Kazimierskie Wykłady Otwarte w Starej Wozowni

Czym jest Całun Turyński? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas wykładu dr Małgorzaty Jesiotr „Płótna pogrzebowe Jezusa”, który inauguruje cykl Kazimierskich Wykładów Otwartych w Starej Wozowni.

Akcja Katolicka w Kazimierzu Dolnym 12 marca o godzinie 19.00 zaprasza do Starej Wozowni przy ul. Zamkowej na wykład dr Małgorzaty Jesiotr „Płótna pogrzebowe Jezusa”.

- Delikatny obraz na całunie turyńskim wywołuje ogromne emocje – widać na nim wizerunek nagiego, okrutnie zamęczonego, poranionego człowieka. Przez stulecia płótno i znajdujący się na nim obraz czczone były jako najcenniejsza relikwia – świadek śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, poruszając serca zwykłych wiernych i ich pasterzy, którzy czerpali z niego inspirację do swoich kazań. Klękali przed nim święci, pisali o nim teologowie, a dla wielu artystów był źródłem inspiracji – pisze dr Romana Rupiewicz na stronie Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła. – Od czasu jednak, gdy w 1898 r. Secondo Pia wykonał słynne fotografie całunu i świat ujrzał wyraźniej odciśnięte na nim niezwykłe oblicze, płótno z Turynu stało się obiektem nieustannego zainteresowania świata nauki. Specjaliści wielu dziedzin spierają się, w jaki sposób powstał obraz. Próbują odpowiedzieć, czy możliwe jest, że mamy do czynienia z autentycznym płótnem pogrzebowym Jezusa. Do swoich badań używają bardzo zaawansowanych technologii, a jednak kolejne odkrycia związane z całunem są przyczyną niesłabnących sporów.

Właśnie Całunowi Turyńskiemu, ale i innym tzw. płótnom pogrzebowym Jezusa – sudarium z Oviedo i chuście z Manoppello poświęcony będzie pierwszy z serii Kazimierskich Wykładów Otwartych w Starej Wozowni wykład dr Małgorzaty Jesiotr – historyk, zajmującej się antykiem chrześcijańskim oraz tłumaczki języków starożytnych – greki i łaciny.

Kazimierskie Wykłady Otwarte w Starej Wozowni poruszające tematy dotyczące korzeni chrześcijaństwa, kultury i historii Zachodu odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 19.00 w budynku Starej Wozowni przy Farze.

 

Wykład kwietniowy „Początki i rola pierwszych uniwersytetów w średniowiecznej Europie” wygłosi dr Jarosław Janowski, filozof i artysta. Termin: 9 kwietnia godz. 19.00, Stara Wozownia ul. Zamkowa.

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę