Jak uczcimy czyn powstańczy

Skomentuj (10)

W przyszłym roku obchodzić będzie 150-tą rocznicę powstania styczniowego. W tej właśnie sprawie spotkali się ostatnio kazimierscy radni, by zaplanować wstępnie uroczystości upamiętniające te jakże ważne wydarzenia.

- Obchody powstania styczniowego chcielibyśmy zorganizować tak, by trwały kilka dni, a być może nawet cały tydzień – mówi radna Ewa Wolna. – Zebraliśmy się tu, by zebrać pomysły i zaplanować wstępnie uroczystości.

Pomysłów co do tego, jakie prace należy wcześniej wykonać oraz jak powinny wyglądać te obchody, jest wiele. Jednak szara rzeczywistość dość szybko sprowadza nas na ziemię. Można zrobić tyle, na ile wystarczy środków.

Wstępnie zaplanowano, że odnowić należy krzyż stojący przy drodze prowadzącej do Mięćmierza, zadbać o grób Broniewiczów oraz jeśli budżet pozwoli – zamówić specjalnie na tą okazję sztandar.

- Krzyż koniecznie trzeba odnowić – mówi Kazimierz Parfianowicz. – Ufundować należy też tabliczkę pamiątkową, która będzie informowała wszystkich zainteresowanych, co to za miejsce. Ponadto wyznaczyć można opiekunów tego miejsca, ludzi, którzy dbaliby o ten teren. Bo pamiętajmy, że jest to miejsce historyczne.

Oprócz tego planowana jest też wystawa dokumentów poświęconych powstaniu styczniowemu, wykłady, spotkania wspomnieniowe oraz rajd.

- Taki rajd przeznaczony byłby głównie dla młodzieży – tłumaczy Marcin Pisula. – Prawdopodobnie wycieczkę rozpoczęlibyśmy na Rynku, potem przeszli na Stary Cmentarz i ulicą Góry doszli do Folwarku Walencji. Stamtąd można przejść do miejsca, gdzie kiedyś stała Walencja i ruszyć wąwozem w stronę Wisły. Potem dotarlibyśmy na Albrechtówkę i Miejskie Pola, na koniec zachodząc na cmentarz i do klasztoru.

Cały rajd zakończyć miałby się ogniskiem.

Jak będą wyglądały obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Kazimierzu, jeszcze dokładnie nie wiadomo. Kolejne zebranie w tej sprawie odbędzie się na przełomie maja i czerwca.

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

 • mieszkaniec
  my o dziurach w drodze nie o sprzataniu to co mamy plastelinom zalepiac?
  my chcemy gospodarza ktory cos robi w miescie
  a tak na marginesie to ile jeszcze kaadencja tego burmistrza potrwa?
 • Kontra
  Najmądrzejsi z całej wsi filozofowie się wypowiadają ... Jak się mówi świętowaniu ważnych rocznic dla naszej państwowości to zawsze znajdzie się coś ważniejszego np. sprzątanie. Posprzątajcie własne podwórka...
 • zbigniew
  Kij w mrowisko prawdziwych Polaków wepchnął Tadzio. Dodam, że ma rację. Oczywiście, że byli bohaterowie wśród szlachty, tylko za późno. Gdyby szanowali swój kraj, nie niszczyli na własne życzenie i z ochotą, nie musieliby być bohaterami. Nie tylko oni. Najpierw zniszczyli swoją szlachecką Rzeczpospolitą, a potem krzyk wielki, zdrada. Mądry Polak po szkodzie. Jak zwykle. Pozdrawiam.
 • pijany znad Grodarza
  szok. Co tam szlachta i magnaci. Króle to byli najlepsi. Znasz jakiegoś?
 • Szok
  Jak czytam te komusze wpisy ''tamtego''Tadka scyzoryk mi się w kieszeni otwiera .Wystarczy przeanalizować kim byli bohaterowie narodowi ?czy przypadkiem nie szlachcicami i magnatami?
  Kim byli oficerowie , dowodcy , przywódcy powstań?
  Nie ma tu tyle miejsca aby wypisać te tysiące nazwisk i osób które wraz z prostymi synami ziemi polskiej walczyli niejednokrotnie o wolnośc i niepodległość .Drogi Tadku to często właśnie ludzie nie wywodzący się ze stanu szlacheckiego okazywali się zdrajcami , chociażby w ostatniej wojnie i okupacji .To oni podpisywali volkslisty i UBeckie dokumenty oraz donosili na swoich .Kto donosił na szlachciców przywódców powstań ? nie chlopi przypadkiem?Kto witał z otwartymi ramionami Rosjan ?
 • Tadek
  Chciałem się odciąć. Przynajmniej częściowo.
 • Tadek
  Może warto pochylić się ze smutkiem nad kondycją państwa rządzonego przez jego klasę polityczną, szlachtę w owym czasie, z magnaterią na czele. Przez bałagan w państwie dopuścili do zniszczenia tegoż państwa, swojej Rzeczypospolitej, świadomie. Na własne życzenie. Ile pokoleń musiało walczyć o odzyskanie niepodległości, ile ofiar poniosło. Czy teraz nie wraca to samo? Demokracja absolutna, upadek państwa instytucji, łamanie prawa, likwidacja armii i wiara w sojuszników. Czy wraca stare i sławne powiedzenie, Polska nie rządem stoi? Zamiast obchodów, pomyślcie co tych obchodów było praprzyczyną. Pamięć dzisiejszych wodzów państwa jest krótka. Dużo flag, mało rzeczywistej refleksji. Ku chwale ojczyzny?
 • też mieszkanka
  Pewnie że nie pasuje jak sie nie jeżdzi autem w stronę Dąbrówki jakie dziury w jezdni mieszkańcu masz rację
 • mieszkaniec
  mowisz Ludwiku o Panu Burmistrzu?
  ale jak on tanczy jak celebryta na konkursie tanca ale ja wiem po co mu ten taniec zeby miedzy dziurami na drodze sie przemieszczac z wdziekiem i gracja
 • Ludwik
  Najlepiej w ramach obchodów rocznicy powstania może wreszcie posprzątać to brudne miasto, odnowić rozpadające się kamieniczki na rynku, a nie zajmować się bzdurami i jakimiś wspominkami sprzed 150 lat - bo nasz Kazimierz wygląda coraz gorzej. Tak to jest jak nie ma prawdziwego gospodarza!

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę