Kino przypłynie do Kazimierza!

Skomentuj (2)

Prosto z Krakowa przypłynie do Kazimierza… kino. Nad Wisłą w najbliższy weekend na wale wiślanym zorganizowane zostaną dwa seanse plenerowe.

Na platformie zbudowanej z dziesięciu pontonów wojskowych ciągnionych przez również wojskowy kuter KH-200 PP64 płyną z Krakowa do Gdańska. Po drodze w miastach i miasteczkach w weekendy po zachodzie słońca organizują seanse kinowe. Pierwszy z nich odbył się pod koniec czerwca w Sandomierzu.

- Pomysł na kinowy rejs Wisłą do Gdańska zrodził się z fascynacji dawnymi motywami kina objazdowego – szczególną rolę odegrała tu „Historia kina w Popielawach” Jana Jakuba Kolskiego – w połączeniu z ideą wykorzystania niezwykłego, choć trochę zapomnianego potencjału najdłuższej i najpiękniejszej z Polskich rzek – mówi pomysłodawca i realizator projektu Ireneusz Kaczmarek. – Rejs jest swoistą formą zaproszenia do złożenia wizyty w Krakowie, skierowanego do mieszkańców odwiedzanych miast oraz turystów.

W sumie odwiedzą osiem miast: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawę, Włocławek, Toruń, Grudziądz, Tczew i Gdańsk.  W Kazimierzu pojawią się już 6 i 7 lipca.

Nad Wisłą u wylotu ulicy Senatorskiej zobaczymy w sumie cztery filmy. W piątek 6 lipca o godzinie 21.00 wyświetlony zostanie  jeden z największych hitów Woody’ego Allena, komedia „O północy w Paryżu”. Opowiada on losy niedawno zaręczonej pary: Inez (Rachel McAdams) i Gil (Owen Wilson) przybywających do światowej stolicy romansu, gdzie ich wierność i plany na przyszłość zostają wystawione na ciężką próbę. Drugim filmem pokazanym w piątek będzie  amerykański musical w reżyserii Roba Marshalla „Dziewięć” (nominowany do Złotego Globu).

W sobotę 7 lipca również o 21.00 miłośnicy kina zobaczą „Wszystkie kobiety Mateusza” – komedię obyczajową w reżyserii Artura Więcka, z Krzysztofem Globiszem  roli głównej oraz „Dzikie historie” - argentyński film z 2014 roku z pogranicza czarnej komedii i thrillera, w reżyserii Damiána Szifrona, nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Ekran o powierzchni 35 m kwadratowych rozwinięty zostanie na ośmioipółmetrowych słupach na barce, widownia zasiądzie na własnych kocykach na trawce wału, stąd też  organizatorzy proszą o zabranie koców i dobrego humoru, o dobre kino – zatroszczą się już sami.

- Wieczorne pokazy kina plenerowego, w magicznej scenerii rzeki Wisły, poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, nagradzanym i wyróżnianym na licznych festiwalach filmowych. "Kino Kraków Płynie" prezentować będzie filmy zaliczane do „klasyki światowego kina”, którym zdecydowanie bliżej do repertuaru małych kin studyjnych – mówi Ireneusz Kaczmarek.

Projekt „Kino Kraków Płynie"zakończy się 17 – 18 sierpnia w Gdańsku na Motławie.

- To rodzaj testu – mówi Ireneusz Kaczmarek. – Jestem zadowolony z początków. Jeżeli wszystko będzie dalej w takim porządku, za rok go powtórzymy.

 

Trasa rejsu filmowego: Kino Kraków Płynie

Sandomierz 29-30 czerwca
Kazimierz Dolny 6-7 lipca
Warszawa 13-14 lipca
Włocławek 20-21 lipca
Toruń 27-28 lipca
Grudziądz 3-4 sierpnia
Tczew 10-11 sierpnia
Gdańsk 17-18 sierpnia

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę