Kopernik, rybak i wzorowy żołnierz

Skomentuj (8)

Co te pojęcia mają ze sobą wspólnego i na dodatek z Miasteczkiem? Jeśli mamy na myśli monety oraz odznakę Wzorowego Żołnierza — to... mają wspólnego autora Józefa Gosławskiego, który swoją artystyczną edukację zaczynał w Kazimierzu, w Szkole Rzemiosł Budowlanych.

Życiorys tego artysty można przeczytać w wielu encyklopediach. Chciałbym opisać jak ja poznawałem jego życiorys i dodać do niego kilka kazimierskich epizodów, a przez to przypomnieć i przybliżyć postać Józefa Gosławskiego czytelnikom Brulionu.

Opisywana historia zaczyna się w atmosferze kurzu znaczącego złote smugi słońca, drapiącego w gardle i osiadającego na rękach, gdy jako kilkunastoletni chłopiec penetrowałem strych rodzinnego domu przy ulicy Nadwiślańskiej w Kazimierzu. Dziwne rzeczy można było znaleźć na strychu naszego domu. Na przykład pudło pełne papierosów z długimi ustnikami czy też zapałki, takie ze słoneczkiem na pudełku (kilka paczek zachowałem do dziś). Były to pozostałości po tym jak moi rodzice próbowali odbudowywać kapitalizm prowadząc tzw. sodówkę.

 

Więcej - w Brulionie On-line nr 3

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę