Kazimierska twórczość Rity Walter-Łomnickiej

Skomentuj (15)

zobacz więcej (8)

W najbliższą niedzielę, w Kamienicy Celejowskiej otwarta zostanie wystawa akwareli Rity Walter – Łomnickiej. Prezentowane prace powstały podczas pobytu artystki w Kazimierzu Dolnym.

W niedzielne południe 6 lipca w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego Kazimierzu Dolnym odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej "Kazimierska twórczość Rity Walter-Łomnickiej". Zaprezentowane na niej zostaną akwarele artystki powstałe w czasie jej pobytu w Kazimierzu Dolnym.

 

Rita Walter-Łomnicka urodziła się w 1932 roku. Artystka studiowała na krakowskiej ASP, którą ukończyła w 1956 roku. Zajmowała się grafiką użytkową, pracując między innymi dla Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego w Krakowie. Projektowała również plakaty i znaki graficzne na przykład dla Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednak od roku 1969 czynnie zajmowała się malarstwem. W swoim dorobku ma uczestnictwo w licznych wystawach, była także laureatką wielu nagród. W akwarelach Rity Walter-Łomnickiej dominuje bardzo ekspresyjnie pokazywany pejzaż.

 

- Nie sposób dziś powiedzieć, kiedy Rita Walter – Łomnicka znalazła się w Kazimierzu z myślą, by tu malować – mówi dr Waldemar Odorowski, kierownik Kamienicy Celejowskiej. - Być może był to rok 1969, bardziej prawdopodobne, że były to lata następne. Nie jest też wiadomo, jak często tu bywała. Pamięć o tym zatarła się nawet w rodzinie artystki, tylko spora ilość prac, blisko pięćdziesiąt, wskazuje, że w Kazimierzu musiała malować wielokrotnie.

 

Co sprowadziło Ritę Walter - Łomnicką do Kazimierza Dolnego nad Wisłą? Według dr Waldemara Odorowskiego odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Otóż w 1969 roku Rita Walter - Łomnicka, rozpoczęła pracę w Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Starodruk” w Krakowie, organizacyjnie powiązaną z Cepelią. I to właśnie udział w corocznych plenerach urządzanych przez Cepelię w różnych miejscach w Polsce sprawił, że trafiła do Kazimierza. Zdaniem kierownika Kamienicy Celejowskiej nie można wykluczyć, że w Kazimierzu artystka znalazła się tylko dzięki temu.

 

- Kazimierskie akwarele Rity Walter – Łomnickiej są to niewymuszone, malowane z dużą swobodą, bez żadnych dociążeń wynikających ze zmagania się z formą czy kolorem obrazy, zapis nie tylko samego uchwyconego kształtu rzeczywistości, co świadectwo samotnej, cichej aprobaty, zgody na taki kształt świata, jaki odcisnął się w jej spojrzeniu, świadomości – mówi dr Waldemar Odorowski. - Intymne w wyrazie akwarele tej artystki są jednocześnie rezultatem prób znalezienia właściwej formy dla ponadczasowego motywu. Ich lekkość i spontaniczność ujęcia jest wyraźnie następstwem usilnego dążenia do zamknięcia motywu w kompozycję właściwą obrazowi, nie naturze.

 

Prezentowane na wystawie prace są darem męża artystki dla Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wystawa potrwa do 31 sierpnia.

 

Fot. Muzeum Nadwiślańskie

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

  • Zomo Wiec
    Po co komu szal, jak lato i upał? :)
  • ormo wiec
    noooo.....szalu nima
  • pijany znad Grodarza
    "Ośmieszasz się całkowicie człowieku próbując do wszystkiego dodać swój pseudointelektualny bełkot."
    To o mnie.
    Emilia uważa, że takie kmioty, jak ja, nie maja PRAWA wymieniać nazwisk PODOBNYCH INTELEKTUALNIE do Emilii .
    Dziwne. Kobita z Kazimierza , a ...... . No cóż. Rózne sa kobiety.
  • jan klopot
    bylem woznym w Akademii Sztuk-nietych, do moich obowiazkow nalezala utylizacja kiepskich prac studnckich po prerobieniu kilku ton mam jakie takie wyrobione oko i podstawy...
  • Emilia
    "Akwarele są świetne" hahahahahaaaa
    Ośmieszasz się całkowicie człowieku próbując do wszystkiego dodać swój pseudointelektualny bełkot.
    A tu po prostu wszystko widać.
    Smutek ogarnia gdy takie rzeczy wieszają w muzeum...żenada.
  • pijany znad Grodarza
    @ Jan Klopot i to z Sopotu.
    Kłopot w tym, że nie wiemy, jakie to TY masz przygotowanie coby oceniać innych.
    Wg mnie, akwarele są świetne i nie jest to ocena, a ODBIÓR twórczości artysty. Jesteś nim?.
    Pamiętasz POMIATANEGO Picassa?> haha. Ja pamiętam. Też haha.
  • jan klopot
    szkolne prace liceum platycznego prymuski rok nauki II
  • pijany znad Grodarza
    "Mentalność - całość przekonań, postaw, poglądów, sposobu myślenia grupy społecznej (narodu) lub jednostki. Na mentalność mają wpływ czynniki społeczne, kulturowe i biologiczne[1]."
    Ach, te CZYNNIKI.
    a przy okazji tak> Niektore " czynniki" gadają, że p. Zbigniew Wacławski będzie Nam przewodził. I znowu. Ach, te CZYNNIKI.
  • Jan Gałązka
    To taki "mentalny kurdupel :)
  • pijany znad Grodarza
    'niedorostek" to wzrost, czy NIEGODNY?
  • Zbigniew Wacławski
    obrażanie ludzi jest domeną niedorostków ukrytych za parawanem własnej słabości
  • top
    Katarzyna miała chyba takie ewidentne symptomy interpretacyjne... albo inne symptomy.
  • pijany znad Grodarza


    @Józef Gniazdko - Miastko >
    W gabinecie stomatologicznym. |ps. adresu nie podam.
  • Józef Gniazdko
    A jak wygląda wkład ewidentnych symptomów interpretacyjnych? Da się to gdzieś kupić? ;)
  • Zbigniew Wacławski
    dla mnie to wręcz szkice architektoniczne, suche, bez namiętności, szybkie sygnalizacyjne opowieści.Nie czuje się, bynajmniej ja,emocjonalnego związku z tematem.Proste, rysowane niemalże od linijki obiekty,sygnalizują pewną kompozycję, z zachowaniem ładu i porządku.To malarstwo jest bardziej studium tematycznym, bez wkładu ewidentnych symptomów interpretacyjnych.W sumie pogodne i miłe, bez zawartości "inflacji".
    Polecam

Mapa

Zabytki

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę