Kazimierskie Zaduszki Artystyczne'19

zobacz więcej (6)

Tegoroczne Kazimierskie Zaduszki Artystyczne w farze poświęcone zostały pamięci Teresy i Eugeniusza Wiśniewskich nauczycieli i mistrzów sztuki wikliniarskiej, którzy od 1980 r. związali swoje życie z Kazimierzem.

Ogień z wodą nie po drodze
Gdy wikliny drżące
Kosy zwieszą jak dziewczyny
I zakwitną słońcem –
śpiewała Anna German.

Te same słowa powtórzone zostały podczas Kazimierskich Zaduszek Artystycznych, by wspomnieć Teresę i Eugeniusza Wiśniewskich kazimierskich mistrzów, którzy wiklinie – topielicy nadawali kształty użyteczne, wplatając je w życie swoje i innych ludzi. Kosze, koszyczki, kufry, abażury i ramki – wychodziły spod ich rąk w czasie, gdy prowadzili klasy wikliniarskie najpierw w podkraśnickiej Księżomierzy, a potem w Kazimierzu, a także w czasie prowadzenia własnego Zakładu Wikliniarstwa Artystycznego i Użytkowego „Wiklina”. To właśnie w tym zakładzie powstały między innymi wykonane przez Eugeniusza Wiśniewskiego rekwizyty wykorzystane w filmie Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis”: tron Nerona, na którym zasiadał Michał Bajor, patera, z której owoce jadła Ligia czy wazon, z którego Eunice wyjęła kwiaty, by przystroić posąg Petroniusza.

- Teresa i Eugeniusz żyli cicho i spokojnie wykonując swoje codzienne obowiązki rodzinne i zawodowe, wtapiając się w pejzaż kazimierskich artystycznych tradycji – napisano w okolicznościowym folderze Kazimierskich Zaduszek Artystycznych. – Tutaj wykształcili wielu uczniów, którzy do dziś kontynuują zawód. Byli prostymi, skromnymi ludźmi, którzy kochali swoją pasję wikliniarską i z powodzeniem ją realizowali. Odeszli pozostawiając na zawsze ślad…

Ten ślad utrwala wystawa fotografii i wyrobów z wikliny wykonanych ich ręką. Ten ślad podczas Kazimierskich Zaduszek Artystycznych wspominali ich przyjaciele, koledzy z pracy, sąsiedzi, uczniowie. Wspomnienia splatały się z modlitwą.

Kazimierskie Zaduszki Artystyczne zakończył koncert Archidiecezjalnego Chóru Chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses pod batutą ks. Attyli Hontiego.

Relacja na Facebooku>>>

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę