Kazimierz w Cieszynie

Skomentuj (2)

zobacz więcej (10)

Nadgraniczny Cieszyn gościł u siebie pod koniec sierpnia delegacje z 24 zabytkowych miast Polski zrzeszonych w Bractwie Młodych Miłośników Starych Miast, w tym delegację z Kazimierza nad Wisłą. Jubileuszowy X zjazd Bractwa miał miejsce po obu stronach Olzy.

Coroczne ogólnokrajowe zjazdy Bractwa Młodych Miłośników Starych Miast to już tradycja. Dotąd młodzi miłośnicy grodów podczas letnich spotkań zwiedzili Kraków, gdzie w Centrum Młodzieży im. Jordana znajduje się główna siedziba stowarzyszenia, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Łańcut, Wieliczkę, Przemyśl, Poznań, Ziemię Kłodzką, które były gospodarzami i organizatorami dotychczasowych zjazdów.

W tym roku młodzież miała okazję przyjrzeć się bliżej Cieszynowi po obu stronach granicznej Olzy oraz Śląskowi Cieszyńskiemu, który zwiedzała zwłaszcza po stronie czeskiej. Urzekający był nie tylko skansen w Rożnowie z Młyńską Doliną i Drewnianym Miasteczkiem, ale także muzeum samochodów produkowanych przez czeską firmę Tatra, które zainteresowało nie tylko męską część młodzieży. Wizytę w Czechach zakończył spacerek po Sztramberku – niezwykle urokliwym miasteczku porównanym przez znawców do naszego Kazimierza…

Letnie zjazdy Bractwa dają okazję nie tylko do bliższego poznania historii i kultury zabytkowych miast Polski, ale także do uczestnictwa w imprezach organizowanych przez miasta – gospodarzy. W tym roku młodzież bracka uczestniczyła w cieszyńskim Pożegnaniu Lata. Obie części podzielonego miasta połączył barwny korowód duchów, zjaw i upiorów z legend związanych z różnymi miastami Polski i Czech. Nie zabrakło w nim kazimierskiej Esterki i janowieckiej Czarnej Damy, które przypominały historie sprzed lat z naszego regionu. W ten sposób ożyły dawne legendy – prawdziwa Esterka musiała przecież okazać prawdziwemu celnikowi na granicy prawdziwy paszport! Podobnie cała rzesza diabłów, białych dam, czarownic, a nawet drużyna rycerzy, prowadząca korowód do polskiej części miasta, gdzie miał miejsce nocny  festyn z pokazem walk rycerskich i sztuczne ognie.

Po zjeździe, na którym także wymieniano doświadczenia dotyczące codziennej pracy poszczególnych kręgów Bractwa, młodzież wróciła do swoich macierzystych miast, by tam od września kontynuować działalność. Gdzie będzie kolejny zjazd? Na razie to tajemnica, chociaż wśród proponowanych miejsc wymienia się także Kazimierz Dolny. Czy ten zamysł się powiedzie i Miasteczko będzie gościć przedstawicieli Bractwa Młodych Miłośników Starych Miast z całej Polski, okaże się za rok.

Powstałe w 1995 r. w Krakowie Bractwo Młodych Miłośników Starych Miast zrzesza w swoich szeregach młodzież zainteresowaną historią i dziedzictwem kulturowym zabytkowych miast, w których mieszkają. Jest to młodzież aktywna – oprócz zgłębiania tajników przeszłości stara się czynnie uczestniczyć w dniu dzisiejszym swoich miast, włączając się w organizację różnego rodzaju imprez i przedsięwzięć.  Do tego Bractwa należy także i kazimierska młodzież skupiona w Kole Młodych Miłośników Starego Kazimierza Dolnego działającym przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, która w roku ubiegłym m.in. przygotowała spektakl poetycki „Sztetł”, pokazywany kilkakrotnie w Kazimierzu i Puławach. Spektakl towarzyszył wystawie fotograficznej pod tym samym tytułem, poświęconej żydowskim mieszkańcom Kazimierza, Janowca i Puław, a przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Janowca.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę