Kresowa paczka w końcu u potrzebujących

Ostatnie paczki zebrane w ramach grudniowej akcji Kresowa paczka organizowanej przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy trafiły do rąk Polaków na Ukrainie.

Zakończyła się IV edycja Kresowej paczki – akcji pomocowej dla Polaków na Ukrainie organizowanej przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. Ostatnie paczki trafiły do potrzebujących.

- Świąteczne artykuły przekazane przez Państwa w ramach Kresowej paczki trafiły na Polesie Wołyńskie, do Ostroga, Nietyszyna, Charkowa, Radziechowa, Dubna, Beresteczka, Łucka, Kut i Kowla. Z opóźnieniem, ale wszystkie paczki zostały już rozdysponowane – pisze prezes stowarzyszenia Henryk Kozak. – Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy wzięli udział w Kresowej paczce 2018 .

Po grudniowych kłopotach na granicy, gdzie zatrzymano samochody stowarzyszenia z paczkami, dary przejechały przez granicę w pięciu turach, zamiast w jednej. Wszystko zgodnie z ukraińskim prawem, które zezwala – jak podaje art. 374 Kodeksu Celnego Ukrainy – wwozić na teren Ukrainy artykuły (oprócz towarów objętych akcyzą), których „łączna kwota faktury nie przekracza równowartości 500 EU i/lub których łączna waga nie przekracza 50 kg, wwożone przez obywateli na obszar celny Ukrainy w bagażu podręcznym i/lub bagażu towarzyszącym”.

- Na Ukrainie obowiązuje Ustawa o pomocy humanitarnej. Według niej organizacja będąca beneficjentem takiej pomocy powinna być wpisana do „Rejestru jednolitego beneficjentów pomocy humanitarnej”, jak np. Caritas, a w dokumentach przewozowych należy zaznaczyć „Pomoc humanitarna. Zakaz sprzedaży” – czytamy w Monitorze Wołyńskim z 17 stycznia, który także opisywał grudniowe perypetie Kresowej paczki.

Najważniejsze, że wszystkie dary – zebrane w wielu szkołach i instytucjach głównie wschodniej Polski, w tym także w szkołach w Kazimierzu, trafiły do potrzebujących. W sumie rozdysponowano ponad 80 paczek.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę