Flis jak za dawnych lat

Skomentuj (5)

Trwa jubileuszowy rejs z okazji 400 – lecia Ulanowa. Flisacy, płynący na tratwie Sanem i Wisłą z Ulanowa do Gdańska pokonają w niecały miesiąc ponad 700 km. W Kazimierzu zatrzymają się na przełomie 27 / 28 maja.

Z portu na Sanie w Ulanowie, zwanego onegdaj podobnie jak Kazimierz – Małym Gdańskiem, wypłynęli 22 maja. Do dużego Gdańska mają 724 km i 29 dni. Flisem chcą uczcić cztery wieki istnienia Ulanowa, który w XVII i XVIII stuleciu słynął jako ważny port rzeczny Rzeczpospolitej. To stąd drewno oraz zboża z południowo-wschodniej Polski ruszały drogą wodną aż do Warszawy, Torunia i Gdańska. Historia dobrze znana w Kazimierzu, który swoją świetność w tamtych czasach zawdzięczał także Wiśle i handlowi zbożem.

27 i 28 maja tratwa pokaźnych rozmiarów 6 m x 70 m zacumuje w kazimierskiej marinie. Będzie okazja porozmawiać z ulanowskimi flisakami, przyjrzeć się dwóm budom flisackim i retmance, zapewniającym schronienie 10 - osobowej załodze tratwy z jodłowych bali.

Organizatorzy Flisu 400 – lecia Ulanowa: Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Zakład Usług Komunalnych w Ulanowie, Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „Tratwa”.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Z miasta
  Dzieki Bogu ktos z zewnatrz cos organizuje i zawsze jakas atrakcja skapnie dla miasteczka. Pan nasz wlodarz to co najwyzej zainicjuje... no wlasnie?
  • pijany znad Grodarza
   wlasnie ja o tym poniżej. Tak przy okazji. Co z " Dwa Brzegi" ?
   ps. jeżeli czyta p Wicik / młody/ . Czyta ?
 • pijany znad Grodarza
  "Organizatorzy Flisu 400 - lecia Ulanowa: Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów, Zakład Usług Komunalnych w Ulanowie, Liga Morska i Rzeczna oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne „Tratwa”."
  Wstyd. Dzisiaj informacja. Jutro epokowe wydarzenie.
  ps. sa przewidziane kary dla urzędnikow?
 • abc
  A jak przepłyną tamę we Włocławku ?
  • flisak
   Normalnie, tak jak wszyscy przepływają.
   Przez śluzę.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę