Kazimierz po egipsku

Skomentuj (19)

zobacz więcej (18)

Co Kazimierz Dolny ma wspólnego z Egiptem? Latem może czasami gorąco, ale zimą? Zdaje się, że nic. Tak, nic – nic bardziej mylnego.

Kiedy na Rynku gasną światła kawiarnianych ogródków, Kazimierz zapada w sen. A Miasteczko spowija niemal wszechogarniająca czerń. Biblijni Egipcjanie o takiej ciemności mówili, że jest prawie namacalna, że można jej niemal dotknąć. Czy tak też jest w Kazimierzu, że poza sezonem Miasteczko zamyka oczy i nie musi już niczego widzieć aż do wiosny?

Miasteczko może i nie musi, ale jego mieszkańcy i turyści, którzy tu przyjeżdżają – tak żyć nie mogą.  Nie wystarczy, że pięknie podświetlona jest Fara, gustownie oświetlony Zamek, Baszta i całe Wzgórze Zamkowe oraz bulwar nad samą Wisłą. Nie wystarczy, bo tam po zmierzchu jesienią i zimą po prostu nikt już nie chodzi.

- Oświetlenie między Zamkiem a Basztą świeci się w krzakach, teraz praktycznie dla nikogo – mówił Leszek Furtas na ostatniej sesji Rady Miejskiej. – Ta energia – w ramach oszczędności – przydałaby się na Rynku, bo w tej chwili, chociaż znam na pamięć wszystkie schodki i każdy kamień, mam problem przy chodzeniu po mieście – ciemno jest.

Co na to burmistrz?

- Nie ma takiej możliwości, żebym oświetlenie z Zamku przeniósł na Rynek. Rynek będzie wymagał osobnego opracowania iluminacji. Będziemy przygotowywać rewitalizację centrum miasta. Chciałbym w ramach następnej perspektywy finansowej opracować kompleksowe oświetlenie i Rynku i uliczek, tak by ładnie uwydatniało piękno Miasteczka, a z drugiej strony było niskoemisyjne, oszczędne.

Tylko, kiedy to będzie?

- Opracowujemy koncepcję podświetlenia Kamienicy pod św. Mikołajem, gdzie znajduje się Urząd Miasta. Mamy na ten cel w budżecie na 2014 r. zabezpieczone środki. Chcielibyśmy też odnowić i podświetlić Kamienicę Gdańską. Dwa duże obiekty w Rynku. Będę ponawiał próby kontaktu z Zarządem SARP- u i namawiał go do zainwestowania w podświetlenie budynku SARP, bo widać, że przewody są wyprowadzone na zewnątrz, ale inwestycja nie jest dokończona. Podświetlenie tych obiektów będzie poprawiało jasność Rynku – mówił burmistrz w grudniu ubiegłego roku.

Dziś Rynek – serce miasta – spowija ciemność. I nie rozjaśniają jej wcale lampy z podcieni, które jesienią na kilkanaście dni w ogóle wypowiedziały posłuszeństwo, czy podświetlenie studni, które w okresie świątecznym wspomagają dyskretnie okolicznościowe girlandy i mrugające choinkowe światełka.

- Stara instalacja w podcieniach się przepaliła i trzeba było ją wyremontować – mówił burmistrz. – Wymieniliśmy oprawy na nowe, niskoemisyjne zarówno w podcieniach jak i przy studni. Będzie lepiej.

Ale nie jest. Od 3 dni, a właściwie nocy, w Kazimierzu jest jeszcze ciemniej. Pogasły lampy uliczne na ulicy Nadwiślańskiej, Witkiewicza, Tyszkiewicza i Lubelskiej. Co się dzieje?

Burmistrz pytany o ten problem twierdzi, że od początku monituje tę sprawę, którą spowodowały ostatnie mrozy. Doszło do awarii urządzeń elektrycznych. Prace naprawcze trwają i dziś powinno już wszystko wrócić do normy.

 

Z ostatniej chwili: wieczorem 3 lutego latarnie w mieście świeciły już normalnie.

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (19)

 • pijany znad Grodarza
  KAZIMIERZ DOLNY - ZWYCIĘZCĄ !!!
  Napisane: Styczeń 15th, 2010 przez: admin

  Kazimierz Dolny - został zwycięzcą w wojewódzkich szrankach na najpiękniejsze zimowe iluminacje miejskie. Pokonaliśmy Zamość, Chełm, Białą Podlaską i Lublin. Przed nami konkurs ogólnokrajowy.

  Trwa ogólnokrajowy konkurs na najpiękniejsze iluminacje w mieście „Świeć się” organizowany przez Grupę ENERGA. Kazimierz Dolny jako zwycięska aglomeracja miejska województwa lubelskiego będzie miał możliwość rywalizacji o tytuł najładniej oświetlonej przestrzeni miejskiej w Polsce.

  Chcemy zachęcić wszystkich do tego, aby głosowali na najpiękniejsze iluminacje w miastach w całej Polsce. W tym celu stworzyliśmy dedykowaną stronę w Internecie - wystarczy wybrać województwo i oddać głos na jedno z miast.
 • pijany znad Grodarza
  Ogólnopolski konkurs na najpiękniejszą iluminację świąteczną aglomeracji miejskiej - Kazimierz Dolny w czołówce!
  Ogólnopolski konkurs na najpiękniejszą iluminację świąteczną aglomeracji miejskiej - Kazimierz Dolny w czołówce!

  Kazimierz Dolny zdobył najwięcej głosów na Lubelszczyźnie w ogólnopolskim konkursie na najpiękniej oświetlone na Święta aglomeracje miejskie. Tym samym znalazł się w grupie 16 najwyżej ocenionych miast, spośród których teraz do 27 stycznia wybieramy najpiękniejszą dekorację. Czy Kazimierz może wygrać z Krakowem czy Warszawą? Zagłosuj, a przekonasz się! www.kazimierzdolny.pl

  Zwycięskie miasto otrzyma prezent w postaci energooszczędnego sprzętu AGD, który będzie mogło przeznaczyć na cel społeczny. Będzie to lodówka marki Indesit, pralka marki Whirpool, zmywarka marki Siemens i kuchenka marki Elektrolux.

  Natomiast zaangażowani w plebiscyt internauci mają szanse na wyjątkowe nagrody, które przypadną autorom najbardziej oryginalnych uzasadnień dla dokonanego wyboru:
  • I i II miejsce - netbook marki Samsung (praca na baterii do 8 godzin)
  • wyróżnienia Jury - 5 telefonów Samsung Avila  (foto Dorota Szczuka)
 • pijany znad Grodarza
  Ormo- wiec. Napisałeś świetnie. Gratulacje.
  @ Szok."Prawda Cię wyzwoli". a z tymi " trupami" to bałbym się. Wiem, wiem. Ty nie strachliwy, ale Rajcy?
 • ormo wiec
  kazimierz to nie las vegas (czyt.las debowy)...lata sa cieple,zimy zimne,w rzekach sa ryby,noce sa ciemne-toc wszystko tatku to prawda(konopilka)
 • szok
  Zdjęcia naszych rodzimych fotografów są przepiękne ,nie tylko te z artykułu .Fotografują Kazimierz o różnych porach dnia i nocy , bez względu na pogodę i porę roku.
  CÓŻ Z TEGO !!!! Na Waszych zdjęciach widać brutalną prawdę , to miasteczko nie żyje .Trupa czy oświetlony czy nie i tak nie ożywisz .Po Rynku tylko wiatr hula , żadnej żywej duszy.Może tylko duchy w tej ciemności egipskiej.
 • pijany znad Grodarza
  @ Krystyna
  Gdyby nie było d..py, nie byłoby też nosa.
  Trochę przesadzasz , Jakoby Burmistrz z racji wielu wyjazdów winien wiedzieć, jak oświetlić miasto. Był w jakimś tam Berlinie, a Ty od razu wymagania.
 • krystyna
  Tak właśnie wygląda polityka władz działa od tzw d...strony. Tamta strona może zostać w półmroku Rynek natomiast powinien być jak brylant w gablocie odpowiednie oświetlenie podkreśli jego piękno i będzie błyszczeć.
  Szkoda,że pan burmistrz tego nie widzi a tyle jeździ po zaprzyjaźnionych miastach. Może trzeba jeździć w inne miejsca, a może trzeba chcieć, może odrobinę wyobraźni. Szkoda, wielka szkoda. Nawiasem mówiąc, fakt zamek ma taką iluminację,oświetlony jest dziedziniec a wejście zamknięte na ogromną kłódkę i komu tam się świeci?
  Oświetlony Rynek będzie na siebie zarabiał,nawet po sezonie czego nie można powiedzieć o innych obiektach
 • pijany znad Grodarza
  Noc jest po to, by było ciemno.
  Czytaliscie poczytna , styczniową Gazetę Kazimierską?
  Zgonów jest więcej niż porodów. WIECEJ CIEMNOŚCI proszę.
 • Z Prawa
  Program "Prosument": NFOŚiGW proponuje 10-20% dotacji
  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował etap konsultacji nad programem "Prosument", z którego mają być wspierane inwestycje w mikroźródła OZE realizowane przez gospodarstwa domowe i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe - ale także przez Jednostki Samorządu Terytorialnego (JST).
 • eco-electic
  zamiast pracowac nad koncepcja, mozna zaoszcedzic trudy i koszta, wystarczy zakupic stylowe lampy solarne ktorych po Europie mnostwo, be ruszania z urzedo w via internet, jeszcze upusty gdy wiekszy zakup, cena w detalu od 50 so 300 pln za sztuke, potem 2 srobki przykrecic do chodnika i swieci wieczorem, samo sie nababija, od czasu do czasu trzeba przetrzec z kurzu i wymienic raz na 2 lata zarowke, wielkie mecyje?
 • Z Prawa
  do ormo wiec i co pstryczek kasy napcha do budżetu gminy, niezarobione pieniądze są już wydane, a długi rosną - czytaj budżet, a ja z Prawa od Wisły i pstryczków się nie boję!
  Wyborcy przez duże W nie wybrali tego burmistrza, a jacy go wybrali - wyborcy.....
 • ormo wiec
  ty z Prawa uwazaj bo dostaniesz pstryczka z lewa....i natychmiast prosze przeprosic Wyborcow....no!
 • Z prawa
  Gmina jest bankrutem!!!!!!!!!!!!!
  Nie widać, bo ciemno, brudno, głucho i nic się nie dzieje - brak kasy. Taka władza jacy wyborcy.
 • LED
  Znafcy problemuf wiedzą co to żarówka.
  Nie wiedzą, że publiczną żarówkę MUSZĄ wymieniać osoby z uprawnieniami czyli zakład energetyczny.A pogotowie energetyczne ma inne priorytety niż znafcy.
 • Tadek
  Panie Mateuszu- zdjęcia są "za ładne" :) Proszę się poprawić! :)
 • Tadek
  Ale trzeba zatrudnic inspektora BHP który będzie nadzorował prawidłowość użycia drabiny. Trzeba mieć pracownika, który przeszedł pozytywnie badania lekarskie dopuszczające go do pracy na wysokości oraz ma odpowiednie uprawnienia do pracy z niskim napięciem. Itd. A wy tu- wymienić żarówkę. To nie takie proste! :)
  Poza tym- piękne zdjęcia. Noc, to moja ulubiona pora dnia. :)
 • Marcin
  te zdjecia sa za ladne, sugeruja ze jest naprawde jasno. Zostaly zrobione na dlugich czasach. Proponuje pokazac zdjecie bez retuszu. Prosty przyklad z kamery dzisiaj i kiedys
 • Marcin
  i dzisiaj dla porownania
 • Marcin
  Panie Burmistrzu, proponuje zaczac od prostych rozwiazan, takich jak wymiana przepalonych zarowek w latarniach na Rynku. Na kamienicy Gdanskiej w podcieniach i na rogu senatorskiej/klasztornej. Tam albo lampy nie swieca albo migaja albo scieca jakby chcialy a nie mogly. Zaroki naprawde nie sa drogie. Dobry gospodarz sam wzialby drabine i wymienil te zarowki.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę