Kazimierska twórczość Rity Walter-Łomnickiej

Skomentuj (15)

zobacz więcej (8)

W najbliższą niedzielę, w Kamienicy Celejowskiej otwarta zostanie wystawa akwareli Rity Walter – Łomnickiej. Prezentowane prace powstały podczas pobytu artystki w Kazimierzu Dolnym.

W niedzielne południe 6 lipca w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego Kazimierzu Dolnym odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej "Kazimierska twórczość Rity Walter-Łomnickiej". Zaprezentowane na niej zostaną akwarele artystki powstałe w czasie jej pobytu w Kazimierzu Dolnym.

 

Rita Walter-Łomnicka urodziła się w 1932 roku. Artystka studiowała na krakowskiej ASP, którą ukończyła w 1956 roku. Zajmowała się grafiką użytkową, pracując między innymi dla Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego w Krakowie. Projektowała również plakaty i znaki graficzne na przykład dla Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jednak od roku 1969 czynnie zajmowała się malarstwem. W swoim dorobku ma uczestnictwo w licznych wystawach, była także laureatką wielu nagród. W akwarelach Rity Walter-Łomnickiej dominuje bardzo ekspresyjnie pokazywany pejzaż.

 

- Nie sposób dziś powiedzieć, kiedy Rita Walter – Łomnicka znalazła się w Kazimierzu z myślą, by tu malować – mówi dr Waldemar Odorowski, kierownik Kamienicy Celejowskiej. - Być może był to rok 1969, bardziej prawdopodobne, że były to lata następne. Nie jest też wiadomo, jak często tu bywała. Pamięć o tym zatarła się nawet w rodzinie artystki, tylko spora ilość prac, blisko pięćdziesiąt, wskazuje, że w Kazimierzu musiała malować wielokrotnie.

 

Co sprowadziło Ritę Walter - Łomnicką do Kazimierza Dolnego nad Wisłą? Według dr Waldemara Odorowskiego odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Otóż w 1969 roku Rita Walter - Łomnicka, rozpoczęła pracę w Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Starodruk” w Krakowie, organizacyjnie powiązaną z Cepelią. I to właśnie udział w corocznych plenerach urządzanych przez Cepelię w różnych miejscach w Polsce sprawił, że trafiła do Kazimierza. Zdaniem kierownika Kamienicy Celejowskiej nie można wykluczyć, że w Kazimierzu artystka znalazła się tylko dzięki temu.

 

- Kazimierskie akwarele Rity Walter – Łomnickiej są to niewymuszone, malowane z dużą swobodą, bez żadnych dociążeń wynikających ze zmagania się z formą czy kolorem obrazy, zapis nie tylko samego uchwyconego kształtu rzeczywistości, co świadectwo samotnej, cichej aprobaty, zgody na taki kształt świata, jaki odcisnął się w jej spojrzeniu, świadomości – mówi dr Waldemar Odorowski. - Intymne w wyrazie akwarele tej artystki są jednocześnie rezultatem prób znalezienia właściwej formy dla ponadczasowego motywu. Ich lekkość i spontaniczność ujęcia jest wyraźnie następstwem usilnego dążenia do zamknięcia motywu w kompozycję właściwą obrazowi, nie naturze.

 

Prezentowane na wystawie prace są darem męża artystki dla Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wystawa potrwa do 31 sierpnia.

 

Fot. Muzeum Nadwiślańskie

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

 • Zomo Wiec
  Po co komu szal, jak lato i upał? :)
 • ormo wiec
  noooo.....szalu nima
 • pijany znad Grodarza
  "Ośmieszasz się całkowicie człowieku próbując do wszystkiego dodać swój pseudointelektualny bełkot."
  To o mnie.
  Emilia uważa, że takie kmioty, jak ja, nie maja PRAWA wymieniać nazwisk PODOBNYCH INTELEKTUALNIE do Emilii .
  Dziwne. Kobita z Kazimierza , a ...... . No cóż. Rózne sa kobiety.
 • jan klopot
  bylem woznym w Akademii Sztuk-nietych, do moich obowiazkow nalezala utylizacja kiepskich prac studnckich po prerobieniu kilku ton mam jakie takie wyrobione oko i podstawy...
 • Emilia
  "Akwarele są świetne" hahahahahaaaa
  Ośmieszasz się całkowicie człowieku próbując do wszystkiego dodać swój pseudointelektualny bełkot.
  A tu po prostu wszystko widać.
  Smutek ogarnia gdy takie rzeczy wieszają w muzeum...żenada.
 • pijany znad Grodarza
  @ Jan Klopot i to z Sopotu.
  Kłopot w tym, że nie wiemy, jakie to TY masz przygotowanie coby oceniać innych.
  Wg mnie, akwarele są świetne i nie jest to ocena, a ODBIÓR twórczości artysty. Jesteś nim?.
  Pamiętasz POMIATANEGO Picassa?> haha. Ja pamiętam. Też haha.
 • jan klopot
  szkolne prace liceum platycznego prymuski rok nauki II
 • pijany znad Grodarza
  "Mentalność - całość przekonań, postaw, poglądów, sposobu myślenia grupy społecznej (narodu) lub jednostki. Na mentalność mają wpływ czynniki społeczne, kulturowe i biologiczne[1]."
  Ach, te CZYNNIKI.
  a przy okazji tak> Niektore " czynniki" gadają, że p. Zbigniew Wacławski będzie Nam przewodził. I znowu. Ach, te CZYNNIKI.
 • Jan Gałązka
  To taki "mentalny kurdupel :)
 • pijany znad Grodarza
  'niedorostek" to wzrost, czy NIEGODNY?
 • Zbigniew Wacławski
  obrażanie ludzi jest domeną niedorostków ukrytych za parawanem własnej słabości
 • top
  Katarzyna miała chyba takie ewidentne symptomy interpretacyjne... albo inne symptomy.
 • pijany znad Grodarza


  @Józef Gniazdko - Miastko >
  W gabinecie stomatologicznym. |ps. adresu nie podam.
 • Józef Gniazdko
  A jak wygląda wkład ewidentnych symptomów interpretacyjnych? Da się to gdzieś kupić? ;)
 • Zbigniew Wacławski
  dla mnie to wręcz szkice architektoniczne, suche, bez namiętności, szybkie sygnalizacyjne opowieści.Nie czuje się, bynajmniej ja,emocjonalnego związku z tematem.Proste, rysowane niemalże od linijki obiekty,sygnalizują pewną kompozycję, z zachowaniem ładu i porządku.To malarstwo jest bardziej studium tematycznym, bez wkładu ewidentnych symptomów interpretacyjnych.W sumie pogodne i miłe, bez zawartości "inflacji".
  Polecam

Mapa

Zabytki

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę