Galeria Bezdomna po raz drugi

Skomentuj (1)
10 listopada br. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą już po raz drugi zagości Galeria Bezdomna. Tak jak poprzednio, wystawa będzie miała miejsce w Kolegium Sztuk Pięknych na ulicy Nadwiślańskiej. Jeszcze można zgłaszać własne prace.
Galeria Bezdomna to spontanicznie tworzone wystawy fotograficzne z udziałem każdego chętnego. Temat, forma i ilość prezentowanych prac są indywidualną decyzją autorów. Dopuszczalna jest każda forma wystawiennicza, od zwykłej odbitki do instalacji.

Impreza ma charakter nieformalny, rozwinęła się już w formę cyklicznych wystaw. Celem Galerii Bezdomnej jest umożliwienie prezentacji własnej twórczości wszystkim tym, którzy robią ciekawe zdjęcia.

- Idea Galerii Bezdomnej narodziła się w głowach dwóch znanych polskich fotografów Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika. Bezdomna - bo nie ma stałego miejsca, pojawia się na chwilę i znika, by ponownie otworzyć swoje podwoje w zupełnie innym miejscu. Pojawia się tam, gdzie tylko znajdzie się wolne miejsce gotowe na jakiś czas przygarnąć fotografię – tak opisuje galerię Jakub Winiarski, również zaangażowany w działalność Galerii Bezdomnej.

Organizatorzy, planując kolejne wystawy, najpierw szukają wolnych miejsc, na przykład opuszczonych fabryk czy pomieszczeń przed remontem, później ustalają z właścicielem warunki urządenia tam ekspozycji. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to inicjatorzy wystawy „pocztą pantoflową” wysyłają wici do potencjalnych zainteresowanych.

Cechą specyficzną Galerii Bezdomnej jest brak wstępnych eliminacji. To, co zostanie na wystawie pokazane, zależy tylko i wyłącznie od poziomu autocenzury autorów prac. Organizatorzy nie dobierają prac ani nie selekcjonują ich.

- W wyznaczonym dniu rozpoczęcia wystawy wszyscy autorzy przychodzą ze zdjęciami i wszelakim sprzętem służącym do ich powieszenia, cokolwiek by to było: młotek i gwoździe, taśma dwustronna. Każdy sam znajduje sobie wolny kawałek ściany (podłogi lub sufitu) i zawiesza swoje prace. Mile widziane są wszelkie niekonwencjonalne sposoby ekspozycji - na pierwszej wystawie w Warszawie zdjęcia zawisły na drabinie, stalowych stelażach, kafelkach w toalecie, balustradzie na schodach, leżały na podłodze w skrzynce po ziemniakach – wyjaśnia Jakub Winiarski.

Galeria Bezdomna ma na swoim koncie już ponad 50 wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą, między innymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Sandomierzu i Kazimierzu Dolnym oraz w Anglii, Australii, Niemczech, USA, Algierii czy Kostaryce. Pierwsza wystawa odbyła się w Warszawie w maju 2002 roku, a ostatnia w Kwidzynie, w październiku br.

No i nadszedł czas na kolejną wizytę Galerii Bezdomnej w nadwiślańskim Miasteczku, gdzie głównym jej inicjatorem jest Maks Skrzeczkowski. To on pomógł znaleźć miejsce na wystawę, zawiadomił różnych ludzi o jej terminie i to u niego można zostawiać swoje prace czy też pytać o szczegóły imprezy. (Kawiarnia „U Radka”na Rynku, gdzie przez cały czas trwania wystawy można otrzymać 15% zniżkę na hasło „Galeria Bezdomna”.)

Na wystawę Galerii Bezdomnej w Kazimierzu Dolnym zostaną przeznaczone zarówno hol, korytarze, jak i sale wykladowe Kolegium. Wieszanie zdjęć rozpocznie się od godziny 10.00,  wernisaż planowany jest na godzinę 18.00.

Galeria będzie otwarta dla publicznosci w godzinach pracy Kolegium, do dnia 17 listopada do godziny 16.00. Przyjść może każdy…

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę