Książkoterapia

Skomentuj (1)

Kazimierz Dolny po raz kolejny włącza się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jak wygląda tegoroczny program? Poniżej wszystkie szczegóły.

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki - Biblioteka Publiczna Kazimierzu Dolnym po raz kolejny przygotowuje się do obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia tradycyjnie nadwiślańskie Miasteczko zamieni się w wielką czytelnię. Tegoroczne motto święta w gminie Kazimierz Dolny to "KsiążkoTerapia”.

 

- W tym dniu do wspólnych obchodów Dnia Książki chcemy włączyć dzieci, młodzież i osoby dorosłe – mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. - Spotkania będą odbywały się nie tylko w Kazimierzu Dolnym, ale również w Bochotnicy, Skowieszynku, Rzeczycy czy Dąbrówce.

 

Współorganizatorami obchodów Dnia Książki są instytucje, w których przygotowane zostały różnego rodzaju wystawy, konkursy i spotkania: Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym, Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym, Szkoła Podstawowa w Bochotnicy, Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kazimierzu Dolnym, Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy.

 

Gośćmi specjalnymi tegorocznego święta książki będą - Renata Piątkowska i Agnieszka Monika Polak.

 

Renata Piątkowska jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie mieszka w Bielsku Białej, a jej pasją jest jazda konna. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest również autorką książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”.”Twardy orzech do zgryzienia”, „Wieloryb”, „To się nie mieści w głowie”, „Na wszystko jest sposób”.

 

Agnieszka Monika Polak urodziła się w Lublinie, w 1968 roku, jednak dzieciństwo i młodość spędziła na Pomorzu. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. I.J. Paderewskiego w klasie altówki w Słupsku oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Autorka książki „Mimo wszystko”.

 

Szczegółowy program Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich:

 

9.15-9.30  - Biblioteka Publiczna - Przedszkolaki z terenu Gminy Kazimierz Dolny - Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego: ”Moja ulubiona książka”

 

9.15-13.00 - Szkoła Podstawowa w Rzeczycy - Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzeczycy - „Książka, która mnie nauczyła, rozśmieszyła, przestraszyła, pomogła…” – prezentacja wybranej książki – uczniowie klas IV-VI oraz nauczyciele i pracownicy szkoły.

Prowadzenie Katarzyna Górska.

 

9.30–10.30 - Biblioteka Publiczna - Przedszkolaki z terenu Gminy Kazimierz Dolny - Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską: „Kim zostanę w przyszłości?”

 

10.00-11.00 – Przedszkole im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym - Przedszkolaki z I i II grupy - Anna Stępień, Dyrektor Przedszkola czyta: „Każdy jest wyjątkowy” i „Mów, co czujesz”

 

10.00-11.00 - Szkoła Podstawowa w Bochotnicy - Uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej

w Bochotnicy - Spotkanie literackie: „Pieguski są wspaniałe”(oswajanie dziecka z innością).

Prowadzenie: Barbara Goliszek- Rak.

 

10.00-10.45 - Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku - Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Skowieszynku - Akcja Bookcrossing w szkole.

Prowadzenie: Ewa Rodzik i Magdalena Bielawska.

 

10.30-11.30 - Sala konferencyjna w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym - Młodzież z Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym - Katarzyna Adamowska, instruktor Biblioteki Powiatowej w Puławach czyta: „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!” Nicka Vujicica.

 

11.00-12.00 - Biblioteka Publiczna - Uczniowie z klas I – III szkół podstawowych z Gminy Kazimierz - Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską: „Kim zostanę w przyszłości?”

 

11.00-13.00 - Szkoła Podstawowa nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dąbrówce - Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kazimierzu Dolnym - „Wokół Tuwima”:

- konkurs plastyczny

- konkurs recytatorski

- prezentacja multimedialna

Prowadzenie: Alicja Kutnik

 

11.00-12.00 - Szkoła Podstawowa w Bochotnicy - Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bochotnicy - „Kopciuszek na zawodach ”inscenizacja propagująca czytanie w wykonaniu Koła Polonistycznego prowadzonego przez Elżbietę Kruk.

 

15.00-16.00 - Biblioteka Miejska - Wstęp wolny - Spotkanie autorskie z Agnieszką Moniką Polak autorką książki: „Mimo wszystko”

 

Podczas spotkania artystka będzie czytała fragmenty swojej książki: "Mimo wszystko", opowiadała o sobie i grała na skrzypcach. Spotkanie organizowane jest we współpracy z Instytutem Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

 

Do końca kwietnia w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym trwać będzie konkurs literacki dla uczniów i nauczycieli szkoły na napisanie bajki terapeutycznej. Konkurs prowadzić będzie Barbara Woszczyk. W tym samym terminie, ale dla uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym zorganizowana będzie wystawa pt. „Kilka razy naj o książce” przygotowana przez Małgorzatę Józefacką.

 

Zaś do końca maja w Filii Biblioteki w Bochotnicy oglądać będzie można wystawę zatytułowaną „Książki poprawiające humor”, natomiast w Bibliotece Miejskiej w Kazimierzu Dolnym – wystawę prac nagrodzonych w konkursie: „Moja ulubiona książka”. Wstęp na wystawy jest wolny.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę