Kapista na terytorium wroga

Jan Cybis odrzucał wszystko, co mogło się z „łukaszowcami” kojarzyć. Kazimierz Dolny, gdzie stworzyli kolonię artystyczną uważał za terytorium wroga. A mimo to był tutaj, i to dwukrotnie. O związkach Cybisa z Miasteczkiem opowie wystawa „Jan Cybis. Kapista na terytorium wroga”, której otwarcie odbędzie się w Kamienicy Celejowskiej 3 czerwca o godzinie 12.00.

„Jan Cybis. Kapista na terytorium wroga” – wystawa malarstwa Jana Cybisa zostanie otwarta 3 czerwca w samo południe w Kamienicy Celejowskiej. Złożą się na nią rysunki z czasu pobytu artysty w Kazimierzu oraz około 40 prac olejnych z różnych okresów jego twórczości.

- Jan Cybis przedstawiciel koloryzmu, kapista, rozstrzygał obraz malarsko. Zawsze jak pisał „musi być widoczny malarski powód, dla którego dzieło było stworzone”. Obraz budował kolorem, tworząc nową malarską rzeczywistość, a nie iluzję rzeczywistości nas otaczającej. Do takiego rozumienia malarstwa Cybis dochodził w sposób świadomy, odrzucając wszystkie panujące wówczas awangardowe nurty. I tę wykrystalizowaną postawę artystyczną Cybis zachował do końca i bronił jej wchodząc w polemikę artystyczną z artystami innych malarskich „obozów”, przede wszystkim z uczniami profesora Tadeusza Pruszkowskiego - „łukaszowcami”. – mówi Dorota Seweryn-Puchalska kierownik Działu Sztuki w Kamienicy Celejowskiej. – Walka ideologiczna była na tyle zażarta, że Jan Cybis odrzucał wszystko to, co mogło się z Pruszkowiakami kojarzyć. Tak jak kojarzył się z ich grupą Kazimierz Dolny, gdzie uczniowie profesora stworzyli kolonię artystyczną i gdzie przyjeżdżali przez lata na plenery. To miejsce było terytorium Pruszkowskiego, Skoczylasa i ich uczniów, nie mogło być zatem miejscem Jana Cybisa. Było terytorium wroga.

Mimo to Jan Cybis był w Kazimierzu dwukrotnie. Pierwszy raz przyjechał tu w 1923 r. jeszcze jako student z Piotrem Potworowskim. Po raz drugi – blisko 30 lat później – na plener w 1949 roku ze swoimi studentami jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawę będzie można oglądać w Kamienicy Celejowskiej do 25 lipca.

 

Fot. Z archiwum Kamiemicy Celejowskiej

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę