Gęsina na świętego Marcina

Skomentuj (17)

 „Na świętego Marcina dobra gęsina”, „Święto Marcina dużo gęsi zarzyna” – o tradycji spożywania gęsiny w Polsce mówią przysłowia. Rzeczywistość współczesna jest jednak inna. Może warto wrócić do dawnych zwyczajów?

- Dawniej, 11 listopada, w dniu św. Marcina tradycją było spożywanie gęsiny. Dla nas Polaków konieczne jest przywrócenie tego zwyczaju – pisze dr inż. Halina Bielińska z Instytutu Zootechniki PIB Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej. – Tym bardziej, że jest to dzień Święta Niepodległości, które zasługuje na specjalne wyróżnienie w każdym wymiarze, również kulinarnym. Dobrym przykładem takiego zwyczaju są Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie w Dniu Dziękczynienia spożywa się pieczonego indyka.

Przywracanie tradycji rodzinnego obiadu z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz innych świąt, które mogą zgromadzić przy wspólnym stole całą rodzinę stało się celem ogólnopolskich akcji: „Gęsina na świętego Marcina”, organizowanej przez Slow Food Polska, i „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”, której organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obie te akcje opierają się na współpracy z najlepszymi polskimi restauracjami. Potrawy z gęsi serwować będzie przez listopad łącznie ponad 200 restauracji w Polsce, w tym 3 w Kazimierzu.

W Miasteczku gęsinę będzie można skosztować w restauracji Kuchnia i Wino, która uczestniczy w Slowfoodowej akcji „Gęsina na św. Marcina”.

- Kulinarna uczta w naszej restauracji Kuchnia i Wino rozpocznie się w piątek 9 listopada – mówi Jarosław Piłat szef kuchni z restauracji Kuchnia i Wino. – Inspiracją do przygotowania potraw jest powrót do sprawdzonych polskich tradycji kulinarnych. Przygotowując menu, łączymy nowoczesność z tradycyjnym smakiem polskiej gęsiny. Nasze menu na święto „Gęsina na Świętego Marcina” to sałatka z zielonych listków z serem Rubin i wędzonym półgęskiem, carpaccio z gęsi z olejem dyniowym, puder z orzechów, gruszka marynowana w occie porzeczkowym, nóżka z gęsi confit, mus z czerwonej kapusty, musztarda Dijon, śliwki w Starce, rosół z gęsi, kluseczki lane z kozim twarożkiem.

W listopadzie potrawy z gęsi serwować będzie także restauracja hotelu Kazimierzówka, która z kolei uczestniczy w akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Tamtejszy szef w najbliższą sobotę kuchni poleca confit z gęsi z czerwoną kapustą. Confit to stary francuski sposób przygotowywania mięsa i konserwowania go w tłuszczu. Dzięki temu staje się ono bardziej kruche i delikatne. Mięso marynujemy w ziołach, następnie gotujemy je w tłuszczu i odstawiamy w chłodne miejsce, gdzie może leżakować nawet kilka miesięcy i nie ulec zepsuciu. Dziś ten sposób konserwowania i przyrządzania mięsa uznawany jest za wykwintny.

W Kazimierzówce w następnych dniach skosztujemy także rosołu z gęsi z pierożkami mięsnymi, ravioli z gęsiną z sosem w aromacie z szałwii oraz carpaccio z gęsiny z sałatką z rukoli i suszonej żurawiny.
 
W ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina” gęsinę w Kazimierzu podawać będzie także restauracja Villa Bohema.

- Powoli, ale systematycznie, dorabiamy się też własnej, smakowitej tradycji związanej z tym najważniejszym narodowym świętem. Wybraliśmy gęś, bo po pierwsze dobrze zakorzeniona w kuchni staropolskiej, a poza tym znakomita w smaku i dobrze nadaje się do wspólnego, rodzinnego przygotowywania świątecznego posiłku – mówi Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego. – Dzięki zakorzenionym w naszej kulturze kulinariom obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości nie tylko uroczyście, ale też radośnie i ciepło, rodzinnie i domowo.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • Pablo
  no mniam mniam
 • Szok
  a mówiły jaskółki że niedobre są spółki
 • pijany znad Grodarza
  @ obserwator. Raczej uważaj na kobiety i nie badz generałem.
  "Petraeus miał wspólną kochankę z gen. Allenem? Nominacja Allena na dowódcę wojsk NATO zawieszona
 • obserwator
  parasol nos nawet przy dobrej pogodzie....,a nuz przyda sie na bandytow
 • Szok
  aż nie wierzę że przy niedzieli nikt się z nami napić nie chce , pijany cosik zaniemówił , albo na Marszu Niepodległości albo upił się sam, albo co nie daj tfu tfu niechcący w pośpiechu nadział się na ten nuż , albo dostała mu się jaka gąska z wczorajszych kolacji i ma nas gdzieś !
 • Tadek
  Przynieście młotek. Ja przyturlam beczułkę wina i szpunt trzeba będzie wybić.
 • Szok
  juz nie musisz , po cholerę nam nóż do pizzy?na ten przykład lepiej przynieś korkociąg , może się przydac a nóż ktos przyniesie na zrzutkę wino lepszej marki?
 • pijany znad Grodarza
  @ szok.... a nuż tak sie wydarzy, że nóż przyniosę.
 • Tadek
  Dobra, nie chrzańcie już o gęsinie, zamówimy pizzę i colę i będzie ełropejsko, a nawet światowo!
 • ormo wiec
  szok z Rogowa czy Bochotnicy?
 • Szok
  nuż też zabierz
 • Szok
  Zaraz zaraz szyjkę po gęsi czy po butelce? najpierw trzeba sprawę wyjasnic potem Cię zaczniemy szukaĆ przy Grodarzu , tylko miejsce wygrzej bo się boję o swoje hemoroidy .Ach gdzie te czasy że gęsi ci był u nas dostatek , pływały po rzeczce w Rogowie , po Wisełce w Bochotnicy, a teraz? szukaj gęsiny po restaurantach !!!O cenach nie wspomnę !!? i komu te gęsi przeszkadzały ? Przynajmniej jak sr... to nie na asfalt tylko do wody .
 • pijany nad Grodarza
  nuż. Ale takie czasy. Jestem ciekawy , gdyby Tadka propozycja ziściła się. chociaż jest to niemożliwe , bo jego zapis :" ... tylko po ile" elimnuje mnie, . Mnie tylko szyjkę ostawcie.
 • pijany nad Grodarza
  Wam dobrze. Jesteście bogaci, a mnie jeno szyja się marzy. Szok gwarantuje ;"ja stawiam", ale czy On wiarygodny?. A nóż, e tam, na paewno coś kombinuje coby i też " szyjkę" zagrabić. Takie czasy. Niestety. Jutro, w kalendarzu. 11 listopada. Wszyscy gadają, że Patriota to ONI. Czy to prawda?. Pozostanę przy marzeniu. ChcĘ SZYJKĘ.
 • Tadek
  Ja!
  - Jutro zbiórka.
  - O której?
  - Nie o której, tylko po ile?
  Więc po ile i gdzie świętujemy? Nad brzegiem?
 • Szok
  Pijany zawsze możemy zrzutkę tutaj zrobić i wspólne staropolskie biesiadowanie .Ja stawiam pod tą gęsinkę .Kto się przyłącza?
 • pijany nad Grodarza
  Tak trzymać. Niestety. Nie jestem w stanie święto to, a godne ono, rozpowszechniać. Bieda moja. No. Może szyjkę kupię.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę