszyła do Gdańska od ujścia Przemszy, chcąc w możliwie najbardziej zbliżonych warunkach odtworzyć centralną, historyczną arterię „ryzę” transportową ziem polskich. Oznacza to, że w podróż po Wiśle wybrali się specjalnie na tę okazję przygotowanymi replikami łodzi, które dawniej stanowiły zwykły obrazek związany z rzeką. Płyną galarem wykonanym przez ulanowskich szkutników (ekipa z Krakowa), szkutą (ekipa z Żywca), batem wyposażonym w trójkątne żagle z przodu – tzw. szpantały (ekipa z Solca, która dołączyła do flisu w Piotrawinie).

Flisakom towarzyszy "Pływający Festiwal Sztuk" (płyną artyści: malarze, literaci i muzycy – którzy organizują koncerty podczas rejsu – na wodzie i podczas postojów).

To już VI Flis Królewski Wisłą. 5 maja flisacy zawinęli do Piotrawina. 6 maja między godziną siedemnastą a osiemnastą dotrą do Kazimierza, gdzie prawdopodobnie zanocują na łachach po drugiej stronie Wisły. Czy zagrają tu również koncert? Warto to sprawdzić.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

  • pijany znad Grodarza
    Choroba. Napisałem dwa razy, ale to efekt zbyt opieszałego rejestru i sadzilem, że pierwszy wpis został skopsany.
  • pijany znad Grodarza
    Tak przy tej okazji można było promować Miasteczko, a tu CISZA. Byłaby to promocja za DARMO, ale to wstyd - DARMOCHA?. Toć TO POLICZEK DLA MIASTA Z PRZESZLOŚCIA KUPIECKĄ, którego filarem była właśnie Wisła. Czyż nie lepsze logo "OKO OPATRZNOŚĆI"?. To brzmi DUMNIE,nizli jakaś tam szkuta, czy galar. To takie PROSTACKIE.
  • pijny znad Grodarza
    Błoga cisza, a tak za DARMO "władze" mogły wypromować miasteczko. Wynika z tego ,że taka Darmocha byłaby policzkiem dla naszych Włodarzy. Ich hasło to: "Wypromować Oko Opatrzności". Faktycznie. Brzmi dostojnie.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę