Flis jak za dawnych lat

Skomentuj (5)

Trwa jubileuszowy rejs z okazji 400 – lecia Ulanowa. Flisacy, płynący na tratwie Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska pokonają w niecały miesiąc ponad 700 km. W Kazimierzu zatrzymają się na przełomie 27 / 28 maja.

Z portu na Sanie w Ulanowie, zwanego onegdaj podobnie jak Kazimierz – Małym Gdańskiem, wypłynęli 22 maja. Do dużego Gdańska mają 724 km i 29 dni. Flisem chcą uczcić cztery wieki istnienia Ulanowa, który w XVII i XVIII stuleciu słynął jako ważny port rzeczny Rzeczpospolitej. To stąd drewno oraz zboża z południowo-wschodniej Polski ruszały drogą wodną aż do Warszawy, Torunia i Gdańska. Historia dobrze znana w Kazimierzu, który swoją świetność w tamtych czasach zawdzięczał także Wiśle i handlowi zbożem.

27 i 28 maja tratwa pokaźnych rozmiarów 6 m x 70 m zacumuje w kazimierskiej marinie. Będzie okazja porozmawiać z ulanowskimi flisakami, przyjrzeć się dwóm budom flisackim i retmance, zapewniającym schronienie 10 - osobowej załodze tratwy z jodłowych bali.

Organizatorzy Flisu 400 – lecia Ulanowa: Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Zakład Usług Komunalnych w Ulanowie, Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „Tratwa”.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Z miasta
  Dzieki Bogu ktos z zewnatrz cos organizuje i zawsze jakas atrakcja skapnie dla miasteczka. Pan nasz wlodarz to co najwyzej zainicjuje... no wlasnie?
  • pijany znad Grodarza
   wlasnie ja o tym poniżej. Tak przy okazji. Co z " Dwa Brzegi" ?
   ps. jeżeli czyta p Wicik / młody/ . Czyta ?
 • pijany znad Grodarza
  "Organizatorzy Flisu 400 - lecia Ulanowa: Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Zakład Usług Komunalnych w Ulanowie, Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „Tratwa”."
  Wstyd. Dzisiaj informacja. Jutro epokowe wydarzenie.
  ps. sa przewidziane kary dla urzędnikow?
 • abc
  A jak przepłyną tamę we Włocławku ?
  • flisak
   Normalnie, tak jak wszyscy przepływają.
   Przez śluzę.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę