Dzień Katyński w Kazimierzu

Skomentuj (1)

zobacz więcej (8)

W Dąbrowie Katyńskiej w Kazimierzu po raz szósty młodzież kazimierskich szkół oddała hołd pomordowanym w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Tradycyjnie już 13 kwietnia młodzież szkół z terenu gminy Kazimierz Dolny uczciła pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej. Wśród ponad 20 tysięcy pomordowanych byli także mundurowi związani z Ziemią Kazimierską.

Kazimierska Lista Katyńska liczy 7 nazwisk. To kapitan Franciszek Barszczewski, porucznik Zdzisław Berens, aspirant Policji Państwowej Władysław Dunia, major Rajmund Duracz, porucznik Bronisław Skrzeczkowski, porucznik Witold Steciuk, porucznik Jan Adam Witkiewicz.

Nie wszyscy z nich byli zawodowymi żołnierzami: porucznik rezerwy Zdzisław Berens pracownikiem administracji w Dyrekcji Polskich Kolei Państwowych w Warszawie, porucznik rezerwy Steciuk pracował z Zakładzie Anatomii wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego, porucznik rezerwy Jan Adam Witkiewicz był architektem, przed samą wojną koordynował prace przy tamie rożnowskiej.

Wszyscy niezależnie od pełnionych funkcji zostali zamordowani w ten sam sposób strzałem w tył głowy w 1940 r. jako jeńcy wojenni Kozielska, Starobielska, Ostaszkowa.

Im wszystkim poświęcono posadzone 6 lat temu w ramach akcji „Katyń – pamiętamy” dęby na cmentarzu parafialnym. Tu co roku odczytywany jest Katyński Apel Poległych, podczas którego przywołuje się wszystkie siedem nazwisk.

Podczas apelu warty przy dębach katyńskich oraz przy dębie poświęconym prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i innym ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zaciągnęli uczniowie z Gminnego Zespołu Szkół, Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, który opiekuje się tym miejscem, a także uczniowie szkół podstawowych z Dąbrówki i Bochotnicy. Obecny był także przedstawiciel Urzędu Miasta.

Tuż przed uroczystością uzupełniono młody drzewostan, który trudno wrasta w Kazimierską Ziemię. Uczniowie z Koszczyca wymienili kolejne trzy uschłe drzewka na nowe zakupione tym razem w szkółce ogrodniczej. Może w końcu przyjmą się na dobre?

 

Fot. Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza
w Kazimierzu Dolnym

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2020. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2020! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę