Dzień Wojska Polskiego w Kazimierzu

Skomentuj (9)

zobacz więcej (22)

Kazimierz uczcił Dzień Wojska Polskiego. Oprócz oficjalnych uroczystości nie zabrakło też wydarzeń muzycznych i akcji patriotyczno – turystycznych.

Dzień Wojska Polskiego w Kazimierzu rozpoczęto tradycyjnie uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w farze, gdzie celebrowano także jedno z najstarszych świąt kościelnych – święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej. W sierpniu właśnie Maryja czczona jest jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, opiekunka ziół, kwiatów, owoców i zbóż, a więc wszystkiego, od czego będzie zależało ludzkie życie i dobrostan aż do wiosny. Stąd też w homilii przeplatały się treści maryjne i patriotyczne.

- Nie pytajmy, co może dać nam Ojczyzna. Ciągle pytajmy, co my możemy Jej dać – mówił ks. Jacek Krzemień, kapelan Wspólnoty "Chleb Życia", której przełożoną jest s. Małgorzata Chmielewska. – Łatwo jest kochać ojczyznę, ale trudniej dla niej pracować, a jeszcze trudniej dla niej umierać. Nie zapominajmy o wdzięczności dla tych, dzięki którym żyjemy w wolnej ojczyźnie.

Ksiądz Jacek Krzemień zachęcał również do ofiarności na rzecz podopiecznych Wspólnoty "Chleb Życia", która pomaga osobom bezdomnym, starym, chorym, niepełnosprawnym  i matkom z dziećmi, starając się  stworzyć im miejsce do godnego życia i umożliwić powrót do społeczeństwa.

Po mszy, podczas której nastąpiło poświęcenie przyniesionych do kościoła bukietów ziół i kwiatów, kolumną marszową przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe i mieszkańcy udali się, by złożyć wieńce pod pomnikiem Bitwy Warszawskiej 1920, na której pamiątkę Dzień Wojska Polskiego obchodzony jest właśnie 15 sierpnia.

- To dzień Oręża Polskiego, wspominamy Bitwę Warszawską i wszystkich tych, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu, bronili ojczyzny przed nawałą bolszewicką – mówił burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula. – To wydarzenie wpisuje się w stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

W swoim wystąpieniu burmistrz Andrzej Pisula wyraził wdzięczność wszystkim tym, którzy przez okres 100-lecia Niepodległej pracowali dla jej rozwoju i dobrobytu, zarówno w wymiarze ogólnokrajowym jak i lokalnym.

- Wszyscy uczciwie i rzetelnie pracujący, piastujący różnego rodzaju funkcje samorządowe i społeczne przyczyniali się do kształtowania wizerunku i pomyślności Kazimierza Dolnego. Czerpiąc z doświadczeń minionych pokoleń, należy z determinacją zabiegać o dalszy rozwój naszej gminy, tak aby zachować to, co jest dla niej najcenniejsze – podsumował na swoim profilu Facebook burmistrz.

Miejsce pamięci narodowej pod murami klasztoru jest obecnie w trakcie remontu – trwa odnawianie drogi dojazdowej do klasztoru, dlatego też poczty sztandarowe stanęły na ulicy Cmentarnej, ale nie przeszkodziło to w celebrowaniu uroczystości. Jej częścią był minirecital Sławomira Dorczyńskiego, który zapowiadał koncert patriotyczny Kazimierskiego Duetu Akordeonowego Sławek i Jurek” w sanktuarium Marki Bożej Kazimierskiej.

Rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 upamiętnili też uczestnicy I Kazimierskiego Rajdu Rowerowego Pamięci Bitwy Warszawskiej.

- Inicjatywa świeża. Wpadłem na pomysł, by w ten niekonwencjonalny sposób uczcić tę ważną dla Polski i dla całej Europy rocznicę Bitwy Warszawskiej – jednej z 18 najważniejszych bitew w dziejach świata. Bitwa ta uratowała nie tylko Polskę przez zalewem nawały bolszewickiej, ale także całą Europę. Bolszewicy złączyliby się z komunistami niemieckimi i stworzyli jedno wielkie państwo – mówi Marcin Pisula nauczyciel historii Gminnego Zespołu Szkół i radny Rady Powiatu Puławskiego.

Młodzież pod kierunkiem Marcina Pisuli odwiedziła m.in. pomniki Bitwy Warszawskiej pod klasztorem w Kazimierzu i Wierzchoniowie, gdzie zapalono znicze.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Wiktor
  Chłopaki od Św.Floriana a Dzień Strażaka to 4 Maja. Dzisiaj Święto Wojska Polskiego. Na ozdobę widać JEDNEGO żołnierza z opaską kombatancką AK. Życzę mu dużo zdrowia. Dobrze się trzyma.
 • pijany znad Grodarza
  hmm. Tylko starsi. Sami starsi. 100 lat też WIEKOWE, a tak młode. hmm. Młodych brak MŁODEMU. Dziwne to.
  • geo
   To efekt wychowania na siłę. Tych apeli odsłon tablic, pomników. Młodzi po prostu mają dość sztucznych i długich przemów nie mniej jak spotkań przed bierzmowaniem. I Ci ktorzy tworza taki klimat zbierają plon dalej pewnie wierząc jak to uczą patriotyzmu.
 • Z oddali ...
  Zdjęcie nr.1 :) brawo dla fotografa :) strażacy, a za nimi ... tłum, ale na rynku, a nie podążający w pochodzie :)
  Zdjęcie nr.5 :( obraz nędzy i rozpaczy
  Zdjęcie nr. 13 dobrze, że to tylko zdjęcie, w internecie pojawił się materiał dźwiękowy - Boże słyszysz i nie grzmisz
  Czy to jeszcze miasto Kazimierz ... ?
 • Redakcja
  @ABC. Raczej to nie jest pomyłka. Dogmat z 1950 r. był niejako zatwierdzeniem celebrowanej od wieków wiary ludu. Polecam lekturę chociażby fragmentu artykułu ks. Stanisława Hołodoka na portalu Opoka.pl "Matka Boska Zielna": "W polskiej tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywano świętem Matki Bożej Zielnej lub Matką Bożą Zielną. W dniu 15 sierpnia obchodzono jedno z najstarszych świąt Maryjnych na Wschodzie, bardzo popularne wśród ludu. Było to święto, podczas którego oddawano cześć Maryi jako Matce Boga. Od początku wieku VI to święto w Palestynie i Syrii staje się wspomnieniem zakończenia życia ziemskiego Maryi, zwane Zaśnięciem Najświętszej Maryi Panny. W Jerozolimie święto to obchodzono głównie w kościele położonym w pobliżu Ogrodu Oliwnego, gdzie znajdował się grób, z którego, jak sądzono, Maryja została wzięta do nieba. Cesarz Maurycy (582-602) poleca święto Zaśnięcia Maryi obchodzić w całym Kościele Wschodnim. Kościół Zachodni święto 15 sierpnia przyjął w połowie wieku VI, a w połowie następnego stulecia, pod wpływem Bizancjum, obchodził je jako uroczystość Zaśnięcia Matki Bożej. W Sakramentarzu Gregoriańskim znajduje się nazwa: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, która upowszechniła się w Kościele Zachodnim (J. Miazek)."
  Krzysztof Szewczyk w "Niedzieli" (Edycja legnicka 33/2004) pisze: "Kult Pani Wniebowziętej żywy był w Kościele od czasów Apostołów, a jeszcze bardziej rozwinął się w V w., przychodząc stopniowo do narodów słowiańskich, w tym także do Polski, gdzie pierwsze świątynie nosiły wezwanie Wniebowzięcia Matki Bożej. Dzisiaj w Polsce na przeszło 3000 kościołów i kaplic wzniesionych ku czci Matki Bożej ponad 600 dedykowanych jest Maryi Wniebowziętej. "
  Pozdrawiam
  • ABC
   "Raczej" > prawdopodobnie. Chodzi o nazewnictwo w związku z dogmatem z 1950r - WNIEBOWSTĄPIENIE .... Wcześniejsze nazewnictwa były różne; Święto Zaśnięcia NMP, NMP Zielna.....
  • pijany znad Grodarza
   @ ABC
   Z dogmatem się nie dyskutuje. Jego majestat ustanowiony w Niebie.

   ps. Będziesz tam, a będziesz, to się przekonasz.
 • ABC
  @ p. Soria Pomyłka. Wcale nie najstarsze to Święto. Dogmat Wniebowzięcia NMP ustanowił Pius XII w 1950 roku. (liczy 68 lat)
 • ten obcy
  No prawdziwe tłumy. Widać w jakim poważaniu mają mieszkańcy uroczystości organizowane przez waszego burmistrza.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę