Kroke z Kazimierza

Skomentuj (1)
Już wkrótce Kazimierz rozbrzmiewać będzie od rana do wieczora dźwiękami klezmerskich kapel. We wtorek zaczyna się w Kazimierzu festiwal klezmerzy.pl warsztaty&koncerty wyrosły z fascynacji kulturą żydowską właścicieli kazimierskiej „Knajpy U Fryzjera”.

Gwiazdą festiwalu będzie krakowski zespół klezmerski Kroke – jeden ze szczególnych przypadków krajowej sceny muzycznej. W Polsce raczej mało znani, furorę robią za granicami kraju, głównie w Europie Zachodniej, gdzie ma miejsce większość ich koncertów i gdzie wydają swoje płyty. Jednak źródła ich muzyki pochodzą stąd – z kultury Żydów Środkowej Europy. Sam zespół przecież zrodził się na krakowskim Kazimierzu – żydowskiej dzielnicy Krakowa, miasta zwanego w jidysz Kroke.

Historia grupy zaczyna się w 1992 r., kiedy to trzech przyjaciół, absolwentów Krakowskiej Akademii Muzycznej założyło grupę Kroke, która bardzo szybko zyskała sławę jednej z najciekawszych formacji, występując na liczących się muzycznych scenach w całej Europie. Brali udział w wielu prestiżowych festiwalach, m.in. "WOMAD" czy "North Sea Jazz Festival" (największy festiwal jazzowy na świecie. Ich koncerty to zawsze wydarzenia. Zafascynowani muzyką żydowską, improwizują na bazie tradycyjnych motywów, tworząc pasjonujący spektakl, wciągający każdego wrażliwego na muzykę słuchacza.

- "…nie tylko można, lecz trzeba zaliczyć zespół do najwybitniejszych przedstawicieli gatunku, bowiem rozwinął on zupełnie nowe formy i postawił je na najwyższym poziomie technicznym… - napisał o Kroke Urlich Olshausen  w artykule ”Forma sonatowa rodem ze sztetł” w niemieckiej gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w 2001 r. – wysoko rozwinięte wyczucie pięknej, pełnej barwy dźwięku i wirtuozeria to podstawy tej muzyki - muzyki granej przy tym z wyrafinowaną świadomością formy klasycznego kwartetu smyczkowego…"

Na bazie tradycyjnych motywów klezmerskich, korzystając z wcześniejszych doświadczeń związanych z muzyką klasyczną i jazzem, Kroke tworzy nowe, unikalne kompozycje, a także niespotykane dotąd brzmienie.

- Muzykę Kroke należy rozumieć i odczuwać jako meritum pradawnej kultury Żydów, a jednocześnie jako dowód jej nieprzerwanego istnienia.- mówią Janusz Makuch i Daniel Gerson. - Jest ona także formą przemowy do ludzkości, zaproszeniem do wspólnej refleksji nad kwestią co oznacza "być człowiekiem".

Płyty zespołu cieszą się ogromnym uznaniem zarówno słuchaczy jak i krytyków. "The Sounds of the Vanishing World" otrzymała Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej w roku 2000 ("Preis der Deutschen Schalplattenkritik"), a fascynująca płyta nagrana z Nigelem Kennedy’m uzyskała nominację do prestiżowej nagrody Radia BBC 3 w kategorii muzyka świata za rok 2003.

Trzy lata temu w czasie imprez poświęconych pamięci Żydów Janowca, Puław i Kazimierza nad Wisłą, organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Janowca, Kroke dał niezapomniany koncert w klimatycznych wnętrzach zabytkowej dworskiej stodoły. Swoją muzyką tworzył pejzaże raz niczym z żydowskiego wesela w przedwojennej Polsce, kiedy indziej przenosząc słuchacza w bezkresne przestrzenie spieczonej ziemi Izraela. A wszystko oparte na muzycznym dialogu z publicznością, okraszone muzycznym humorem.

Fascynujący spektakl. Podobnego oczekujemy w Kazimierzu!

Skład zespołu Kroke

altówka, skrzypce, śpiew - TOMASZ KUKURBA
akordeon - JERZY BAWOŁ
kontrabas - TOMASZ LATO
perkusja - TOMASZ GROCHOT

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę