Kazimierz Wielki w miniaturze

Skomentuj (2)

zobacz więcej (8)

Na kazimierskim Rynku już od jakiegoś czasu wita gości Król Kazimierz Wielki. Jednak nie jest to jedyny król w Miasteczku. W Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym jest ich aż siedmiu. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami!

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym zorganizował konkurs na najlepszy projekt dotyczący opracowania koncepcji plastycznej figury króla Kazimierza Wielkiego. Konkurs adresowany był do uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. Zadaniem konkursowym było wykonanie makiety postaci Kazimierza Wielkiego. Fakt, iż dobór techniki wykonania pracy był dowolny i zależał wyłącznie od autora sprawił, że jury oceniające prace, miało przed sobą dość trudne zadanie. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu i stworzenie na jego podstawie rzeźby króla Kazimierza Wielkiego.

Konkurs trwał do końca maja, teraz makiety zostały umieszczone w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kazimierzu Dolnym, gdzie dziś rano nastąpiło jego rozstrzygnięcie. Prace oceniało jury w składzie: Olga i Waldemar Doraczyńscy - architekci, Krzysztof Michalski – artysta plastyk, Maciej Żurawiecki – zastępca burmistrza miasta Kazimierz Dolny.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w trakcie trwania XLIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, uroczyste wręczenie nagrody dla zwycięzcy odbędzie się na festiwalowej scenie 25 czerwca o godzinie 13.30. Nagrodę rzeczową wręczy burmistrz Kazimierza Dolnego - Grzegorz Dunia.

Skąd pomysł na taki konkurs?
- Chcieliśmy urozmaicić Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i popularyzować Liceum Plastyczne w Nałęczowie – tłumaczy Maciej Żurawiecki, zastępca burmistrza Kazimierza Dolnego. - Jest to przecież jedyne w Polsce Liceum Plastyczne, które posiada wydział lalkarstwa.

Udział w konkursie wzięło 7 prac. Wszystkie makiety będą zaprezentowane przez wykonawców w piątek na kazimierskim Rynku, zaraz po ogłoszeniu wyników. Potem powrócą do Biblioteki Miejskiej, gdzie będzie można je oglądać na wystawie pokonkursowej w dniach 25- 27 czerwca w czasie trwania XLIV Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Zapraszamy!

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę