Kazimierz pozostanie tylko perłą Lubelszczyzny

Skomentuj (9)
Kazimierz wybrany perłą Lubelszczyzny będzie musiał zadowolić się tylko tym tytułem. W plebiscycie „Rzeczypospolitej” „Wybieramy siedem cudów Polski” pozostał daleko poza szczęśliwą siódemką.
Kazimierz nie zakwalifikował się do siedmiu cudów Polski. Na kazimierski rynek, kamieniczki Przybyłów i farę oddano łącznie 6440 głosów, co dało Miasteczku 12 miejsce na liście 27 pięknych miejsc w Polsce nominowanych do tytułu cudownej polskiej siódemki przez „Rzeczpospolitą”. Tym samym wyprzedził jednak nie tylko Warszawę, której mieszkańcy zjeżdżają tu na odpoczynek, ale także takich "potentatów" jak Gdańsk, Wrocław, Gniezno czy Sandomierz!

W szczęśliwej siódemce znalazły się niekwestionowane cuda Polski: Kopalnia Soli Wieliczka, Stare Miasto i nadwiślańska panorama Torunia, Zamek w Malborku, Zamek Królewski i Katedra na Wawelu w Krakowie, Kanał Elbląski, Zamość - renesansowe miasto idealne, Rynek Główny i zespół staromiejski w Krakowie. Oddano na nie 60 procent wszystkich głosów (120 tysięcy głosów). Pozostałe 20 obiektów zgromadziło 80 tysięcy głosów.

- Zwyciężyli faworyci, miejsca znane każdemu ze szkolnych wycieczek, ważne dla naszej historii i kultury. Znamienne, że zaliczono do nich także zamek w Malborku – napisali w artykule podsumowującym wyniki konkursu w „Rzeczpospolitej” Filip Frydrykiewicz i Grzegorz Łyś.

Zastanawiające jest, że Warszawa – mimo, że reprezentowały ją aż cztery obiekty: Pałac Kultury, Łazienki Królewskie, Starówka i filtry Lindleya – nie znalazła się nawet w pierwszej piętnastce… Czyżby wszyscy ci warszawiacy, którzy brali udział w plebiscycie, glosowali na Kazimierz właśnie, dokąd przyjeżdżają na weekendy, a nie na rodzinną stolicę?

Wyniki plebiscytu "Rzeczypospolitej" - "Wybieramy siedem cudów Polski"

1. Kopalnia Soli Wieliczka 29 058
2. Stare Miasto i nadwiślańska panorama Torunia 28 021
3. Zamek w Malborku 15 686
4. Zamek Królewski i katedra na Wawelu 13 117
5. Kanał Elbląski 12 719
6. Zamość, renesansowe miasto idealne 11 735
7. Rynek Główny i zespół staromiejski w Krakowie 10 244
8. Główne Miasto w Gdańsku 9076
9. Klasztor jasnogórski, Częstochowa 7393
10. Zamek Ogrodzieniec i Szlak Orlich Gniazd 7113
11. Księży Młyn i architektura przemysłowa Łodzi z XIX - XX w. 6779
12. Rynek w Kazimierzu Dolnym i jego okolice 6440
13. Drzwi Gnieźnieńskie i katedra w Gnieźnie 5949
14. Ratusz we Wrocławiu 4472
15. Zamek Krzyżtopór, Ujazd 3958
16. Bazylika Matki Bożej Bolesnej w Licheniu 3488
17. Chochołów, drewniana wieś 3487
18. Łazienki Królewskie w Warszawie 3413
19. Gdynia, miasto modernistyczne 3310
20. Stare Miasto z katedrą w Sandomierzu 3288
21. Droga Krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej 3226
22. Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie 2817
23. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie 2614
24. Filtry i wodociągi Lindleya w Warszawie 2238
25. Klasztor cysterski w Lubiążu i Szlak Cysterski 2206
26. Stare Miasto w Warszawie 2003
27. Hala Stulecia we Wrocławiu 1855

W plebiscycie „Rzeczypospolitej” wzięło udział prawie 82 tys. osób, które oddały łącznie 200 tys. głosów (w finale każdy mógł wskazać od 1 do maksymalnie 7 ulubionych obiektów).

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • prawdopodobnie (gość)
  wszyskie szkoly w Wieliczce glosowaly na siebie, a w Toruniu to wiadomo kto podniosl sobie notowania...
 • baart (gość)
  dl amnie kolejność bardzo dziwna, ale cóż,

  należy się cieszyć i z 12 miejsca

  a propos w-wy, została tak daleko właśniedlatego że były 4 obiekty a nie jeden, to samo z krakowem, gdyby było 1 miejsce a nie 2 byłby wyżej, a to że toruń jets przed krakowem, a wieliczka na pierwszym miejscu jest naprawde zaskakujace
 • jajcek (gość)
  przepraszam, troche mi sie pomylilo. 12 miejsce, to nie pierwsza dziesiatka (ale prawie).Moze bardzo chcialem, zeby byl przynajmniej w dziesiatce. A dlaczego warszawiacy - bo, jak napisal autor tekstu nie glosowali na swoje miasto ale na Kazika. A cokolwiek by o nich powiedziec - jest ich duzo.
 • Anonim (gość)
  Wcale się nie załapał do pierwszej dziesiątki.
 • Aneri (gość)
  Dlaczego dzięki Nim???
 • jajcek (gość)
  sprostowanie moje: warszawiacy pisze sie przez male w
 • jajcek (gość)
  Tak narzekacie na Warszawiaków, a tu okazuje się, że dzieki nim Kazik zalapal sie w pierwszej 10-tce
 • AU (gość)
  Perla lubelszczyzny to zaszczyt wielki , tym bardziej ze w naszym wojewodztwie jest duzo pieknych miejsc i kazde piekne , dlatego sie cieszmy ze ZAMOSC mamy ze jest w siudemce cudow zwany . Nie o to chodzi czy cud czy perla KAZIMIERZ jest jeden ma swe piekno .
  a co do piekna i co sie podoba , to sprawa mody spojrzenia i cudu
  piekny wymienie ze jest i LUBLIN , NALECZOW , PULAWY, RADZYN PODLASKI i cala lubelszczyzna , cieszmy sie za tem ze cuda mamy perly i pieken miejsca zamki i parki to wszystko nam pozostalo po POLSKICH przodka sznujmy i cieszmy sie z tego co mamy
 • Aneri (gość)
  Dla nas,którzy kochaj Kazimierz,jest on perła nie tylko Lubelszczyzny.I to fakt.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę