Instalacja przed muzeum

Skomentuj (33)

Zwodowany 88 lat temu w stoczni Schichau’a w Elblągu jako statek pasażerski początkowo przyjął nazwę „Goniec III”.  Chociaż jego korpus dawno przestał istnieć, koła łopatkowe ocalały. Duch parostatku Traugutt zacumował właśnie przed Muzeum Przyrodniczym.

Prace przy instalacji przed Muzeum Przyrodniczym dobiegają końca. Niewielki placyk obsadzono roślinami i wybrukowano polnymi kamieniami. Między nimi zainstalowano dyskretne oświetlenie. Pod koniec tygodnia dojechały ogromne koła łopatkowe parostatku Traugutt.

 - „Traugutt” widywany często w Kazimierzu, witany był ze szczególną sympatią przez mieszkańców, cieszył się też popularnością wśród turystów. Może ze względu na piękną linię, a może przez ujmujący sposób bycia załogi – pisze w artykule „Parostatków jakże żal” w numerze 7 „Brulionu Kazimierskiego” z 2006 r. Stefan Przesmycki, który zaangażował się w wyeksponowanie kół napędowych parostatku w przestrzenia Kazimierza od wieków związanego z żeglugą rzeczną.

Parostatek „Traugutt”, którego nie udało się uratować od zezłomowania kazimierskiemu armatorowi Henrykowi Skoczkowi, symbolicznie chociaż zacumował w Kazimierzu. Jego koła napędowe weszły w skład ciekawej instalacji autorstwa Marka Kozieła, Tadeusza Strzępka i Stefana Przesmyckiego przed Muzeum Przyrodniczym. Pomnik powstał dzięki środkom gminnym.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (33)

 • pijany znad Grodarza
  @ Emigrator.
  Posprzątane.
 • ObserwatoR
  Jak zwykle przerot formy nad treścią w tych "komentarzach".!!
  Może któryś z Panów zamiast komentować i negować wszystko, zrobiłby cos dla miasta i dopiero oceniał.
  Docencie ludzie za to, że wogóle coś powstało w Kazimierzu.
  Koła stały i niszczały, a tak chociaż pokazuja troche historii żeglugi śródlądowej.

  Widzę, że Kazimierzacy starsznie zrobili sie polityczni.
  Troche rozwagi!!
  Pozdrawiam
 • pijany znad Grodarza
  @ Redakcja
  "Szanowni Państwo! Aby mieć pewność, że nikt nie korzysta z Państwa nicka, należy się zalogować. "
  Ja nie oczekuję " pewności" jeno Waszej pieczy nad piszacymi pod nie swoimi nickami, a taką możliwość macie i jest to w WASZYM interesie, bo piszący I...CI całkowicie wypaczaja obraz komentarzy w sprawach, ktore to Wy poruszacie i czekacie na nasz odzew.
 • Redakcja
  Szanowni Państwo! Aby mieć pewność, że nikt nie korzysta z Państwa nicka, należy się zalogować.
 • emigrator
  jezeli ten pomnik ma byc przejawem zwyciestwa w boju z polska glupota i ignorancja to chyba jestem jestem na tak. choc uwazam ze warto postawic takze tablice informacyjna aby zwykly zjadacz chleba czy turysta mogl sie dowiedziec co myslec. z ostateczna opinia wstrzymam sie jednak do momentu uprzatniecia terenu/przeciecia wstegi. te cegly, palety i plastikowe worki nie pomagaja w wyrobieniu sobie pozytywnej opinii...
 • pijany znad Grodarza
  Do Redakcji.
  z blogu Janusza Kowalskiego.
  "#15 grymas50 2014-12-19 06:16
  Panie Januszu Kowalski.
  Czy jest Pan w stanie zareagować na chamstwo "
  Ten niby " pijany znad Grodarza" przemiennie podpisujacy sie niby " grymas50" CALKOWICIE przekłamuje wpisy tych wlasciwych, przez co powioduje, że pański blog , jak i www Kazimierz za chwile straci sens swojego isnienia. O podobnej sytuacji zgłasza na www. @ Wiesław."
 • pijany znad Grodarza
  "

  grymas50 - Kazimierz 2014-12-18 19:00 (użytkownik niezalogowany IP: 79.185.1...)

  mamy demokracje wiec każdy może się podpisać jak mu się podoba a mi grymas50 odpowiada lat mam tyle i czasami lubię sobie pogrymasić"
  Jak mocno tzeba być OGRANICZONYM , by w ten sposob rozumieć " demokrację". Jest to szczyt chamstwa ocierajacy sie o kodeks karny.
  @ Wiesław / IP: 83.24.24/. Ja również czekam na reakcję Redakcji.
 • Wiesław
  Informuję, że ktoś się podszył pod mój nick Wiesław (ostatni wpis), wobec czego wycofuję się z pisania na tym portalu. Wiesław przestał pisać.
 • Wiesław
  @Grymas50 i Pijany znad Grodarza to ten sam element ,przebiegły ten IV departament.
 • grymas50
  prawda jest taka ze to coś będzie oświetlone cala noc a gminy nie stać aby światło uliczne po wsiach się świeciło do rana. Moze nowy burmistrz wyłączył by co druga latarnie na wale aby budżet w gminie podbudować
 • pijany znad Grodarza
  @ grymas50.
  Pozostawiam to ocenie innym. Moje zdanie jest , jak najbardziej negatywne, tym bardziej, że grymas50 z blogu Janusza Kowalskiego, na temat kół wypowiedzial sie bardzo pozytywnie.
  Co na to Redakcja?.
 • grymas50
  mamy demokracje wiec każdy może się podpisać jak mu się podoba a mi grymas50 odpowiada lat mam tyle i czasami lubię sobie pogrymasić
 • pijany znad Grodarza
  @ grymas50 o IP 79.185.1
  Na blogu Janusza Kowalskiego jest taki wpis:
  "#12 grymas50 2014-12-18 18:49
  Jakiś ŚMIEĆ na www Kazimierz posługuje sie moim nickiem.
  "

  grymas50 - Kazimierz Dolny 2014-12-18 16:46 (użytkownik niezalogowany IP: 79.185.1...)

  postawili koromysło za duże pieniądze i tyle w temacie"
  Co tym sądzisz
 • Gienek
  Tak masz rację @grymas50 i pozostali, którzy jak zawsze wszystko negują. Zamiast tych kół powinien stać tam wielki młot, młot którym powinni się wszyscy mądrzy inaczej puknąć w głowę i ocalić w ten sposób ostatki rozumu a energię traconą na wywody spożytkowali na pracę nad dobrym wizerunkiem naszego miasta. W tej chwili ten uroczy na skalę światową zakątek przez odsetek jadowitych mieszkańców oczami ludzi z zewnątrz wygląda jak "grajdoł" pełen skłóconych, sfrustrowanych ludzików.
 • grymas50
  postawili koromysło za duże pieniądze i tyle w temacie
 • pijany znad Grodarza
  @ Wiesław. Przeceniasz mnie.
  "
  Jakże ja mam żeglować,
  Gdy na świecie ciemna noc
  Zapal drzazgę albo dwie,
  Przyżeglujże ty do mnie
  Hej żeglujże, hej żeglujże, hej"
 • Wiesław
  @Pijany-jesteś widzę historykiem,żeglarzem,s--kiem,dobrze jeszcze jak byś był sponsorem,a nie kilku cwaniaczków naciągnęło miasto.
 • pijany znad Grodarza
  @

  KRZYSZTOF KUZIOŁA - KAZIMIERZ
  Prześledz historię nurtu Wisły.
 • KRZYSZTOF KUZIOŁA
  O ile historia jednostki jest interesująca to sama lokalizacja pomnika w tej przestrzeni wydaje się już kontrowersyjna. W mojej ocenie nie koresponduje z renesansowa architektura majestatycznego spichlerza M. Przybyły.
 • Miecio
  Super niech coś się dzieje jakby sie jeszcze kręciło to....

Mapa

Muzea

Muzeum Przyrodnicze


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę