Kazimierz w sztuce Hanny Murgrabi

Skomentuj (4)
W Kazimierskim Ośrodku Kultury 7 lipca 2006r. o godz. 17.00zostanie otwarta nowa wystawa. Tym razem swoje obrazy i kompozycje z tkanin zaprezentuje Hanna Murgrabia, dla której Kazimierz to miejsce nieustannych powrotów – w przestrzeni rzeczywistej i artystycznej.

Hanna Murgrabia jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiowała malarstwo w pracowniach prof. Zygmunta Tomorowicza i prof. Stanisława Szczepańskiego, oraz ceramikę u prof. Julii Kotarbińskiej i prof. Wandy Golakowskiej.

Zawsze interesowała Ją technika mozaiki, witraże. Po studiach wielokrotnie stykała się z tymi dziedzinami sztuki pracując już z mężem, artystą rzeźbiarzem, przy wspólnych pracach. Zaczęła pracować nad wymyśloną przez siebie unikalną techniką wyklejania kompozycji malarskich mozaiką wielobarwnych ścinków materiału krawieckiego i trzyma się jej już od wielu lat, dochodząc w tym do prawdziwego mistrzostwa.

Na Mokotowie przy ulicy Narbutta gdzie mieszka, powstają piękne pejzaże z ukochanego Kazimierza nad Wisłą, w którym tradycyjnie spędza wakacje.
Na ścianach wiszą martwe natury, portrety przypominające wschodnie ikony. Obraz przedstawiający Patrona Polski, Świętego Andrzeja Bobolę, zawisł w jednej z kaplic w kościele Jezuitów pod Jego wezwaniem, przy ulicy Rakowieckiej.

Chciałbym jeszcze przypomnieć o bardzo ważnej roli pedagoga, jaką „pani Hania", póki Jej zdrowie pozwalało, pełniła przez wiele lat w placówkach kultury Mokotowa: prowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci, wprowadzając je w umiłowany świat koloru, rysunku, wyobraźni. Poświęcała im tyle czasu i serca, że nigdy jej tego nie zapomnimy.

Jest również autorką kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych. Obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i za granicą.

Andrzej Wiślański

Skomentuj


Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę