Filmy Ewy Szprynger

Skomentuj (22)

Folwark Walencja i Stowarzyszenie Żydowskie Motywy zapraszają w piątek 17 sierpnia na pokaz filmów Ewy Szprynger, która będzie gościem spotkania. Początek o godzinie 18.00.

Ewa Szprynger to reżyser filmów dokumentalnych, prezes Stowarzyszenia "Żydowskie Motywy”. Jest autorką między innymi "Na paryskim bruku”, "Rachela na Dworcu Gdańskim”, "Dziękujemy za Solidarność”, „Tam był kiedyś nasz dom” czy „Tych miasteczek nie ma już…”.

 

Te dwa ostatnie filmy zobaczymy w Kazimierzu w Folwarku Walencja 17 sierpnia o godzinie 18.00.

 

Pierwszy z nich to opowieść o poszukiwaniu śladów żydowskich sztetli na terenach wschodniej Polski. Drugi opowiada historię zamojskich Żydów od nadania im aktu osiedleńczego w Zamościu do dnia dzisiejszego.

 

Po seansie będzie można o nich porozmawiać z reżyserem Ewą Szprynger, która będzie gościem spotkania. Prowadzenie dr Aleksandra Markiewicz.

 

Spotkanie będzie kontynuacją prezentacji filmowych zainicjowanych podczas Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • Yuan
  A może tak na temat... spotkanie było bardzo ciekawe, filmy poruszające. Właściciel robił na spotkaniu zdjęcia, może są gdzieś dostępne?
 • Szok
  Nic dziwnego, wyłożyli imprezę na łopatki , to było do przewidzenia .
  Trudno będzie odbudować dawna atmosferę , Lato Filmów juz nie wróci .
 • a co w Kazimierzu???
  Pojawiają się informacje o wycofaniu się organizatorów festiwalu Dwa Brzegi z dalszej realizacji projektu.
  Wygląda na to ,że tegoroczny festiwal był ostatnim.
  Czy ktoś wie więcej na ten temat? Jakieś przyczyny i dalsze plany dot promocji miasta?
 • Szok
  Stanisław Lem (też żyd) ;;Dopóki nie skorzystałem z internetu nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów ''.Internet to darmowa rozrywka.
 • Ulka
  @che guevara, po co robić coś, co już istnieje. Popatrz na to forum - ale kino!
 • che guevara
  Tak @ulka, idąc tym tropem (gdzie nie ma sfery sacrum), kino może być w remizie, w szkole, w przedszkolu, w szpitalu, a najlepiej w domu opieki. Nie mówiąc o Hotelu Król Kazimierz: tam by było kino! Robimy?
 • pijany znad Grodarza
  ciekawe co na to Żydzi. Bedą musieli zrezygnować z zebrań społecznych. I co teraz?.
 • Ulka
  Dlatego @racjonalizatorze, że jest różnica między synagogą a kościołem. Synagoga nie jest sferą sacrum. To miejsce zgromadzeń religijnych, ale również zebrań społecznych gminy żydowskiej. Żydzi światynię mieli jedna - w Jerozolimie. W kościele katolickim światynią jest każdy kościół.
 • racjonalizator
  A dlaczego filmy nie mogą być wyświetlane w kościele św. Anny? Uważam , że to jeszcze doskonalsze miejsce! I też jest prowadzona działalność zarobkowa (zbiórka na tace).
  Takie samo mądre pytanie.
 • taki sobie
  Mam też pytanie do @anna Dlaczego filmy nie mogą być wyświetlane w dawnej Synagodze.W latach 80 -tych u.w było w synagodze kino.Uważam,że jest to doskonale miejsce.Obecnie w synagodze prowadzona jest jakaś działalność zarobkowa,wiec chyba lepiej było by jakby tam było kino.
 • taki sobie
  Anna chyba nie masz racji.Na spotkaniu z sądem konkursowym w sprawie organizacji konkursu jaki odbył się w siedzibie SARP, pani Ewa Kuryłowicz powiedziała jednoznacznie.Stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie,które otrzymało wytyczne, dwustronnie uzgodnione stanowisko od Gminy Żydowskiej jest jednoznaczne,zakaz zabudowy terenu boiska z uwagi na dawny kirkut.
 • anna
  Środowiska żydowskie nie są zainteresowane terenem szkoły. Świadczy o tym fakt, że zaakceptowały powstanie boiska.
  Komuś zależy na podżeganiu, ale to już przerabialiśmy w historii...
 • kazimierzanka
  Ludzie wchodzą na ten nius,wyłącznie dla czytania durnych komentarzy,to naprawdę żenujące.
  Mam pytanie?
  Pani Aleksandro Markiewicz po festiwalu klezmerskim i zamieszaniu jakie dzięki pani powstało,czy coś się zmieniło,że ponownie pani zawitała do miasteczka? Nie ładnie.
 • maria
  kazimierski anty semityzm -tak jak Polski antysemityzm- widać to na każdym kroku.Już w okresie między wojennym opisuje to Maria Kuncewiczowa w powieści Dwa Księżyce. Przypomnijcie sobie motyw jak zły burmistrz Ulanowski odebrał numerek biednemu tragarzowi Marcelowi Szytenchelmowi.
 • malkontent
  Jestem zdumiony,przecież nie kto inny jak Grzegorz Dunia mówił,że szkoły nie możemy rozbudowywać w stronę istniejącego boiska ponieważ protestują środowiska żydowskie (część boiska stanowi b.kierkut,co jest faktem i należy oddać go żydom-nie,przywłaszczaj cudzej rzaeczy,nie kradnij ). W mieście po wybuchu,gdzie uległo zniszczeniu część szkoły chodziły słuchy,że gmina żydowska chce przejąć szkołę- odkupić z psi grosz cały teren.Satyra jak najbardziej odzwierciedla obawy mieszkańców miasteczka,czy to już zabronione? a może to już antysemityzm? Środowiska żydowskie rozpowszechniają także fałszywą informacje,że cała Szkoła znajduje się na terenie byłego cmentarza żydowskiego,co jest nieprawdą o tym wielokrotnie mówił T.Michalak.Myślę,że te wpisy ( ZABAWNE)to reakcja na stres,ale żeby aż tak!
 • mix
  Cztery wpisy z tego samego Nicku!-Hipokryzja- Alenumer co?
 • pawlak
  Ale numer! A taki był ładny, amerykanski :)))
 • alik
  Hipokryta.
 • Helmut
  Icek: jest sie z czego pośmiać, rzeczywiście.
  Może przyszły burmistrz opowiedziałby wyborcom, co zabawnego jest w tym rysunku?
 • mix
  Icek-przybliż myśl,czy uważasz ,że mówienie,cwany jak żyd to synonim antysemityzmu?Jesteś żałosny.

Mapa

Hotele

Folwark Walencja


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę