Kardynał Paul Poupard w Kazimierzu

zobacz więcej (6)

W poniedziałek 4 czerwca 2007 r. w Kazimierzu gościł przewodniczący Papieskiej Rady Kultury i Papieskiej Rady Dialogu Międzyreligijnego kardynał Paul Poupard, zwany watykańskim ministrem kultury. Wizyta była związana z faktem przyznania Jego Eminencji tytułu doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.
Kardynał Paul Poupard był gościem parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, choć podczas wizyty spotkał się również z przedstawicielami władz miasta i miejscowych środowisk twórczych i naukowych. Kardynałowi towarzyszył metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński.

Wizyta rozpoczęła się od krótkiego spotkania w Kolegium Sztuk Pięknych nad Wisłą. Kardynał, zwracając się do studentów i pracowników tej uczelni, powiedział między innymi:

- Potrzebujemy artystów, którzy mają wizję, nie tylko wizję piękna, ale wizję Europy. Potrzebujemy sztuki, bo pozwala nam marzyć i smakować piękno.

Okazją do „smakowania piękna” był dla gości niewątpliwie spacer uliczkami Miasteczka na Rynek, gdzie w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego otwarto dzień wcześniej wystawę "W Kazimierzu Wisła mówiła do nich po żydowsku.... Malarze żydowscy w kazimierskiej kolonii artystycznej" w oprawie plastycznej znanego scenografa teatralnego Jerzego Rudzkiego. W atmosferze kazimierskiej kolonii artystycznej oprawionej w klimat przedwojennej żydowskiej tawerny kardynała Paula Pouparda przywitał burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia. Z Galerii Letniej kardynał także pieszo, a więc w sposób typowy dla Kazimierza, udał się do fary, gdzie odbył się koncert Chóru Akademickiego UMCS pod dyrekcją prof. dr hab. Urszuli Bobryk i koncert organowy w wykonaniu Roberta Grudnia. Po koncercie Jego Eminencji w kazimierskiej farze wręczono nagrodę honorowego Angelusa, którą za działania ustanawiające wysokie standardy życia zawodowego i publicznego przede wszystkim w sferze kultury, sztuki i mediów, przyznaje kapituła powołana przez ks. Ryszarda Winiarskiego, proboszcza parafii św. Michała w Lublinie, duszpasterza środowisk twórczych Lublina.

Wizyta kardynała Paula Poupada w Kazimierzu miała miejsce po porannych uroczystościach na lubelskim KUL-u, gdzie kardynała uhonorowano tytułem doktora honorowego tej uczelni za „ogromny wkład w inspirowanie dialogu Kościoła ze środowiskami akademickimi", jak podano w uzasadnieniu.

Jean Poupard (ur. 1930) kardynał i biskup pomocniczy Paryża święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r., kardynałem został w roku 1985, podejmując wtedy funkcje prezydenta Sekretariatu ds. Niewierzących i prezydenta Papieskiej Rady Kultury. Od 2006 r. pełni także dodatkowo funkcję prezydenta Papieskiej Rady Dialogu Międzyreligijnego. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II.

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę