Grób Pański w świętej Annie

Skomentuj (3)
Jeszcze przez tydzień do następnej niedzieli w kościele świętej Anny – od początku wieku pełniącego funkcję Centrum Sztuki Sakralnej – można oglądać Grób Chrystusowy przygotowany zgodnie z tradycją na Wielki Piątek.
Przyzwyczailiśmy się, że odkąd kościół św. Anny stał się Centrum Sztuki Sakralnej właśnie tu w okresie wielkanocnym urządzany jest Grób Pański. Zawsze jest to wydarzenie. Nie tylko religijne. Także artystyczne. Tradycję tą zapoczątkował artysta Jarosław Janowski w 2001 r.

Dominantą kazimierskich Grobów Pańskich jest gipsowa naturalnych rozmiarów figura Chrystusa umieszczana zawsze w centrum kościoła św. Anny. Postać martwego Mężczyzny bardzo sugestywnie przenosi nas w nastrój grobu – śmierci. Towarzyszy jej zawsze morze świec z jednej strony symbolizujących śmierć, odejście, z drugiej – życie, które się nigdy nie kończy. Towarzyszy jej także monstrancja okryta białym welonem – symbol obecności Boga żywego i zmartwychwstania. Te elementy powtarzają się w instalacjach Grobu Pańskiego autorstwa Jarosława Janowskiego praktycznie co roku, a jednak co roku wejście do Grobu, którego rolę przejmuje kościół świętej Anny, jest oczekiwanym wydarzeniem. Skłania do refleksji nad życiem, nad sobą, nad światem, nad celem, do którego zmierzamy…

W tym roku instalację Grobu Pańskiego przygotował lubelski artysta Dobrosław Bagiński. Składa się ona z trzech części. Pierwsza od strony wejścia do wnętrza światyni nosi tytuł „Ecce Homo” i przedstawia tron Piłata z misą i chustą do wytarcia rąk, przed nim – są ślady stóp na piasku. Miejsce ołtarza zajmuje druga – symbolizująca ukrzyżowanie – część pod nazwą „Boże mój, czemuś mnie opuścił". Grób właściwy – trzecia część instalacji – znajduje się w centrum kościoła. Jej tytuł to początek pieśni "Któryś za nas...". Tu ukryta jest dominanta każdego z kazimierskich Grobów Chrystusowych – gipsowa figura Jezusa przygwożdżonego do ziemi ogromnej wielkości ćwiekami. W tradycji kościoła katolickiego gwoździe krzyża to symbole naszych grzechów. Bagiński każe nam się zastanowić nad ciężarem naszych win. Kto z nas przypuszczał, że są aż tak wielkie?.. Tu również od Wielkiego Piątku stoi monstrancja z Najświętszym Sakramentem – symbol zmartwychwstania. Dla Chrystusa. I dla nas.

Grób Pański można oglądać i adorować każdego dnia przez zamknięte oszklone drzwi kościoła świętej Anny. Wejść do środka będzie można w ten i najbliższy weekend w godzinach 11.00 – 13.00.

Zgodnie z intencjami proboszcza Tomasza Lewniewskiego i środowisk artystycznych, instalacja Grobu Pańskiego otwiera rok artystycznych prezentacji w kazimierskim Centrum Współczesnej Sztuki Sakralnej w kościele świętej Anny przy ulicy Lubelskiej.
Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Kościół św. Anny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę