Kazimierskie Zaduszki Artystyczne

Skomentuj (1)

zobacz więcej (10)

Od kilku lat w kazimierskiej farze w listopadzie właśnie koncertują artyści. Tym razem przyszła pora na spektakl parateatralny - w Centrum Sztuki Sakralnej mieszczącym się w kościele świętej Anny - twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik wystawił "Bruzdę".

Spektakl zaskakiwał publiczność praktycznie od początku. Najpierw było długie oczekiwanie u wrót świątyni, zanim otworzono jej podwoje i zaproszono do wnętrza. Publiczność zasiadła w kościelnych ławach ustawionych wzdłuż czarnej rynny zaczynającej się prawie tuż przy wejściu i kończącej się u stóp prezbiterium oddzielonego od zebranych papierową zasłoną. Szary papier zdawał się tu być zresztą głównym rekwizytem. Wypełniał drewniane ramy ustawione ponad rynną, tworzył kokony w taczkach ustawionych z tyłu widzów.

Papierowe ekrany dekoncentrowały widzów. Odbiór spektaklu był dla wielu ograniczony - dany tak jak w życiu wiedza o nas samych i naszej przyszłości - stopniowo, nie od razu. Jedni od początku widzieli obrazy, inni słyszeli tylko dźwięki, zanim przed każdym pojawił się w końcu aktor, jak odbicie własnego ja. Przebijał się przez papierowe przeszkody, sam, ale obok szedł Ktoś, jakby niezauważony, kto nad nim czuwał, towarzyszył mu w tych jego zmaganiach z losem, omywał mu stopy i głowę, pomagał przejść z jednego wymiaru w inny, gdzie przygotowano dla niego miejsce przy białym stole.

Spektakl to metaforyczna opowieść o ludzkim wędrowaniu bruzdami-koleinami życia - od momentu narodzin, uświęconego gestem zasiewu, aż po śmierć z gestem oczyszczenia, opowieść o spoczynku przed Ołtarzem i Obliczem niewidzialnym dla nas, ale uspakajająco znanym.

Widzowie mieli możliwość przyjrzenia się przez chwilę prezbiterium - jak miejscu Świętemu Świętych, zanim znów podniosła się Zasłona. I trwali w oczekiwaniu. Za chwilę pojawiły się nieśmiałe oklaski... pierwsi widzowie podnieśli się z ław... potem drugie... ludzie ukradkiem oglądali się, jak reagują inni... A przed kościołem już trwały dyskusje nad "Bruzdą" Mądzika, własną bruzdą...

Zrealizowany na motywach muzyki "Człowieka Pogranicza 2003", estońskiego kompozytora Arvo Pärta, spektakl "Bruzda" był próbą Leszka Mądzika nawiązania z publicznością dialogu na tematy egzystencjalne. Jak widać w Kazimierzu - była to próba udana.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Kościół św. Anny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę